Důmyslné krmítko s Igráčkem ornitologem učí děti pomáhat přírodě

Zimní období ovlivňuje nejenom nás, ale i volně žijící zvířata, především ptactvo. Milovníci přírody ptákům aktivně pomáhají například tím, že zhotovují nejrůznější krmítka. Avšak ne všechna jsou ideální. Český výrobce společenských her a Igráčka EFKO-karton v těchto dnech uvádí na trh novinku – ekologické krmítko s Igráčkem ornitologem, ptačím zobem a mini atlasem známých ptáků. Hlavní části krmítka jsou vyrobeny ze 100% recyklovaného plastu. Krmítko pochází z dílny mladých českých designérů. Díky důmyslnému řešení se velmi jednoduše udržuje i doplňuje a jeho vlastnosti jsou vyzdvihovány samotnými ornitology. Krmítko je navíc vybaveno odtokovými kanálky, takže se v něm nezadržuje nechtěná voda. Děti se jeho prostřednictvím mohou hravou formou seznamovat s přírodou a vytvářet si k ní vztah.

Původně jsme set krmítka s Igráčkem ornitologem vyrobili pouze jen jako limitovanou dárkovou edici pro naše partnery. Následně jsme tuto sadu úspěšně nabídli společnosti BILLA, kde se exklusivně prodávala až do loňských Vánoc. Pro veliký zájem nyní zařazujeme tento výrobek i do běžného prodeje. Bude tak dostupný ve všech hračkárnách, vybraných prodejnách po celém Česku a na našem e-shopu,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO. „Konstrukce krmítka umožňuje několik způsobů zavěšení. Dětem stačí krmítko vybalit, umístit na balkón, pěkné místo u domu, na zahradu nebo lesní porost. Nasypat krmení, a pak jen vyčkávat, kteří ptáci jej navštíví. Malí ornitologové se tak naučí nejenom ohleduplnosti k přírodě, ale pocvičí se i v trpělivosti, péči o druhé a k tomu získají řadu vědomostí z přiložené brožurky. Ta obsahuje informace o sedmnácti druzích ptáků, kteří v České republice přezimují,“ dodává Miroslav Kotík.

Krmítka pomáhají ptákům přečkat zimní období a představují také ideální příležitost pro jejich pozorování. Koncentrování ptáků u krmítek s sebou však nese také četná rizika. Nevhodně umístěná krmítka je mohou lákat do míst, kde se stávají snadnou kořistí toulavých koček. Pokud na krmítku může docházet ke kontaminaci předkládané potravy trusem ptáků, může zde docházet k šíření tzv. krmítkové nemoci (trichomonózy), která v minulých letech přispěla například k výraznému úbytku populace zvonka zeleného. Proto je třeba k zimnímu přikrmování používat krmítka, která riziko šíření nemocí eliminují. Takovým typem je i krmítko nabízené firmou EFKO,“ uvedl ornitolog Ing. Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel RP SCHKO Žďárské vrchy.

Kromě toho, že většina částí Igráčkova krmítka je vyrobená z recyklovaného plastu, přispívá k ekologii i fakt, že výrobek samotný k zákazníkům neputuje tisíce kilometrů a nezatěžuje tak přírodu nadbytečnou dopravou. Celý set je totiž kompletně vyráběn v České republice. Již nyní jej lze zakoupit přímo na stránkách výrobce na https://eshop.efko.cz/ekologicke-krmitko-s-igrackem-zobem-a-atlasem-ptaku-602p za 559 Kč. Postupně firma EFKO uvádí krmítko i do hračkáren a dalších kamenných obchodů.

Firma EFKO-karton, s. r. o., tradiční český výrobce hraček, vznikla v roce 1993. Nyní patří mezi několik málo společností, které zachovaly celou výrobu hraček v České republice. Výroba je soustředěná do dvou závodů na Vysočině – do Nového Veselí a Korouhve u Poličky. Zaměřuje se na vývoj a výrobu her a hraček, které nejen baví, ale mají zároveň edukativní úlohu. Velká část výrobků vzniká ve spolupráci se speciálními pedagogy. Vývojové oddělení firmy klade důraz na kvalitu materiálů, ze kterých se výsledné produkty skládají. Posláním firmy je vytvářet kvalitní výrobky s trvalou hodnotou, které slouží více generacím. Kromě výroby vlastních produktů se EFKO specializuje i na zakázkovou výrobu her a luxusních obalů na míru. Společnost mimo jiné vyrobila největší herní plán na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů.   

Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – cenu Grand Prix odborné poroty FOR TOYS 2010 za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty. V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut MultiGO FIRE set a MultiGO BUILD set a za deskovou hru Picasso. V roce 2019 EFKO obdrželo v soutěži HVĚZDA 3D REKLAMY tři tituly: Absolutní vítěz soutěže, Inovace roku a první místo v kategorii Taylor made za výrobek 3D piškvorky. V roce 2022 získal soubor her pro předškoláky „Vnímám to“ ocenění Hračka roku, soubor Abeceda a čísla ocenění odborníků Správná hračka a brand Igráček obdržel titul Nejdůvěryhodnější značka 2022. 

Firma je činná také na poli charitativním. Podporuje nadaci Hvězdy dětem, FOD a jejich projekt Klokánek, společnost Revenium, vybrané školy a školky, charity a nedaleký Hospic. Úspěšně se také firma zapsala v roce 2020/2021 svým projektem Pomáhej s Igráčkem, reagujícím na nedostatek ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků ve zdravotních zařízeních, charitách a seniorských domech. Více na www.efko.cz