Odborníci z botanické zahrady se vydali na expedici do Jižní Koreje

Cesta botaniků přinesla poznatky a rostlinný materiál pro novou expozici

Odborníci z Botanické zahrady hl. m. Prahy v říjnu absolvovali botanickou expedici v Jižní Koreji. Jejím cílem bylo, stejně jako u předchozích cest, navázání vztahů s místními botaniky a rovněž sběr rostlinného materiálu pro plánovanou expozici, která bude prezentovat flóru národních parků na jihu Korejského poloostrova. Cestu do Jižní Koreje finančně podpořil generální partner, společnost Hyundai Motor Czech. Nová expozice by měla vzniknout v areálu expozice Lesních biotopů v průběhu následujících let.

B

Otevírací doba listopad–únor

Venkovní expozice:

po–ne

9.00–16.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–16.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

10.00–16.30

otanické expedice jsou důležitou součástí práce odborníků z botanické zahrady. Přinášejí řadu poznatků pro činnost zahrady i pro její rozvoj. V uplynulých letech bohužel bylo cestování značně omezeno, ale nyní se botanici ke svým cestám vracejí. „V současné době se snažíme o rozvoj našich expozic a budování nových. Zaměřili jsme se na tvorbu takzvaných geografických celků, kdy návštěvníky seznamujeme s podobou a flórou různých botanicky zajímavých lokalit na světě. Velmi zajímavá je pro nás Asie. Část našich expozic je již této oblasti věnována, ale stále pracujeme na jejich rozvoji. Návštěvníkům chceme představit i rostlinné celky z oblastí národních parků Jižní Koreje, které právě nyní naši odborníci navštívili. Rád bych poděkoval našemu generálnímu partnerovi za podporu,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Příroda Jižní Koreje je velmi bohatá. V některých momentech může být podobná té české, většinou se ale vyznačuje odlišnými rostlinnými druhy. Těší nás, že Botanická zahrada Praha má zájem prezentovat tuto přírodu a korejskou flóru ve své nové expozici. Spolupráce mezi odborníky z Jižní Koreje a z Prahy je velmi hodnotná, ceníme si této práce a osobně mě mimořádně těší, že se podařilo uskutečnit tuto botanickou expedici, kterou jsme opravdu rádi podpořili,“ říká Martin Saitz, generální ředitel společnosti Hyundai Motor Czech.

Jižní Korea a Asie v Troji

V říjnu 2022 se skupina tří odborníků z trojské botanické zahrady vypravila na botanickou expedici do Jižní Koreje. Cílem cesty byl sběr rostlinného materiálu a získání fotodokumentace a inspirace pro připravovanou expozici. Podařilo se navázat vztahy s odborníky z Chollipo Arboretum, což je jeden z nejvýznamnějších botanických areálů v Jižní Koreji, vyhlášený zejména svými rozsáhlými sbírkami magnolií, kamélií, javorů, ale i lilií. Součástí byla i návštěva národních parků Odaesan, Gyeongju, Jirisan nebo ostrova Sanyang-eup.

Expedice má pro naši práci velký význam. Pozorování rostlin v jejich přírodním prostředí nám umožní nejen upravit podmínky v naší zahradě tak, aby rostlinám co nejvíce pěstebně vyhovovaly, ale i připravit podklady pro architekty, kteří připravují ztvárnění expozice. V prvé řadě jsme tu sbírali semena dřevin, které vytvoří kostru porostu. Jedná se například o dlanité javory se zajímavými, jemně dělenými listy, na podzim zbarvenými krásně červeně a žlutě. Velkou radost máme z některých hajních rostlin, které jsme dosud znali pouze z botanických atlasů. Jedná se především o několik druhů lilií,“ říká kurátorka Iveta Bulánková.

Sesbíraný rostlinný materiál nyní čeká na vyřízení potřebných dokumentů a následně bude zaslán do České republiky. Poznatky z expedice využije botanická zahrada rovněž během příští sezóny, která bude zaměřena na flóru a přírodu Asie. Expedice trvala téměř tři týdny a podpořil ji generální partner botanické zahrady, společnost Hyundai Motor Czech.

S botaniky na cestu kolem světa

V botanické zahradě v Troji mohou návštěvníci skrze rostlinné sbírky prozkoumat téměř celý svět. Rostlinný materiál získávají botanici mimo jiné právě díky cestám do zahraničních cenných lokalit a také na základě vztahů s odborníky ze světových botanických zahrad, arboret a parků. Botanická expedice rozhodně není žádnou dovolenou, botanici často sbírají rostlinný materiál v náročném a těžko dostupném terénu, v džunglích, v horách, na skalách, ale i v pouštních oblastech a v mokřadech. Mezi roky 2016 a 2020 navštívili odborníci z Troji Čínu, Vietnam, Japonsko, Madagaskar, východ USA nebo Kypr. V roce 2022 kurátoři botanické zahrady navštívili kromě Jižní Koreje opět Kypr. Výsledky těchto cest jsou v botanické zahradě již patrné, a to v expozicích Lesy Severní Ameriky, Lesy Asie (Japonsko, Korea a Čína), Středozemí a Kypr, v expozici Svět sukulentů i ve skleníku Fata Morgana. Výsledkem botanických expedic jsou rovněž tematické výstavy, výstavy fotografií a knihy, které botanická zahrada vydává.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci, spoluautorka projektu Kořeny osobností

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445