FILMOVÝ PLAKÁT

Vytvořit zajímavý filmový plakát, který přitáhne do kin co nejvíce diváků, bývá pro tvůrce často tvrdý oříšek. Režisér nového snímku Betlémské světlo Jan Svěrák ale neponechal nic náhodě. Oslovil renomovaného dánského ilustrátora Madse Berga, který si ve filmu zamiloval situaci, kdy hlavní hrdina ztvárněný Zdeňkem Svěrákem sedí v rakvi. A tak už brzy diváci uvidí na plakátovacích plochách svých kin ne úplně tradiční ilustrovaný plakát.

Na filmových plakátech dnes převažují fotky herců, tak mi přišlo osvěžující, udělat filmový plakát čistě malovaný. S tátou v hlavní roli si to můžeme dovolit, náš divák ho totiž pozná, i když je jen v siluetě z profilu jako anglická královna na známce,“ svěřil se se svým rozhodnutím pojmout filmový plakát snímku Betlémské světlo jinak jeho režisér Jan Svěrák.

A proč se rozhodl oslovit právě dánského umělce? „Původně jsme měli tento film točit jako mezinárodní koprodukci. Hledal jsem proto dánské tvůrce, abychom splnili podmínky spolupráce. A našel jsem například charismatickou herečku Patricii Schumann pro roli záhadné Ludmily obdařené nadpřirozenými schopnostmi. A pak mě při brouzdání na internetu oslovily retro art deco grafiky Madse Berga,“ dodal Svěrák.

Že filmový plakát často rozhoduje o tom, zda se diváci na film vydají, či ne, vědí tvůrci už dlouho. Přesto by dnes jen menší část těch českých uspěla ve světovém měřítku. Ilustrátor Mads Berg ale jako by navázal na zlatou éru českého filmového plakátu, která od 60. let minulého století dokázala plakáty povznést na umělecká díla. Jan Svěrák v tomto případě nechal dánskému umělci volnou ruku. Poslal jsem do Dánska scénář a Mads Berg si v něm zamiloval situaci, kdy můj táta sedí v rakvi, a chtěl ji na plakát namalovat. Přišlo mi to nejdříve jako rouhání, ale musel jsem souhlasit s Madsem, že to vystihuje černý humor i fantastično Betlémského světla. A že tyhle situace v našem filmu skutečně jsou. Pak už jsme jen na dálku řešili, aby byl táta v kresbě k poznání a aby bylo jasné, že to, v čem sedí, není loďka nebo kufr,“ popsal vznik plakátu režisér.

O FILMU

Nový film otce, syna a už i vnuka Svěrákových dorazí do českých kin 10. března 2022. V Betlémském světle režiséra Jana Svěráka se představí v hlavních rolích kromě Zdeňka Svěráka a Daniely Kolářové také Ondřej Vetchý, Vojta Kotek, Tereza Ramba, Vladimír Javorský nebo Jitka Čvančarová.

Inspirací pro vznik scénáře byly Janu Svěrákovi oblíbené povídky Zdeňka Svěráka. „Baví mě, že se postavy z různých mých povídek ve filmu setkávají v nových nečekaných situacích. Pro film je to stmelující prvek a pro diváky to bude doufám zábavné,“ vysvětlil Zdeněk Svěrák, který v této komedii s prvky magického realismu servíruje univerzální otázky lidského života s nadsázkou a humorem. Nic lepšího než humor proti smutku nemáme,“ uvedl Svěrák tak trochu s odkazem na dnešní neveselou dobu.

Je to hodně barevný film, nic takového jsme ještě nedělali. Ale všechno je jednou poprvé,“ svěřil se kameraman snímku Vladimír Smutný. „Dali jsme každé postavě a jejímu příběhu vlastní škálu barev. Dodržujeme je v kostýmech, rekvizitách i v barvách dekorací. Jak se spolu postavy a jejich příběhy setkávají, vznikají z toho nové a často opravdu krásné kombinace. Náš film je komedie plná fantazie a takový žánr si o barevnou opulentnost přímo říká,“ dodal režisér filmu Jan Svěrák.

SYNOPSE:

Stárnoucímu spisovateli Karlu Šejnohovi (Zdeněk Svěrák) už psaní nejde jako dřív. Nedokončené povídky se mu hromadí v hlavě a jejich postavy vylézají na denní světlo a dožadují se, aby autor pokračoval v ději. Všichni něco chtějí. Fotograf Matěj chce získat nedobytnou magistru z lékárny, pan Bohumil prosí, aby udělal zázrak, automechanik Bakalář by chtěl být léčitelem. Do toho vstupuje z reálného světa Šejnohova manželka, která si myslí, že už by měl psaní nechat a konečně se věnovat jí.

Režie, scénář: Jan Svěrák

Spolupráce na scénáři: Zdeněk Svěrák

Producent: Biograf Jan Svěrák

Koproducent: Česká televize, Portobello Pictures

Kamera: Vladimír Smutný

Střih: František Svěrák

Hudba: Ondřej Soukup

Námět: Zdeněk Svěrák

Obsazení: Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Patricia Schumann, Jitka Čvančarová, Vladimír Javorský a další.

Distributor: Bioscop

Premiéra: 10. března 2022

Délka filmu: 99 min.