Osvěžení v novém brouzdališti láká děti, dospěláci pročítají úryvky Svatopluka Čecha. Praha 2 dokončila nový vodní prvek


Praha (1. září 2022) Praha 2 zahájila provoz nového vodního prvku v Sadech Svatopluka Čecha. Ten se tak po celkové rekonstrukci stal opět dominantou parku. Soustavu vodotrysků a brouzdaliště, která je řízena automaticky, doplnila originální výzdoba v podobě úryvku z díla spisovatele Svatopluka Čecha. Rekonstrukce vodního prvku v centrální části parku vyšla radnici na cca 41 mil. Kč.

Praha 2 každoročně do svých parků investuje nemalé finanční prostředky, které jsou určeny na údržbu a dosadbu veřejné zeleně, čistotu parků, ale i rekonstrukci stávajících a výstavbu nových vodních prvků.

Praha 2 je vyhlášená svými rozsáhlými parky a zelenými zákoutími, které patří díky naší pravidelné péči mezi nejvyhledávanější. Aby tomu bylo i nadále, pokračujeme v jejich rozvoji. Revitalizujeme nejen parky samotné, ale i jejich vodní prvky a rozšiřujeme síť pítek a mlžítek, které jsou zvlášť v horkém letním počasí v centru města velice vyhledávané. O to větší radost mám, že jsme v samém závěru léta stihli dokončit tolik očekávanou rekonstrukci vodního prvku v sadech Svatopluka Čecha. Nové fontány i brouzdaliště jistě návštěvníci parku ocení. Úryvek z knihy Pravý výlet pana Broučka do měsíce pak vodní prvek už jen povýšil na umělecké dílo,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.

Proměnou prošel nejen stávající vodní prvek v západní části parku, ale i jeho bezprostřední okolí. Obnovy se dočkaly okolní chodníky i mobiliář parku, trávník u vodního prvku má automatické zavlažování. Samotný pomník slavného básníka a prozaika je pak romanticky osvětlen.

Sady Svatopluka Čecha jsou od roku 2003 nemovitou kulturní památkou. Jejich revitalizace probíhá postupně. V roce 2018 byly nově vydlážděny cesty a rozšířena odpočinková zákoutí podél hlavních parkových cest. Později došlo k rekonstrukci dětského hřiště a opravě zahradnického domku MŠ Šumavská. Na základě přání občanů jsme pokračovali i ve zvelebení západní části parku a rekonstrukci vodního prvku. Vůbec nesložitější bylo technologické řešení projektu, vybudování podzemní části strojovny a technického zázemí. Z prvních nadšených reakcí návštěvníků je však jasné, že to stálo za to,“ dodal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska, který má v gesci oblast financí, investic a dopravy.