Galerie Art Mozaika pořádá výstavu fotografií Františka Dostála a keramika Jiřího Pošvy

Do 15. 4. 2022 bude v prostorách výstavní síně Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná prodejní výstava fotografií Františka Dostála a keramik Jiřího Pošvy: Setkání. Otevřeno Út – Pá: 11.00 – 17.30.

František Dostál (* 21. července 1938, Praha) je současný český reportážní a dokumentární fotograf žijící v Praze. Jeho nejslavnějším souborem jsou Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968–1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Námětem jeho tvorby v posledních 30 letech jsou především lidé pražských ulic. Pro jeho dílo je typický jemný humor těžící z často absurdních setkání více nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se fotografii věnuje výhradně jako amatér, patří se svými více než dvaceti knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací a bezmála 70 autorskými a společnými výstavami k nejplodnějším a nejpublikovanějším českým fotografům. Svou inspiraci čerpá z běžného života, aktéry jeho prací jsou obyčejní lidé v běžných situacích, kterým však svým objektivem propůjčuje tolik typickou dostálovskou poetiku a laskavý humor. Dostálova tvorba bude na výstavě rozdělena do několika tematických celků. Cyklus Psi a lidé je pak věnován snímkům soužití lidí a jejich nejlepších přátel. Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů – v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii (The Royal Photographic Society), získal řadu čestných titulů a více než 100 ocenění. Od roku 2003 publikuje v časopise Československá fotografie (původně PHOTOLife), je také členem jeho redakční rady, v roce 2008 začal spolupracovat s měsíčníkem FOTO Video.

Jiří Pošva (12. října 1948, Kraslice (Sokolov)) vystudoval Střední keramickou školu v Bechyni, absolvoval privátní praxi u keramického mistra Vacka. Prošel různými zaměstnáními, od roku 1974 pracoval v keramickém ateliéru ČFVU. V dnešní době je nezávislý keramik. Věnuje se převážně lidské postavě. Tato díla jsou charakteristická groteskní nadsázkou, někdy milou erotikou. Jeho tvorba je pravidelně prezentována na domácích i zahraničních výstavách.

zdroj: Galerie Mozaika