Letní teploty nabírají na síle. Dopřejte si kvalitní sezónní ovoce!

Léto a teplé počasí jsou již v plném proudu. Většina lidí podniká výlety nebo plánují návštěvu koupaliště. A co si s sebou zabalit jako ideální svačinu? Řešením může být ovoce. Tělo dostane doslova vitaminový koktejl a neuškodí to ani postavě. Ideální je volit sezónní ovoce, které bývá na pultech naprosto čerstvé. Letní prázdniny nahrávají například třešním nebo meruňkám.

Téměř každý má s tímto obdobím spojené třešně. Určité odrůdy začínají dozrávat v průběhu května a v podstatě tak zahajují ovocnou sezónu. V roce 2021 se v České republice sklidilo zhruba 1 3741 tun třešní. Tento druh ovoce má hned několik nesporných výhod. Jako většina dužnatého ovoce obsahují třešně až 80 % vody. Slouží tedy skvěle i k hydrataci. Díky vitaminům A, B a C podporují imunitní systém a železo s vápníkem zajišťují správnou stavbu kostí a zubů. Také jsou zásobárnou kyseliny listové, která pozitivně ovlivňuje lidskou psychiku. Třešně se dají zpracovat mnoha způsoby.

Tip! Pokud nemáte možnost natrhat si třešně z vlastní zahrádky, doporučujeme držet se při výběru v obchodě jednoduchého kroku. S výběrem kvalitního ovoce nám mohou pomoci loga kvality Klasa, Regionální potravina nebo BIO.

Další téměř zázračnou letní potravinou jsou meruňky, které Češi doslova milují. V průměru zkonzumují zhruba 1,6 kilogramu na osobu za rok. Zemědělci v loňském roce sklidili 1 862 tun meruněk. Blahodárný vliv na tělo mají meruňky již při konzumaci tří kusů. Tím se pokryje více než polovina denní spotřeby provitaminu A, který působí jako antioxidant a zároveň přispívá ke zdravému a dlouhodobému opálení. Dále meruňky obsahují vitamin C a draslík. Tato kombinace zajišťuje správné fungování imunity a regulaci srdečního tepu. Díky nízkým kalorickým hodnotám jsou skvělou volby pro ty, kteří chtějí regulovat svou váhu.

Tip! Ve velkých teplech je skvělým nápadem vytvoření domácího nanuku z meruněk. Na tomto receptu je snad nejnáročnější natrhat ovoce ze stromu nebo ho koupit.

Na přípravu 4 porcí budeme potřebovat:

  • 5 zralých meruněk

  • 150 ml vody

  • 2 lžíce medu

Postup:

Meruňky rozmixujeme s vodou a přidáme med. Hotovou směs vlijeme do formiček na nanuky a necháme zamrznout.

Více zajímavých informací včetně tipů na chutné recepty najdete na akademiekvality.cz

***************

Poznámka pro editory

Kontakt pro další informace:

Martin Janů, McCann Prague PR – martin.pr.ext@mccann.cz, +420 728 017 987

O značce „Klasa“

Národní značku kvality KLASA uděluje mimořádně kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům ministr zemědělství od roku 2003. Spravuje ji Státní zemědělský intervenční fond. Národní značku kvality získává výrobce na tři roky. Logo KLASA slouží spotřebitelům k lepší orientaci na trhu pro rozeznání výjimečně kvalitních produktů v porovnání s běžně dostupnými potravinami. V současnosti mohou spotřebitelé nalézt značku u více než 950 produktů od více než 250 výrobců. Další informace a kompletní seznam všech oceněných produktů jsou na stránkách eklasa.cz.

O značce „Regionální potravina“

Již dvanáct let uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit domácí producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání v obchodech, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé si mohou vybírat z více než 400 výrobků od více než 300 výrobců. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje. Více informací je k dispozici na webových stránkách regionalnipotravina.cz.

O značce „BIO Produkt ekologického zemědělství“

Zelenobílý grafický znak BIO nazývaný díky proužkům „biozebra“ je doplněný nápisem „Produkt ekologického zemědělství“. V naší zemi slouží jako ochranná známka pro biopotraviny. Aby mohly produkty toto označení získat, musí být prověřeny některými kontrolními organizacemi, které pověřuje Ministerstvo zemědělství. Bio výrobky označují produkty z rostlin a živočichů z ekologických farem, které nebyly ošetřeny zakázanými pesticidy, minerálními dusíkatými hnojivy a zároveň se při jejich pěstování nebo chovu zohledňuje dopad na životní prostředí a potřeby chovaných hospodářských zvířat. Více informací se dozvíte na webu myjsmebio.cz.

O značce „Ekologická produkce“

Ekologická produkce“ je na rozdíl od předchozí „biozebry“ značením nadnárodním (ve tvaru zelenobílého lístku) upraveným předpisem Evropské unie. Musí ho mít na svém obale každý produkt, který splňuje v rámci EU požadavky na biopotraviny. Jejich definice je zmíněna v textu výše – u značky „BIO Produkt ekologického zemědělství“. Pro úplnost ještě dodejme, že u biopotravin s původem mimo naši zemi není označení „biozebra“ povinné, i když na obalu být může.

O značce „Chráněné označení (ZTS, CHZO, CHOP)“

Jedná se o značení Evropské unie. Funguje už téměř 25 let. Důvodem vzniku byla mj. i ochrana produktů před jejich paděláním. Týká se to následujících značek:

Zaručené tradiční speciality (ZTS)

Chráněné označení původu (CHOP)

Chráněné zeměpisné označení (CHZO)