BÁRA BASIKOVÁ, JITKA ASTEROVÁ A KRYŠTOF BARTOŠ POKŘTILI KNIHU SVÉHO KAMARÁDA BOŘKA SLEZÁČKA

V kavárně pražského Činoherního klubu se sešli herečtí kolegové Bořka Slezáčka, aby pokřtili jeho knižní prvotinu Kéž bys tu byla. Název nese kniha podle jedné z povídek, odkazuje ale také na album skupiny Pink Floyd (Wish You Were Here), které hrálo v životě autora důležitou roli.

Bořek Slezáček je známý jako herec, hudebník nebo moderátor. Nyní pokřtil svou prvotinu v roli spisovatele. „Na psaní jsem si myslel vždycky. V deseti letech mi dokonce vyšla první povídka v dětském časopisu,“ vzpomínal autor. „Plánoval jsem to až na důchod, ale COVID to urychlil, protože jsem měl najednou čas, na který jsem nebyl zvyklý,“ popsal počátky psaní Bořek Slezáček. Mimo povídky napsal také řadu scénářů nebo divadelní hru.

Ve sbírce patnácti povídek píše o obyčejných lidech, kterých si často nevšímáme nebo nezapadají do společnosti. Jejich příběhy, které jsou založené na skutečných i zcela smyšlených událostech, jsou vyprávěny s hořkým humorem a satirou v prostředí kruté reality. Kmotra knihy, herečka Jitka Asterová, se po přečtení několika povídek svěřila: „Očekávala jsem od Bořka humor. Nečekala jsem ale, že budou některé povídky psané tak, že až člověku jde mráz po zádech…“

Dalším kmotrem knihy se stal herec Kryštof Bartoš, který si s Bořkem zahrál například v seriálu Devadesátky. „Jsem přesvědčený, že je to chlap, který má co říct a pravděpodobně to (v knize) řekl dobře. Těším se, že si ji konečně přečtu,“ přiznal.

Zpěvačka Bára Basiková také přišla podpořit svého kamaráda jako třetí kmotra. Sama bude křtít 20. října svou knihu Rozhovory s útěkem, která vychází v reedici v nakladatelství Motto přesně po 40 letech.

Myslím si, že si tam každý něco najde,“ řekl autor o knize. „Někomu se bude líbit hodně, někomu se třeba nebude líbit vůbec, někdo se možná i urazí.“

Jednu ze svých povídek s názvem Narozeniny přepsal autor do podoby scénáře, který se zalíbil známému režisérovi Janu Hřebejkovi. Společně by měli v příštím roce natočit její filmovou adaptaci. „Honza chce, abych hrál hlavní postavu, ale já si nejsem jistý, jestli mám dílo zničit tím, že v něm budu hrát titulní roli,“ vysvětloval se smíchem Bořek Slezáček.

Na závěr autor dodal: „Přeji čtenářům, aby si u toho užili dobrodružství, jaké jsem si užil při psaní já.“

Bořek Slezáček (30. května 1967, Ostrava)

Po gymnáziu vystudoval Technickou univerzitu a získal titul inženýra ekonomie. Od mládí se věnoval hudbě a divadlu. Po ukončení vysokoškolských studií pobýval několik let v zahraničí. V průběhu let vystřídal několik profesí, včetně dělnických. V současnosti se téměř výhradně věnuje herectví. Natáčí s tuzemskými i zahraničními produkcemi a účinkuje na několika pražských scénách, mimo jiné i v legendárním Činoherním klubu. Od jara letošního roku jej zde můžeme vídat jako Macduffa v Shakespearově dramatu Macbeth. S velkým ohlasem se například setkalo i jeho ztvárnění hlavy ruskojazyčné mafie v úspěšném seriálu ČT Devadesátky, kde stanul po boku právě svých kolegů z Činoherního klubu. V rámci tvůrčího psaní se doposud věnoval scenáristické tvorbě a příležitostně publicistice. Kéž bys tu byla (2022) je jeho knižní prvotina, která vznikala z valné části v období pandemie a je tak, dle slov autora, vlastně covidovým dítětem.

zdroj: Eva Karasova Albatros media foto: Petr Brodecký