Tramping stále žije!

Muzeum v Jílovém u Prahy otevírá novou expozici

Jílové u Prahy je bránou do dolního Posázaví a dolní Posázaví je jednou z kolébek trampingu. Proto se Regionální muzeum v Jílovém u Prahy kromě specializace na těžbu ZLATA věnuje také historii trampingu.

Z toho důvodu vznikl projekt nové expozice, která nabídne řadu možností, jak atraktivně prezentovat veřejnosti historii i současnost trampingu. Návštěvníci si tak mohou v rámci prohlídky posedět na verandě stylového srubu s vyhlídkou na Vltavu, pročíst si trampské časopisy, prohlédnout si interiér chaty a nechybí zde ani kadibudka – nezbytná výbava lesních obydlí. Znalci trampských osad si užijí velkou interaktivní mapu s osadami a jejich popisy. Možná si tam někdo najde i tu svoji.

Z vystavených exponátů zaujme např. originální klobouk Gézi Včeličky, na němž si zaznamenával exotické země, které při svých cestách navštívil, nebo kytara Jarky Mottla a Tonyho Linharta. Dále zde návštěvníci uvidí poháry ze sportovních utkání např. z mistrovství hokeje z roku 1935, či z mistrovství v nohejbalu. Nezapomínáme ani na humor. V dotykové obrazovce se mohou návštěvníci pobavit při prohlížení trampských vtipů a povídek. Za zmínku jistě stojí nejstarší dochovaný vtip z roku 1925. Unavený návštěvník může posedět u osadního ohně a pustit si hudební hity dle vlastního výběru. Zvídavé děti si mohou vyzkoušet, jak virtuálně sbalit tornu nebo uvařit guláš.

Expozice trampingu je věnována hudební legendě Tonymu Linhartovi, který měl k muzeu vřelý vztah a každoročně vystupoval na Muzejním potlachu. Po jeho smrti přešla část pozůstalosti do sbírek muzea a jeho osobní předměty mají expozici své čestné místo.

Myslím, že nejen trampové si zaslouží novou moderní expozici vonící dřevem a dobrodružstvím, proto zveme všechny návštěvníky na procházku lesem a trampskými osadami“, láká Šárka Juřinová, ředitelka muzea.

Slavnostní otevření proběhne v sobotu 18. 3.2023 ve 14:00 za účasti kapely Pacifik a dalších významných osobností českého trampingu. Nebude chybět ani humor v podobě krátkodobé panelové výstavy trampských vtipů v parku před muzeem.

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy

Příspěvková organizace Středočeského kraje

 

zdroj:

PhDr. Šárka Juřinová, ředitelka

reditelka@muzeumjilove.cz