Buggyra jede na zelenou. Kamiony Tatra tankují bionaftu

Ani závodní kamion nemusí být hrozbou pro životní prostředí. Dokazuje to „zelený“ projekt týmu Buggyra ZM Racing. Všechny její speciály Tatra pojedou v kategorii kamionů ve 45. ročníku Rallye Dakar, který startuje už za několik dní, na bionaftu známou jako HVO.

Použití ekopaliva není „nespadlo shůry“. Buggyra už druhou sezonu vyvíjí motory Gyrtech na bionaftu v rámci evropského šampionátu tahačů na okruzích. Tyto agregáty jsou nyní dostatečně otestované na to, aby mohly pohánět dakarské Phoenixy Jaroslava Valtra a Roberta Kasáka a Tatru 815 Martina Šoltyse.

„Víme, že kouřivost a celková ekologická zátěž kamionů je velký problém. Udržitelnost je jednoznačně v popředí našeho budoucího rozvoje. Proto se naše vývojové centrum touto otázkou už delší dobu zabývá. Automobilová federace FIA se snaží o zelené závodění, které by nebylo přítěží pro přírodu. Z toho vznikl projekt HVO pro závodní trucky. Právě z něho vycházíme teď na Dakaru, kde budeme všechny naše závodní Tatry tankovat bionaftou,“ vysvětlil šéf Buggyry Martin Koloc.

Poznatků s nejnáročnější rallye světa nevyužijí jen ve Výzkumném a vývojovém centru Buggyry, ale jsou hlavně cennými podklady pro automobilku Tatra. „I když náš tým závodí v tak prestižní soutěži, jakou je Dakar, nechceme v žádném případě slevit z našeho poslání a cíle dosáhnout v blízké budoucnosti uhlíkové neutrality,“ vysvětlil Koloc.

„V budoucnosti si motoristický sport bude muset zvyknout na to, že bez udržitelnosti už žádný být nemusí. Palivo HVO je důležitým doplňkem jiných nízkoemisních pohonných jednotek – a to nejen v motorsportu. Jde hlavně o vývoj technologií, které budou moci být využity v běžném provozu. Dakar nabízí velmi dobrou platformu pro testování tohoto paliva a zvyšování povědomí o jeho výhodách i samotné existenci,“ dodal šéf Buggyry.

HVO je bionafta vyrobená hydrokrakováním nebo hydrogenací rostlinného oleje. Díky tomu dochází k drastickému snížení emisí CO2 a kouřivosti motorů.

BUGGYRA ORGANISATION
Emirates Towers, Sheikh Zayed Road
P.O. BOX 31303, Dubai U.A.E.
Phone: +97 143 132 929
Email: buggyra@buggyra.com