FENOMÉN CIMRMAN VE VZPOMÍNKÁCH JAN HRABĚTY

Nakladatelství XYZ přineslo na pult unikátní knihu Přes Zábradlí k Cimrmanům (399 Kč). Na jejích stránkách ožívají vzpomínky a historky dlouholetého člena slavného českého divadla Jana Hraběty, „doktora inženýra“ a plnohodnotného cimrmanologa.

Čech v Českém nebi, správcová v Lijavci nebo Béda v Aktu. To jsou jen některé z nejznámějších rolí Jana Hraběty, který patří k dlouholetým členům Divadla Járy Cimrmana. V roce 1978 tady začínal nejprve jako kulisák a už o rok později v souboru herecky debutoval rolí krále ve hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Na svém kontě má také přes třicet rolí ve filmech a seriálech. V této knize podrobně vypráví o své celoživotní pouti, která přinesla nejedno překvapení. V rozhovoru se zkušenou publicistkou Janou Magdoňovou vznikl mimořádný dokument, který je nostalgický, intimní i nesmírně zábavný a který přináší svědectví o výjimečném hereckém osudu.

Kniha je po delší době další publikací, která dává nahlédnout do života mediálně známého člověka, jehož pojí umělecká činnost s Divadlem Járy Cimrmana. Není však jeho literární tvorbou – zaměřuje se na vzpomínky, oblíbené historky a „příhody z natáčení“. Bude vděčnou a oblíbenou knihou pro čtenáře napříč věkovým i zájmovým spektrem. Pohled do zákulisí jednoho z našich nejslavnějších a nejoblíbenějších divadel současnosti láká každého, kdo kdy přičichl k cimrmanovskému fenoménu.

Předmluvu ke knize napsal Zdeněk Svěrák a její grafickou stránku má na starosti dvorní malíř Divadla Járy Cimrmana Michal Weigel.

Jan Hraběta (* 10. května 1940, Zlín)
Zlínský rodák Jan Hraběta se vyučil elektromechanikem a poté se živil jako řidič z povolání, opravář motorů či osvětlovač v Divadle Na Zábradlí. Patří k dlouholetým členům Divadla Járy Cimrmana, kde v roce 1978 začínal nejprve opět jako osvětlovač a už o rok později v souboru herecky debutoval rolí krále ve hře Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Na svém kontě má také přes třicet rolí ve filmech a seriálech. V této knize podrobně vypráví o svém životě, jímž se divadlo vine jako červená nit.