Budapešť v pomalém tempu

Přestože Budapešť nikdy nespí a je zde nespočet zajímavostí, není důvod, abyste si ve spěchu prohlédli vše, co nabízí. Pokud si uděláte čas, poznáte a zažijete více z Budapešti. Můžete ji objevovat sami, nebo si najmout průvodce, který vám ukáže její tajná zákoutí.

Charakteristickým znakem maďarského hlavního města je řeka Dunaj, která jím protéká a odděluje Budín od Pešti. Majestátní pohled na tekoucí vodu je působivý sám o sobě, ale nad tím vším se tyčí pohled na kopce Budína táhnoucí se podél břehu s hradem na jeho vrcholu. Dunajské nábřeží je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Budapešť toto dědictví nejen zachovává, ale neustále ho pro své návštěvníky ještě více zatraktivňuje, aby si ho mohli naplno užít.

V posledních letech obyvatelé Budapešti znovu objevili nábřeží. Každé léto zde vznikají bary pod širým nebem, kde se můžete zchladit chutným nápojem a nezapomenutelným výhledem na řeku. V létě se zde otevírají dočasné „pláže“, kde si můžete posedět, a tato část města podél řeky je také oblíbeným místem Budapešťanů, kteří zde 20. srpna během oslav založení země sledují tradiční ohňostroj.

Pokud máte chuť na procházku podél Dunaje, vydejte se na prohlídku Národního divadla a přilehlé kulturní instituce, Paláce umění Müpa. Tento úsek nábřeží je velmi klidný a nabízí nádherný výhled na řeku a budovu divadla.

Rozsáhlá síť budapešťského metra je nezbytnou součástí pohybu po městě. Stále inovativní Budapešť byla prvním městem na evropském kontinentu, které mělo metro. Jednotlivé stanice a tunely jsou dodnes tajemné a plné kuriozit. Nenáročná prohlídka stanic při cestě městem s průvodcem vám prozradí mnohem více, než si myslíte.

Městský park (Városliget) je oblíbeným místem v Budapešti pro ty, kteří se chtějí v klidu projít. Ptáci zpívají, lidé piknikují nebo hrají míčové hry a celý park je plný zeleně a květin, což v teplém ročním období stačí k tomu, abyste zapomněli, že se nacházíte přímo uprostřed velkoměsta.

Budapešť nabízí spoustu možností pro pěší turistiku v kopcích a lesích v okolí města. Někteří se jí věnují závodně, jiní si jen užívají turistiku uprostřed přírody. Výlety jsou obvykle rozděleny na úseky, takže si můžete vybrat vzdálenost, která nejlépe vyhovuje vaší kondici, a je to i zábavná výzva pro vaše děti

Na podzim se nabízí možnost dalšího zajímavého výletu. Jedná se o organizovanou procházku, kterou vám přináší organizace Imagine Budapest a během níž budete mít možnost vstoupit do tajných zahrad soukromých budov a státních institucí, které mají svůj vlastní vzrušující příběh, ale které jsou běžně veřejnosti nepřístupné. Dozvíte se o zvířatech, která s námi žijí ve městě, i o příbězích, které se skrývají v lavičkách a zdech kolem nás. Také další společnosti, jako například Hosszúlépés a Underguide, nabízejí různé tematické pěší výlety, které se trochu vymykají běžným zvyklostem.

Füvészkert je skutečný klenot Budapešti, botanická zahrada, která se nachází uprostřed města. Můžete se zde seznámit s tisíci druhy rostlin. V době největšího rozkvětu zde rostlo více než 12 000 druhů rostlin. Můžete si ho prohlédnout sami pomocí mobilní aplikace nebo se rozhodnout pro prohlídku s průvodcem.

Zdroj: AVIAREPS