Politická muzikálová satira studentů DAMU

Inscenační tým v čele s režisérkou Kateřinou Volánkovou se rozhodl pro zinscenování autorského textu na motivy Gayovy Žebrácké opery s podtitulem Kauza vyližmetr. Muzikálová adaptace se zaměřuje na současnou politickou scénu, jak můžeme vyčíst z podtitulu, ale také na prodejnost dnešního světa, který rozkrádá sám sebe. Premiéra bude uvedena 18. listopadu v divadle DISK.

Věříme, že Gay je svou ironičností a satiričností vůči společnosti, její chamtivosti a pokrytectví, stále aktuální. Byl autorem politickým, a proto jsme se rozhodli jeho text adaptovat na současnou politickou scénu a společnost,“ zdůvodňuje výběr titulu dramaturgyně Adéla Čermáková.

John Gay ve své době útočil na italskou operu a její vyprázdněnost, do parodie současných popových šlágrů je transponoval skladatel Robin Schenk. O texty písní se postaral dvojnásobný držitel ceny Evalda Schorma, Tomáš Ráliš. Kontrast uměle dokonalého světa a špíny pod povrchem ve scénografii a kostýmech tematizují scénografky Hana Kessnerová a Klára Pavlíčková.

I naše adaptace Žebrácké opery je o amorální společnosti a jejím duchovním úpadku. Platí zde jedno pravidlo a to takové, že žádná pravidla nejsou. Pravda ani láska nevítězí, naopak se ohýbá a manipulativně využívá, jak se zrovna hodí. Morální zásady jsou už přežitkem, protože brání v obchodu. Zločin a zákon jde ruku v ruce, a tak vytváří nepropustný systém. Vykrádáme popkulturu, vykrádáme sami sebe a motáme se v balastu banálnosti. Nic, co by nám nebylo známo. Hrajeme tak trochu o nich, ale i o nás. U toho zpíváme, trochu tančíme a vším se bavíme. Je to přeci satira,“ říká režisérka a autorka libreta Kateřina Volánková.

Jedná se o první muzikál v DISKu od Kabaretu režiséra Lumíra Olšovského v sezóně 2013/2014. Diváci budou mít šanci poslechnout si písně z muzikálu na koncertu v rámci Noci divadel v divadle DISK v sobotu 19. listopadu – a to zdarma.

INFORMACE O INSCENACI

autor předlohy: John Gay

libreto a režie: Kateřina Volánková

dramaturgie: Adéla Čermáková

hudba: Robin Schenk

texty: Tomáš Ráliš

výprava: Hana Kessnerová a Klára Pavlíčková

produkce: Klára Markvartová a Karolína Anna Hudská

grafika: Anna Burianová a Klára Pavlíčková

hlasová spolupráce: MgA. Eva Spoustová

pěvecká spolupráce: Petra Kohoutová

choreografie: Karolína Gilová

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU

MgA. Jan Nebeský, prof. PhDr. Daria Ullrichová, MgA. Regina Rázlová, MgA. Martin Františák, MgA. Ladislav Mrkvička, MgA. Miroslava Pleštilová, doc. MgA. Eva Salzmannová, doc. Martin Pacek, MgA. Martina Ema Gasparovič, MgA. Eva Spoustová

HRAJÍ STUDENTI HERECTVÍ KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA DAMU

JAREŠ Matěj Polák

JAREŠOVÁ Berenika Anna Mikeschová

POLLY Lenka Netušilová

MACKIE Štěpán Pospíšil

CHMATÁK/PRODAVAČ Daniel Toman

LAPÁK Petr Šindler

LUCY Simona Lewandowska / Hana Šimková j.h.

SEKÁČ Tomáš Krutina / Vojta Franců j.h.

TEPLÁK Tomáš Matušinec j.h. / Vojta Franců j.h.

GYM Tomáš Dalecký j.h. / Vojta Franců j.h.

LOLLY Anna Glässnerová

BABY Lucie Hrzalová j.h. / Hana Šimková j.h.

KRÁSKA Luciana Tomášová j.h. / Hana Šimková j.h.

URŠULA Veronika Pichlerová j.h. / Hana Šimková j.h.

DIANA/BŮH BEZ DOMOVA Kristýna Jedličková


premiéra: 18.11. 2022 v 19:30 v divadle DISK
nejbližší reprízy: 20.11., 25.11., 30.11.

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 17:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 250 Kč, zvýhodněné vstupné 130 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

O DIVADLE DISK

Divadlo DISK patří k divadelní fakultě AMU už od začátku jejího fungování v roce 1946. Původně našlo útočiště v divadélku Unitarie v Karlově ulici č. 5. V devadesátých letech musel DISK tyto prostory opustit a absolventské inscenace studentů DAMU vznikaly v divadle v Celetné. Omezená kapacita ale neumožňovala plnohodnotně nahradit vlastní scénu, které se divadelní fakulta dočkala až v lednu 1999 otevřením nového divadla DISK vybudovaného přímo v objektu fakulty mezi domy Karlova 26 a Řetězová 5. Architekt Karel Hubáček vypracoval projekt, který velmi elegantně a šetrně začleňuje moderní divadelní stavbu do kontextu historické architektury Starého Města. Hlavním rysem repertoáru divadla DISK je jeho pestrost – klasické tituly se tu střídají s autorskými počiny, činohra s loutkami a multimediálními projekty. K zútulnění divadla, na jehož prknech se objevují talentovaní herci a tvůrci nové generace, přispívá i přilehlá kavárna KAFE DAMU.

KONTAKTY

Divadlo DISK
Divadelní fakulta AMU
Karlova 26, 116 65 Praha 1
www.divadlodisk.cz

PR a propagace divadla DISK: Mgr. Kamila Hurych, kamila.hurych@divadlodisk.cz, +420 736 652 825

Propagace inscenace: Karolína Anna Hudská karolinahudska@gmail.com, +420 777 592 752