David Šír-FELIX HOLZMANN

Česká komediální legenda v publikaci plné fotografií a slavných scének 

Felix Holzmann je fenomén. Jeho scénky jsou dnes již kultovní záležitost a nedílná součást české popkultury. Výjimečná publikace z pera Davida Šíra mapuje tvůrčí osudy jednoho z největších českých komiků, ale netradičně i vývoj jeho scenáristického odkazu. Neobyčejná koláž obsahuje nejen mnoho fragmentů z Holzmannova života, ale popisuje i autorovu ojedinělou cestu k pokusu o divadelní vzkříšení jeho komediální legendy. Kniha nabízí i kompletní a doslovné texty všech známých i neznámých scének.

 

Vážení a milí potenciální čtenáři…

Ano, vy… vy, co teď máte tuhle knihu v ruce a stojíte s ní před regálem s „osobnostmi“ ve vašem knihkupectví…

V případě, že od této publikace očekáváte plnohodnotný životopis, či snad oficiální biografii Felixe Holzmanna, prosím, položte ji zpátky a obejděte ji obloukem. Nebojte, nevezmu si to osobně.

V případě, že vás zajímá…

podrobná kulturní analýza jeho tvorby, scének a celkového komediálního odkazu, která je zde protkána dosud nezveřejněnými střípky z jeho osobního i profesního života…

dále potom, jak a do jaké míry tento komik ovlivnil život a kariéru jednoho Jihoafričana…

a v neposlední řadě byste si rádi přečetli kompletní archiv jeho celoživotního díla a měli tak doma doslovné texty veškerých jeho skečů…

tak prosím, pokladna je kdyžtak támhle.

David Šír

David Šír je herec, scenárista a režisér. Narodil se v Brně, ale v 6 letech s rodiči emigroval – původně do Německa, poté do Jihoafrické republiky, kde vystudoval hudební konzervatoř National School of the Arts – Johannesburg a následně herectví na Pretorijské univerzitě. V roce 2006 se vrátil do ČR. Hrál v desítkách tuzemských i zahraničních filmů a seriálů, napsal dvě celovečerní divadelní komedie – jednu z nich zrežíroval v JAR v roce 2004 – a dva filmové scénáře, jeden z nich produkoval v ČR v roce 2021. Více než deset sezón hraje ve vlastní režii, v oficiálním divadelním revivalu Felixe Holzmanna Včera, dnes a zítra.