Dny prevence zraku se zaměří na zrak policistů, strážníků a záchranářů

V letošním roce se koná jubilejní 10. ročník Dnů prevence zraku, v rámci, kterých přiveze Oční centrum Praha svou “mobilní kliniku” s týmem lékařů a sester přímo na pracoviště jednotlivých záchranných složek. V minulých ročnících si během tří dnů nechalo vyšetřit zrak 700 policistů, strážníků a záchranářů. Podobný zájem očekáváme i letos.

Kvalitní zrak je nezbytný pro práci příslušníků integrovaného záchranného systému a každoroční vyšetření zraku přímo na pracovišti je pro ně velkým bonusem.

Program Dnů prevence zraku:

  • V úterý 22. 11. 2022 podstoupí preventivní prohlídku Městská policie hl. m. Prahy společně se Zdravotnickou záchrannou službou hl. m. Prahy na adrese Korunní 98, Praha Vinohrady.
  • Ve středu 23. 11. 2022 budou prohlídky pokračovat na Policejním prezidiu ČR ve Strojnické ul. na Praze 7.
  • Ve čtvrtek 24. 11. 2022 se nechají vyšetřit pracovníci na Krajském ředitelství policie hl. m. Prahy na adrese Kongresová 2 v Praze 4.

Výsledky předchozích ročníků potvrzují, že akce má smysl

Dny prevence zraku se konají každý rok již od roku 2011. Pouze v roce 2020 se akce nemohla uskutečnit z důvodu koronavirové epidemie. V letošním roce tak slavíme jubilejní 10. výročí.

Během uplynulých ročníků vyšetřilo Oční centrum Praha téměř 6000 zdravotníků, strážníků a policistů v Praze. Dosavadní výsledky potvrzují, že akce má smysl a preventivní vyšetření podchytí nejen běžné refrakční oční vady jako je krátkozrakost či dalekozrakost, ale i případné skryté oční vady, jako je například vyšší nitrooční tlak.

Podchyceny, ale byly i případy se šedým zákalem a různá onemocnění sítnice. U osob, které podstoupily vyšetření zraku opakovaně, byl zjištěn pozitivní vývoj a snížil se počet pacientů se špatnou brýlovou korekcí a se syndromem suchého oka.

Preventivní oční prohlídku doporučujeme podstupovat jednou do roka a jsme potěšeni, že příslušníci IZS naše doporučení berou vážně. Jen díky tomu se mohla celá tato akce přeměnit v dlouhodobý významný projekt,” říká MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Vyšetření zraku v rámci Dnů prevence zraku není pro příslušníky záchranných složek časově náročné a zabere asi 20 minut, zahrnuje přístrojové měření zraku, ale i vyšetření a konzultaci s očním lékařem, který doporučí případnou léčbu. Výhodou je, že v případě potřeby dalšího vyšetření, se všichni příslušníci mohou obrátit na Oční centrum Praha, které provedlo základní vyšetření a může na ně navázat a zajistit kvalitní oční péči včetně speciálního vyšetření sítnice pomocí OCT Angiografie.

Záchranné složky vyšetření svých zaměstnanců na pracovišti vítají

O vyšetření zraku přímo na svém pracovišti je ze strany příslušníků jednotlivých záchranných složek dlouhodobě velký zájem.

Tuto možnost prevence a vyšetření vítáme. Dobrý zrak je pro náš život i práci nepostradatelný. Velkou výhodou je mobilní ordinace, kdy oční specialisté přijedou za námi. I to je důvodem vzrůstajícího zájmu našich zaměstnanců, který nás těší,“ uvedla tisková mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Tradiční Dny prevence zraku i letos vítáme. Lékaři provádí vyšetření i odborné konzultace v pracovním prostředí našich policistů a občanských zaměstnanců, což je velkým přínosem. Výkon policejních činností je velice náročný, proto považujeme péči o zrak za zásadní a velice nás těší, že ji naši kolegové hojně využívají,” říká plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení Prevence Policejního prezidia ČR.

OČNÍ CENTRUM PRAHA, a.s

Oční centrum Praha je oční klinika, která poskytuje péči v oboru očního lékařství již od roku 2000. Dlouhodobou strategií je postupné rozvíjení a rozšiřování nabídky služeb souvisejících s očními vyšetřeními a operacemi, které korespondují s dynamickým rozvojem medicíny. www.ocp.cz.