Zoo Praha nabízí možnosti podpory chovatelských zařízení na Ukrajině i pomoc pro ukrajinské rodiny

Finančním darem na speciální podúčet, koupí symbolické „Charitativní vstupenky“ či mimořádné prohlídky s chovateli – tím vším lze přispět na válkou ohrožená chovatelská zařízení na Ukrajině. Nově mohou zájemci také zakoupit dárky ukrajinským dětem, pro které pražská zoo organizuje programy tlumočené do jejich rodného jazyka.

Na sbírce ve prospěch ukrajinských zoo se již sešly příspěvky ve výši 3 021 000 Kč. Celkově jsme dosud využili 880 000 Kč,“ vysvětluje využití peněžních prostředků sbírky ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Po 10 000 euro jsme zaslali Zoo Mykolajiv a Zoo Charkov. Za zbývající částku bylo pořízeno krmení a nejrůznější vybavení, které jsme ve dvou transportech dovezli do Zoo Varšava a které dále směřovalo či bude směřovat do ukrajinských zoo. Další transport bude následovat příští týden.“

Obsahem obou transportů vypravených z pražské zoo byla především granulovaná krmiva pro žirafy, antilopy, kopytníky, listožravé primáty, klokany, jeřáby, ibisy, plameňáky a velké papoušky. Součástí zásilky bylo také dvě stě plně nabitých powerbank a jejich nabíječek, dvacet hasicích přístrojů, devadesát čelovek i k nim potřebných náhradních baterií, odchytové sítě na zvířata a devět krabic veterinárního materiálu – především obvazů, šití, injekčních jehel, stříkaček a střel k aplikaci léků, vitamínů k potlačení stresu zvířat, analgetik a širokospektrých antibiotik, kortikoidů, anestetik a dezinfekce.

Zoo Praha nabízí několik možností podpory ukrajinských chovatelských zařízení. Zájemci mohou přispět libovolnou částkou přímo na speciální podúčet sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“ nebo si zakoupit symbolickou Charitativní vstupenku a darovat tak do sbírky 100 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč nebo 2 000 Kč. Chovatelé také organizují mimořádné benefiční prohlídky za zvířaty, jejichž koupí zájemci opět přispějí do sbírky. Návštěvníci se mohou podívat například za ptáky, primáty, slony či zvířecími obyvateli Darwinova kráteru. Pražská zoo ale nabízí i podporu uprchlým ukrajinským rodinám, připravuje pro ně komentovaná krmení a speciální program v jejich rodném jazyce.

Snažíme se i zpříjemnit pobyt rodinám uprchlým do Čech – stále nabízíme ukrajinským dětem i ženám vstup za korunu, doposud jich nabídku využilo přes deset tisíc. Také pro ně organizujeme speciální dny s tlumočeným programem či mimořádné prohlídky pro skupiny. Nově mohou zájemci zakoupit v našem e-shopu pro ukrajinské děti dárky, o které budou potom při své návštěvě zoo soutěžit,“ vysvětluje Bobek.

Veškeré aktivity Zoo Praha na pomoc Ukrajině a možnosti, jak se zapojit, najdete v přehledu na webových stránkách: https://www.zoopraha.cz/ukrajina.

Jak se zapojit do pomoci ukrajinským zoo?

Sbírkové konto

Na speciální podúčet sbírkového konta Zoo Praha „Pomáháme jim přežít“ mohou zájemci zaslat libovolnou částku. Veškerý výtěžek je určen na podporu ukrajinských zoo. Pražská zoo by také velice ocenila, kdyby česká veřejnost šířila informaci o podúčtu.

Číslo účtu: 43-6804660247/0100

Variabilní symbol: 2022

Zpráva pro příjemce: Ukrajina

Charitativní vstupenka

Zájemci si mohou vybrat ze čtyř nominálních hodnot „Charitativní vstupenky“ – 100 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč nebo 2 000 Kč. Symbolická vstupenka má formu daru a je rovněž součástí veřejné sbírky „Pomáháme jim přežít“ se zacílením na zoologické zahrady na Ukrajině. Zakoupit ji je možné na e-shopu Zoo Praha: https://help-zoos-ukraine.zoopraha.cz/. Jako poděkování obdrží dárci banner s motivem projektu, který mohou použít na sociálních sítích a pomoci tak se šířením povědomí o sbírce.

Mimořádné benefiční prohlídky s chovateli

S dalším nápadem, jak získat finanční prostředky na podporu ukrajinských zoo, přišli sami chovatelé: zájemce budou ve skupinkách o maximálně deseti účastnících provázet po svých úsecích, a kde je to možné, vezmou návštěvníky i do zázemí. Cena jedné zhruba hodinové prohlídky je 1 000 Kč a zakoupit ji lze na e-shopu Zoo Praha: https://eshop.zoopraha.cz/pomahame-ukrajinskym-zoo.html.

Vybírat lze z následujících možností:

Procházka v Darwinově kráteru (ďábli medvědovití, vombat obecný, klokani a další)

Data a čas konání: 16., 18., 21., 21., 25., 28. a 31. března od 16.00

Provádí: David Vala

Výprava za šelmami (vlci eurasijští, hyeny čabrakové, levharti mandžuští, tygři ussurijští)

Data a čas konání: 18., 22., 25. a 29. března od 16.00

Provádí: Veronika Šejstalová

Prohlídkový okruh zahrnuje i provozní cestu, kam se jinak návštěvníci nemají šanci podívat.

Návštěva Údolí slonů

Data a čas konání: 16., 17., 20., 22., 23., 24., 27. a 30. března od 16.00

Provádí: Martin Kristen, Lukáš Pokorný, Monika Durlevićová

Zahrnuta je i prohlídka jinak nepřístupného zázemí.

Vycházka za ptáky (dle domluvy a počasí – například dravci či obyvatelé Rákosova pavilonu)

Data a čas konání: 18., 21., 28. a 29. března od 13.00

Provádí: Aneta Kratochvílová

Schůzka s primáty (gorily a obyvatelé Opičích ostrovů)

Data a čas konání: 16., 22., 23., 29. a 30. března od 13.30

Provádí: Martin Vojáček

Nabídka pro ukrajinské návštěvníky

Vstup za korunu

Od pondělí 28. února Zoo Praha umožňuje dětem a ženám z Ukrajiny vstup do Zoo Praha za 1 Kč. Pro vstup stačí předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz Ukrajiny. Doposud nabídky využilo přes deset tisíc ukrajinských návštěvníků.

Dny pro ukrajinské rodiny s dětmi

Komentovaná krmení, cvičení lachtanů nebo zábavný program v Rezervaci Bororo, to vše nabízejí Dny pro ukrajinské rodiny s dětmi. Celý program je tlumočen do ukrajinštiny díky čtyřem desítkám dobrovolníků, kteří se přihlásili na výzvu Zoo Praha.

Program se koná v těchto dnech: sobota 19. 3., čtvrtek 24. 3., neděle 27. 3.

Harmonogram:

  • 10.00 Setkání účastníků u hlavního vchodu do zoo

  • 10.15–15.00 Proměňte se ve zvířata – zábavný program v Rezervaci Bororo (malování na obličej, výroba zvířecích masek a soutěže se zvířecí tematikou o drobné odměny)

  • 10.30 Komentované krmení klokanů v Darwinově kráteru

  • 11.00 Komentované krmení tučňáků

  • 13.30 Cvičení lachtanů

  • 14.30 Krmení domácích zvířat v Dětské zoo

Programy pro organizované skupiny

Pro větší organizované skupiny osob umožňuje Zoo Praha objednání speciálního programu tlumočeného do ukrajinštiny v jiném než výše uvedeném termínu. Pro objednání a výběr termínu a času návštěvy mohou zájemci psát na e-mailovou adresu: program@zoopraha.cz.

Dárky pro ukrajinské děti

Nově uvádí Zoo Praha možnost podpory ukrajinských rodin darováním suvenýru dětem. Zájemci mohou zakoupit jakýkoli předmět v e-shopu Zoo Praha a při volbě dopravy vybrat způsob „Dárky pro ukrajinské děti“. Tyto předměty budou pak darovány ukrajinským dětem z organizovaných skupin při nejbližší vhodné příležitosti v rámci soutěžního programu. Více informací na webových stránkách: https://eshop.zoopraha.cz/detem-z-ukrajiny.

Foto 1: Zoo Praha vypravila na pomoc ukrajinským chovatelským zařízením již dva transporty. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

zdroj ZOO Praha