Festival Open House Praha začne 16. května 2022 a nabídne debaty, přednášky, procházky a další doprovodné akce. Více než 100 běžně nepřístupných budov a prostorů se zdarma otevře o víkendu 21. a 22. května

Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do svého 8. ročníku a uskuteční se v tradičním květnovém termínu od 16. do 22. května 2022. Festivalový týden přinese celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů. Od pondělí 16. května mohou návštěvníci zavítat do festivalového infocentra na adrese Železná 492/18, Praha 1-Staré Město a zakoupit si festivalového průvodce a další materiály. Otevírací doba je po–pá 10.00–18.00 a so–ne 9.00–19.00 hodin. Celý program je k dispozici na: www.openhousepraha.cz/festival-2022/.

Neuplynul ani celý rok od posledního ročníku festivalu a nás těší, že se po dvou covidových letech, kdy jsme festival byli nuceni organizovat v náhradních termínech, s návštěvníky potkáme v našem oblíbeném, tradičním, jarním květnovém termínu, kdy nás jaro všechny táhne ven a láká za nevšedními zážitky. Návštěvníky festivalu čeká 101 běžně nepřístupných budov, z toho 26 novinek, 57 kulturních památek a bohatý doprovodný program i v souvislosti s výročími některých významných architektů,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Výročí 150 let od narození Jožeho Plečnika

Program festivalu Open House Praha je věnovaný připomínce jubilea narození několika významných architektů působících v českých zemích. Jedním z nich je i slovinský architekt Jože Plečnik, který by v lednu oslavil 150 let od svého narození. Při této příležitosti se budou moci návštěvníci o víkendu podívat nejen do jeho nejslavnější pražské stavby – kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, ale také v doprovodném programu najdou hned několik událostí.

Jože Plečnik je architektem, kterého si přivlastňují nejen Slovinci, ale i Češi. Jeho umění máme spojené s budováním demokratického státu v období První republiky. Možná právě díky svým zkušenostem z Prahy si na mnohé problémy Plečnik do Lublaně přinesl již hotové názory a zanechal v Lublani mistrovská architektonická díla, která vytvářejí rozpoznatelné panorama města a jsou zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Od 16. do 30. května bude na náměstí Jiřího z Poděbrad k vidění výstava Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani, kterou doprovodí ve čtvrtek 19. května od 18.30 hodin přednáška se zajímavými hosty – kurátorkou Plečnikovy stálé expozice lublaňské Národní galerie Anou Porok a profesorem Vladimírem Šlapetou, jedním z největších českých odborníků věnujících se Plečnikově tvorbě. Hledali jsme dlouho místo pro konání této významné akce a nakonec jsme se rozhodli uspořádat přednášku v auditoriu Collegium Maximum na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Jedním z důvodů je, že prostory navrhl Plečnikův blízký přítel Jan Kotěra. Byl to právě Jan Kotěra, který Plečnika pozval v roce 1911 do Prahy a otevřel mu cestu ke spolupráci na obnově Pražského Hradu jako sídla nového československého prezidenta,doplňuje Andrea Šenkyříková. Vstup na přednášku je zdarma po předchozí registraci. Více informací zde.

Koncert v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně

Na spojení hudby Plečnikových současníků v čele se skladbami Bohuslava Foerstera a působivé architektury jedné z nejvýznamnějších sakrálních památek v Čechách se mohou zájemci těšit ve středu 18. května od 20.00 hodin. Koncert v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně v podání našeho předního komorního tělesa, Stamicova kvarteta, zahájí krátkým úvodním slovem architekt Zdeněk Lukeš. Koncert se uskuteční za laskavé podpory partnera koncertu Římskokatolické farnosti u kostela Nejsvětějšího Srdce Páně Praha-Vinohrady. Více informací k programu večera a nákupu vstupenek najdou zájemci zde.

Diskuze o budoucnosti sportovišť

V úterý 17. května od 18.00 hodin se v klubovém domě Autoklubu ČR uskuteční panelová diskuze Tužme se! Aneb Praha sportovní, která otevře řadu témat souvisejících s historií a budoucností sportovních staveb. Zajímat nás budou nejen okolnosti vzniku sportovních staveb, jako byly například sokolovny, ale také se budeme ptát, jak vypadá výstavba nových sportovišť nebo jak lze přizpůsobit staré stavby novým účelům a požadavkům současné doby,říká moderátor diskuze Michal Šedivý, který stojí i za výběrem hostů. K sokolské minulosti promluví Kateřina Pohlová, historička a jednatelka Vzdělavatelského odboru České obce sokolské. Současné situaci se bude věnovat Jakub Potůček, historik umění se zaměřením na českou moderní architekturu první pol. 20. století. Další z panelistek je i Lenka Burgerová, architektka, historička, místostarostka Prahy 7. Vstup na diskuzi je zdarma po předchozí registraci a kompletní přehled diskutujících hostů i témat najdou zájemci zde.

Další doprovodné programy

Nejen panelové diskuze, ale i řadu komentovaných procházek organizátoři připravili v rámci doprovodného programu festivalu – například vycházku po pražských mostech, po areálu Výstaviště Praha, který prochází v současné době velkou proměnou nebo za sochařským uměním na Zbraslav. O festivalovém víkendu mohou na prohlídky s listy pro malé architekty zavítat i děti. Dům svých snů si pak mohou postavit v otevřené lego dílně umístěné v jedné z otevřených budov – Technologickém centru UMPRUM Mikulandská. Aby byl festival opravdu pro všechny, věnují organizátoři pozornost i návštěvníkům s tělesným, zrakovým a sluchovým postižením, kteří najdou v programu speciální prohlídky vybraných budov. Více o doprovodných programech zde a o programech pro lidi s postižením zde.

Otevřené budovy

O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů ve 13 městských částech. Mezi letošní novinky patří například libeňská sokolovna a blízký kostel sv. Vojtěcha v Libni, který je jednou z mála sakrálních památek postavenou v secesním stylu na našem území. Úplně poprvé se také zapojí EA Hotel Juliš na Václavském náměstí, nedaleký klubový dům Autoklubu ČR nebo Palác Adria od architekta Pavla Janáka, jehož 140 let od narození si letos rovněž připomínáme. Poprvé bude také zpřístupněn kubistický dům Diamant nebo bývalý noblesní Hotel Gráf – dnes I. P. Pavlova 5, kde se lidé dostanou až na střešní terasu s nádhernými výhledy na město. Návštěvníci se také dozví více o připravovaném návrhu revitalizace usedlosti Cibulka nebo o novostavbě studentských kolejí The Fizz Prague v pražských Holešovicích. Speciální komentovanou prohlídku zde bude mít v sobotu 21. května v 11 hodin architekt projektu Pavel Hnilička. Lidé budou moci nahlédnout i do historického objektu Vlašského špitálu na Malé Straně nebo prozkoumat technologické zázemí Centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice, nepříliš známé technické stavby od architekta Karla Pragera. Zde se také o víkendu uskuteční výstava obrazů z umělecké sbírky Kojoon. Před 200 lety se narodil Vojtěch Ignác Ullmann, významný český architekt považovaný za průkopníka české novorenesance. V programu jsou proto zastoupeny i některé z jeho realizací, například Vyšší dívčí škola ve Vodičkově ulici. Milovníky funkcionalismu pak potěší možnost nahlédnout do monumentální budovy Státního reformního reálného gymnázia v Dejvicích. Nově se otevře také několik objektů ve Zbraslavi a Komořanech jako bývalá prádelna, husův sbor, zvonárna či areál Českého hydrometeorologického ústavu.

Organizace akce

Vstup do všech otevřených budov je zdarma, bez nutnosti předchozí registrace s jednou výjimkou (Thunovský palác). Na přípravě prohlídek se ve svém volném čase podílejí majitelé, správci či zaměstnanci z institucí a firem sídlících v otevřených budovách ve spolupráci se stovkami dobrovolníků. Do celoročního dobrovolnického programu se může přihlásit každý a zažít tak festival z jiné perspektivy. Přihlášku najdou zájemci zde.

Informace k programu se zájemci mohou dozvědět také ve facebookové události Open House Praha 2022.

Podívejte se na letošní videospot!

Open House Praha na sociálních sítích

#openhousepraha, #ohp2022, #openhousepraha2022

#OHWWfestival, #housingandthepeople

Facebook | Instagram | Linked In | Youtube

Open House Praha 2022 – událost na Facebooku

Kontakt pro média

Michaela Pánková, michaela.pankova@openhousepraha.cz, 724 213 136

O Open House Praha

Open House Praha, z. ú., je nestátní nezisková organizace, která v rámci jednoho (zpravidla) květnového víkendu pořádá stejnojmenný festival s týdenním doprovodným programem. Koncept festivalu vznikl v Londýně v roce 1992 pod vedením zakladatelky Victorie Thornton, která za svůj počin získala Řád britského impéria. Světový festival, na jehož pořádání získala organizace mezinárodní licenci, se v Česku konal poprvé v roce 2015 a od té doby se stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v Praze. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London, 20 let byla jeho součástí a to jako členka správní rady, ale také jako dobrovolnice v budovách a tvoří pomyslný most mezi Prahou a zakladatelským městem. Open House Praha je hrdou součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující 50 měst na 6 kontinentech světa, v nichž festivaly Open House probíhají. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám (pro dobrovolníky, partnery, klub, veřejnost), včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem.

Festival se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy; J. E. velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Nicka Archera; primátora hl. města Prahy Zdeňka Hřiba; náměstka primátora hl. města Prahy Petra Hlaváčka; radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu hl. města Prahy Hany Třeštíkové; generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové; starosty MČ Praha 1 Petra Hejmy; starostky MČ Praha 2 Alexandry Udženiji; starosty MČ Praha 3 Jiřího Ptáčka, starostky MČ Praha 4 Ireny Michalcové; starostky MČ Praha 5 Renáty Zajíčkové, starosty MČ Praha 6 Ondřeje Koláře; starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského; starosty MČ Prahy 8 Ondřeje Grose; starosty MČ Praha 9 Tomáše Portlíka, starostky MČ Praha 10 Renáty Chmelové; starosty MČ Praha 12 Jana Adamce; starosty MČ Praha-Ďáblice Miloše Růžičky, starosty MČ Praha-Troja Tomáše Bryknara a starostky MČ Praha-Zbraslav Zuzany Vejvodové.

Za finanční podpory:

Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Městská část Praha 6, Městská část Praha 7, Městská část Praha 10

Partneři:

Mapy.cz, Bageterie Boulevard, 360pizza, ekolo.cz, Rekola, Czech Repubrick, EMPYREUM Information Technologies, AI DESIGN, Hestia – centrum pro dobrovolnictví, Technologické centrum UMPRUM, Autoklub ČR, Vienna House Diplomat Prague

Partneři programů pro lidi s postižením:

Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK, Česká unie neslyšících, Nadační fond Českého rozhlasu Světluška, Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, ELSA ČVUT, Technická univerzita v Liberci – Fakulta umění a architektury, Bubenská 1

Hlavní mediální partner:

Mall.tv

Mediální partneři:

Reflex, Český rozhlas Rádio DAB Praha, TV Architect Studio, TV Bydlení, Luxury Prague Life, ERA21, Intro, Architect+, Archizoom, Estav, Propamátky, S dětmi v Praze, Prague City Tourism

Open House Praha je součástí celosvětové sítě Open House Worldwide.

Doprovodný program (16.–20. 5. 2022)

Pražské mosty – procházka

po 16. 5. 2022 v 18.00 hod.

Architektura 20. stol. po 2. svět. válce – přednáška

po 16. 5. 2022 v 19.00 hod.

Na Hrad za Plečnikem – procházka

út 17. 5. 2022 v 16.00 hod.

Po Výstavišti Praha – procházka

út 17. 5. 2022 v 18.00 hod.

Tužme se! Aneb Praha sportovní – diskuze

út 17. 5. 2022 v 18.00 hod.

QUASI TRIO – koncert

út 17. 5. 2022 v 19.00 hod.

QUO VADIS? Bubny…? – debata

st 18. 5. 2022 v 18.00 hod.

Hostem v Šalounově vile – setkání

st 18. 5. 2022 v 18.00 hod.

Jednota místa a času – koncert

st 18. 5. 2022 v 20.00 hod.

Prohlídky ÚOCHB AV ČR pro návštěvníky na vozíku

čt 19. 5. 2022 v 10.00 a 14.00 hod.

Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani – přednáška

čt 19. 5. 2022 v 18.30 hod.

Zahrada pana kouzelníka – procházka

pá 20. 5. 2022 v 17.00 hod.

Prohlídka výstavy MÍSTA´22 – sochy pro Zbraslav

pá 20. 5. v 17.00 hod.

Letošní novinky

 1. Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1
 2. Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav
 3. Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers
 4. Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
 5. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK) ČVUT v Praze
 6. Dům Diamant
 7. EA Hotel Juliš
 8. Husův sbor Vinohrady
 9. Husův sbor Zbraslav
 10. Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5
 11. Klubový dům Autoklubu České republiky
 12. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
 13. Kostel sv. Vojtěcha
 14. Libeňská sokolovna
 15. Palác Adria
 16. Radnice městské části Praha 12
 17. Švandovo divadlo na Smíchově
 18. Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
 19. The Fizz Prague
 20. Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska
 21. Usedlost Cibulka
 22. Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha
 23. Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium
 24. Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova
 25. Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště (CPP) a administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)
 26. Zbraslavská zvonárna – Muzeum zvonařství rodu Manoušků

Seznam všech budov Open House Praha 2022 (21. a 22. května 2022)

Administrativa

Brumlovka – Budova B

Brumlovka – budova Delta

Brumlovka – Filadelfie

Budova bývalých Elektrických podniků Praha – Bubenská 1

ČSOB Kampus – budova NHQ

ČSOB Kampus – budova SHQ

Národní kulturní památka Vyšehrad – správní budova

NN IT Hub

Obecní dům Ďáblice

Quadrio

Radnice městské části Praha 12

Štencův dům – sídlo byznys klubu Opero

Všeobecný penzijní ústav – Dům Radost

Bydlení v proměnách času

Dům Diamant

Franz by Zeitraum

Grabova vila

Kramářova vila

Laichterův dům

Trmalova vila

Vila Lanna

Winternitzova vila

Funerální architektura

Ďáblický hřbitov

Evangelický hřbitov ve Strašnicích

Olšanský hřbitov

Historické paláce a památky

Černínský palác – sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR

Desfourský palác

Dům České zemské hasičské jednoty – Hasičský dům

Forum

Klubový dům Autoklubu České republiky

Libeňský zámek

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Nuselská radnice

Palác Adria

Palác Ericsson

Palác Metro

Rezidence primátora hlavního města Prahy

Thunovský palác – budova velvyslanectví a rezidence velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

Usedlost Cibulka

Vlašský špitál – sídlo Italského kulturního institutu Praha

Hotely a ubytování

EA Hotel Juliš

Hotel Gráf – I. P. Pavlova 5

Hotel International Praha

Mama Shelter Prague

The Fizz Prague

Zeitraum Student Housing

Obchod

Palác ARA – sídlo coworkingu HubHub

Sakrální stavby

Husův sbor Vinohrady

Husův sbor Vršovice

Husův sbor Zbraslav

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Kostel sv. Vojtěcha

Nová libeňská synagoga

Speciality

Hasičská zbrojnice Praha Ďáblice

Historický parník Vyšehrad

Nová Krenovka

Výstaviště Praha

Zvonárna Praha-Zbraslav

Sport a péče o tělo

Karlínská sokolovna

Libeňská sokolovna

Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance

Novoměstská sokolovna – sídlo T. J. Sokol Pražský

Velký strahovský stadion

Velodrom na Třebešíně

Technické a industriální stavby

Centrální kotelna Všeobecné fakultní nemocnice

Pragovka Art District

Vodárenská věž Letná

Vodní dílo Štvanice

Vršovická vodárna v Michli

Umění a kultura

Bývalá prádelna – Klubovna Zbraslav

Bývalý sochařský ateliér bratrů Halmanových – sídlo kreativní agentury Loosers

Disk, divadelní scéna DAMU

Divadlo Na Zábradlí

Komunitní centrum Vlna Ďáblice

Národní dům v Karlíně – sídlo Českého rozhlasu Rádia DAB Praha

Palác kultury – Kongresové centrum Praha

Palác Metro – Divadlo Image

Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj

Šalounova vila – ateliér Akademie výtvarných umění a sídlo organizace HOST

Švandovo divadlo na Smíchově

Veletržní palác – Národní galerie Praha a Studio Hrdinů

Vzdělávání a výzkum

Budova České polytechniky – Fakulta strojní ČVUT v Praze

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT

Dům zemědělské osvěty

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze

Fakulta stavební ČVUT v Praze

Fakultní ďáblická škola

Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR

Hvězdárna Ďáblice

Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby

Národní technická knihovna

Národní zemědělské muzeum

Sdružení projektových ateliérů / CAMP

Státní reformní reálné gymnázium – VOŠ pedagogická a sociální, SOŠ pedagogická a Gymnázium

Technologické centrum UMPRUM Mikulandská

Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR – historická i nová budova

Vyšší dívčí škola – ZŠ Vodičkova

Zámek Komořany, Centrální předpovědní pracoviště a Administrativní budova Českého hydrometeorologického ústavu

Železnice

Masarykovo nádraží

Nádraží Praha-Bubny

Nádraží prezidenta Wilsona – Praha hlavní nádraží