Autoři představí v Náprstkově muzeu novou knihu Umění šperku v zemích Orientu

V úterý 13. prosince 2022 v 17 hodin se v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur uskuteční křest knihy autorů Dagmar Pospíšilové, Terezy Hejzlarové, Jindřicha Mlezivy a Adriany Stříbrné Umění šperku v zemích Orientu. Výpravná publikace vydaná Národním muzeem se věnuje šperkařskému umění orientálních zemí a představuje rozsáhlou, velmi zajímavou sbírku Náprstkova muzea.

Kniha prezentuje šperk jako celosvětový fenomén, který je úzce spjat s kulturním povědomím lidstva. Obsahuje fotografie skvostů z území od indického subkontinentu, Nepálu, Tibetu, Střední Asie a Mongolska až po Blízký východ, Arabský poloostrov, severní Afriku a Balkán, který byl v minulosti Evropany chápán jako brána do Orientu. 

Muzejní sbírky, především sbírky Náprstkova muzea, uchovávají okolo tisícovky šperků a nejrůznějších ozdob, které se sem dostávaly spletitými cestami od poloviny 19. století z nejrůznějších koutů světa.

Knihu za účasti autorů pokřtí výkonná ředitelka UNICEF v České republice Pavla Gomba a etnolog a novinář Martin Rychlík. Na uvedení knihy i doprovodný program v kavárně jsou srdečně zváni všichni návštěvníci Náprstkova muzea.

Více informací naleznete na www.nm.cz

Mgr. Kristina Kvapilová

Vedoucí Oddělení vnějších vztahů

T: +420 224 497 250

M: +420 731 514 077

E: kristina.kvapilova@nm.cz