10 tipů, kam v zimě ve středních Čechách vyrazit na hrady a zámky

Milovníci tajemna hradních zákoutí a romantiky zámeckých komnat nemusejí čekat až na jaro, kdy hrady a zámky většinově otevírají své brány návštěvníkům. Ve středních Čechách se nacházejí i místa, která využívají zimní atmosféru a k návštěvě lákají také v chladném období. V současné době jsou pro návštěvníky přístupné například hrady a zámky Veltrusy, Mělník, Brandýs nad Labem, Loučeň, Radim, Český Šternberk, Mníšek pod Brdy, Karlštejn, Červený Újezd a Křivoklát.

Barokní zámek Veltrusy poutá pozornost především díky svému vzhledu, půdorysu v podobě písmene X a také parku s mnoha romantickými stavbami. Prohlídkový okruh Aristokracie: začátek konce nebo Laboratorium, kde se návštěvníci dozvědí vše o provozu zámku, jeho rekonstruování i o tom, jak probíhají renovace historických sbírek, lze navštívit každý zimní víkend.

Zámek Mělník nad soutokem Labe a Vltavy se pyšní uměleckými sbírkami i rozsáhlým vinným sklepem. Lze si ho projít individuálně anebo s průvodcem. V březnu je otevřeno vždy v sobotu a v neděli.

Brandýs nad Labem představuje renesanční klenot s bohatým sgrafitovým zdobením. Oblíbili si ho především panovníci Habsburské dynastie. Císařská a královský zámek je možné navštívit při komentované zimní prohlídce každý víkend.

Živý výklad o historii zámeckých prostor je připraven na zámku Loučeň, kde zámeckými komnatami provázejí bývalí obyvatelé zámku z rodu Thurn-Taxis. Připraveny jsou také speciální prohlídky pro děti. V zámeckém parku čeká na návštěvníky 12 labyrintů a bludišť z nejrůznějších materiálů. Zámecký areál je i v zimě otevřen každý den.

Neobjevený středočeský skvost, zámek Radim, je v zimním období otevřen každý víkend. Majitelé, kteří do záchrany památky vložili celé své srdce, připravili pro návštěvníky hned tři prohlídkové okruhy, a navíc jeden speciální okruh pro děti. Až do konce dubna je v zámeckém sklepení k vidění expozice práva útrpného a hrdelního.

Hrad Český Šternberk se zrcadlí na hladině řeky Sázavy a má hradní i zámeckou tvář. Navenek může působit chladně, uvnitř ukrývá nádherně zdobené a bohaté komnaty. Navštívit je lze při zimních prohlídkách každou sobotu a neděli.

Seznámit se s životem šlechty za první republiky je možné na zámku Mníšek pod Brdy. Reprezentativní salony i soukromé pokoje s předměty denní potřeby se návštěvníkům otevírají od úterý do neděle. Pro dětské návštěvníky se na zámku pořádají speciální Pohádkové prohlídky.

Královský hrad Karlštejn je pro návštěvníky v březnu otevřen každý den kromě pondělí. Navštívit lze soukromé a reprezentativní komnaty zakladatele hradu při komentovaném okruhu Císařská rezidence Karla IV.

Na první pohled by se mohlo zdát, že hrad Červený Újezd na svém místě stojí staletí. Je ovšem starý pouhých 20 let. Kromě krčmy ukrývá muzeum českého venkova, seznamující s každodenním životem venkovanů v 17.-20. století. V zahradě je malý skanzen s replikou větrného mlýna, sušárnou chmele, zvonicí, vinnými sklepy a dalším. Na vlastní oči si lze vše prohlédnout každý zimní víkend.

Jeden z nejstarších hradů u nás s historií sahající až k přemyslovským králům, Křivoklát, je v březnu otevřen každý víkend. Návštěvníci tak mají možnost vidět i v tomto období interiéry hradu, který svou krásou učaroval celé plejádě českých i zahraničních filmových produkcí.

S klidným srdcem podepíšeme, že hradů není nikdy dost. Pokud byste se otevřených hradů a zámků nemohli nabažit, pokračovat se dá také na mnohé hradní zříceniny. V Českém ráji lze navštívit Valečov, kousek od Mladé Boleslavi pohádkové Zvířetice a v okolí malebné Sázavy Zlonice nebo Zbořený Kostelec. Nad líbeznou Berounkou v tichu stráží krajinu zřícenina královského hradu Týřov. Vyrazit se dá také na Vrškamýk u Kamýku nad Vltavou v oblasti Toulava,“ doplňuje Jakub Kulhánek, vedoucí marketingu Středočeské centrály cestovního ruchu.

foto: Libor Sváček