Českým týdnem v Carnegie Hall vyvrcholí oslavy Roku české hudby 2024

Nejslavnější koncertní sál světa bude na začátku prosince patřit oslavám Roku české hudby 2024. V Carnegie Hall vystoupí Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a Pavel Haas Quartet. V České národní budově na Manhattanu bude připraven doprovodný program včetně Koncertu mladých talentů, který Český týden otevře. Pražský filharmonický sbor navíc zazpívá na ikonickém Times Square.

Česká filharmonie společně se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem Byčkovem připraví tři samostatné programy. Trojici instrumentálních koncertů Antonína Dvořáka postupně přednesou špičkoví sólisté ­– violoncellista Yo Yo Ma, houslista Gil Shaham a pianista Daniil Trifonov.

Na světě existují pouze tři orchestry, kterým Carnegie Hall nabídla třídenní rezidenci. Jsou to Berlínští filharmonikové, Vídeňští filharmonikové a naše Česká filharmonie, která se navíc letos stala Orchestrem roku. Carnegie Hall je pro orchestry srovnatelnou metou, jako je pro zpěváky La Scala nebo jsou pro sportovce olympijské hry. Oproti dřívějším letům navíc Česká filharmonie tentokrát ještě rozšiřuje portfolio svých aktivit směrem k edukacím a doprovodným programům. Že se to celé děje právě v Roce české hudby, je významné pro celou Českou republiku,” říká ministr kultury Martin Baxa.

Provedení symfonických básní Vyšehrad, Vltava a Šárka ze Smetanovy Mé vlasti bude moci sledovat české i zahraniční publikum také online 4. prosince od 20 hodin na webových stránkách a YouTube kanálu České filharmonie. K této příležitosti proběhne také rozsáhlá marketingová kampaň.

Naším cílem je představit Českou filharmonii nejen z pohledu vrcholné kulturní reprezentace, ale také jako moderní instituci, která umí přitažlivě a bezprostředně oslovit nejširší publikum. Chceme také širší veřejnosti představit našeho šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova, který v práci s orchestrem navázal na úsilí Jiřího Bělohlávka a v posledních letech přivedl Českou filharmonii mezi absolutní světovou elitu. A hlavně chceme pozvat naše fanoušky, aby s orchestrem poprvé zažili neopakovatelnou atmosféru, která filharmoniky provází na zahraničních koncertech,“ objasňuje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

V dalších večerech zazní Mahlerova Pátá symfonie a Glagolská mše Leoše Janáčka, ve které se k České filharmonii připojí Pražský filharmonický sbor. K účasti na koncertech přizvala Česká filharmonie studenty londýnské Královské hudební akademie a absolventy Národního studentského orchestru USA při Carnegie Hall. Ti spolu se členy Orchestrální akademie České filharmonie vystoupí na zahajovacím komorním koncertu 2. prosince v České národní budově a v řadách orchestru zasednou také během všech tří hlavních koncertů rezidence. Uměleckého vedení studentského orchestru se ujme koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička. Mahlerovu Pátou symfonii Česká filharmonie se svým šéfdirigentem uvede v abonentním týdnu na konci října. Se Smetanovou Mou vlastí i s Janáčkovou Glagolskou mší se na konci listopadu vypraví do Karlových Varů, kde se uskuteční již čtvrtý ročník společného festivalu České filharmonie a KVIFF Variace.

V České národní budově ve spolupráci s Českým centrem a Generálním konzulátem ČR v New Yorku proběhne třídenní filmový festival a bude zde k vidění fotografická výstava Allegro Forte fotografky Štěpánky Stein a výtvarnice Vendy Mlejnské. Čeští filharmonikové nabídnou americkým studentům také tři masterclassy.

Pražský filharmonický sbor vystoupí v samostatném a cappella koncertu. Pod taktovkou Lukáše Vasilka a ve společnosti předního českého tenoristy Pavla Černocha představí hudbu Petra Ebena, Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů a Jana Nováka. Těsně před odjezdem do Spojených států amerických uvede Pražský filharmonický sbor tentýž program na dvou koncertech v Kostele sv. Šimona a Judy. Pro New York připravil Pražský filharmonický sbor také program složený ze spirituálů, gospelů a mezinárodních koled. Ten zazní pod širým nebem, přímo na legendárním Times Square.

Českou hudbu uvede v New Yorku i Pavel Haas Quartet. Jeden z nejúspěšnějších českých komorních souborů provede skladby Josefa Suka, Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka.

Záštitu celému Českému týdnu v Carnegie Hall udělil prezident České republiky Petr Pavel.

Česká filharmonie na třídenní newyorskou rezidenci naváže dvěma koncerty v kanadském Torontu. V metropoli provincie Ontario orchestr dosud vystoupil pouze čtyřikrát. Naposledy před 40 lety pod taktovkou Václava Neumanna, a předtím v roce 1965 pod vedením Karla Ančerla, jenž později právě do Toronta emigroval a také tam zemřel. Letos se Semjonem Byčkovem zde Česká filharmonie uvede Mahlerovu Pátou symfonii, první polovinu Mé vlasti, Dvořákův Koncert pro klavír s Daniilem Trifonovem a Houslový koncert s Janem Mráčkem.

 

Jaromír Hampl Foto: ČF