Generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy promluvil o cenové politice kuřecího masa, dotacích a problémech s lidskými zdroji

Závěrem června, se pořádala tisková konference, na které druhý největší zpracovatel kuřecího masa, Drůbežářský závod v Klatovech, reagoval na současná klíčová témata, která ovlivňují tuzemský masný průmysl. Otevřeně promluvil generální ředitel o konkurenčním boji obchodních řetězců, složité situaci s privátními značkami, pod kterými je těžké dohledat výrobce, prodeji masa za dumpingové ceny, dále se zmínil o zrušených investičních dotacích a blížící se krizi s pracovní silou.

V úterý 25. června 2024 proběhla tisková konference, kde Drůbežářský závod Klatovy představil novinky na současnou grilovací sezónu a novinky v uzeninách přesněji v krájeném sortimentu. Hlavní část setkání ale proběhla ve velmi otevřené diskuzi na aktuální témata.

Ing. David Bednář, generální ředitel DZ Klatovy, reagoval na ceny kuřecího masa, které ovlivńují především konkurenční boje řetězců, kdy dochází k velkému snížení ceny kuřecího masa pod nákupní cenu a často i řetězce na finální ceně tratí. Situace to není jednoduchá ani pro samotný klatovský závod, který tak maso do řetězců prodává za nejnižší možné nákupní ceny.

Prsní řízky dáváme do řetězců za vyšší cenu než je prodejní, ale nakonec se prodají stejně za 89,90 Kč, což je cena, kterou nepamatuji 30 let, je to hrubě pod výrobními náklady a stát tak přichází o DPH, to ale nikomu nevadí. Snažili jsme se to řešit s ministerstvem financí, ale ti na to neslyší,“ udává generální ředitel Drůbežářského Závodu Klatovy, Ing. David Bednář.

Dále doplňuje: „Pro nás je alarmující, že lidé nemají představu o ceně, netuší, co stojí kuře vykrmit a zpracovat až po ten finální výrobek. Z mého pohledu tato cena degraduje lidskou práci.”

Rozebírá i slevové akce: Když skončí akční cena 89,90 Kč, tak řetězce nastaví běžnou cenou, která je přes 200 Kč. Zkuste potom vysvětlit zákazníkům, jak je takový rozdíl vůbec možný. Měl by to řešit zákon o cenách, s čímž souhlasí i sami řetězce, protože by to uklidnilo drahý konkurenční boj.

Jsme národ akcí. 80 % výrobků se prodává v akci, řetězce nám pošlou plány, do kterých můžeme minimálně zasahovat. Není prostor k tomu, aby akce snižovali. Nicméně i tak se snažíme o běžné ceny. Vyjednávání je opravdu složité.

Naším dlouhodobým cílem je seznámit zákazníky s cenou a výrobními náklady, ale zároveň je i edukovat o tom, jak českého výrobce najít v obchodním řetězci. Dnes je situace taková, že poznáte české kuře často už jen ze zadního štítku, kde je označení CZ a číslo výrobce jako například naše klatovské je CZ 931,“ vysvětluje generální ředitel Drůbežářského Závodu Klatovy, Ing. David

Bednář.

Nedostatek kuřecího masa na trhu

Je to týden, kdy se ke všem obchodním řetězcům dostala zpráva od ministra zemědělství, ve které stojí, aby se podpořil odběr českého masa. Zpráva bohužel až pozdě reagovala na situaci, která vznikla nejen v Klatovech, ale i v konkurenčních společnostech. Drůbežářský závod Klatovy se momentálně potýká s nedostatkem kuřecího masa a není schopen poptávku pokrýt. Důvod je jednoduchý, v loňském roce závodu kvůli vysokému importu ze zahraničí české drůbežárně maso přebývalo, proto byl plán na tento rok upravený.

Bezcelní provoz, který byl zaveden v posledních dvou letech, extrémně pomohl Ukrajině v dodávání kuřecího masa do ČR. Až nyní se dovoz zastavil a to jen z toho důvodu, že Ukrajina získala jiné trhy. Otevřeně jsem proti tomu bojoval, aby se do ČR jejich maso nedováželo, a to hned z několika důvodů. Ukrajina není v Evropské Unii, a tak nemusí splňovat tak přísná opatření a požadavky, které my splňovat musíme. Od welfare, krmiv, používání pesticidů a tak dále.

Nedostatek kuřecího masa ovlivnil loňský extrémní dovoz z Ukrajiny a Polska, kdy jsme byli kvůli tomuto tlaku nuceni snížit porážky o 20 %. Aktuální přesun dodávek z Ukrajiny na jiné trhy a vyšší ceny v Polsku nyní zapříčinily, že nejsme schopni dodávat a plnit kapacity, které po nás řetězce vyžadují, nemáme ani garanci toho, že maso bude opravdu odebráno,“ dále doplňuje generální ředitel Drůbežářského Závodu Klatovy, Ing. David Bednář.

Plány a modernizace

Drůbežářský závod Klatovy se jako mnoho firem v ČR snaží odolat výzvám, jako jsou změny klimatu, konkurence na tuzemském i světovém trhu, vyrovnává se stále ještě s dopady energetické krize, i s válečným konfliktem na nedaleké Ukrajině a čelí i dopadům vysoké inflace. Ale i přesto závod dlouhodobě investuje do modernizace chovů živých kuřat a do výstavby nových farem. Již byla otevřena další farma v obci Zálesí. V letošním roce se zprovozňuje nová farma v Henigarově při splnění podmínek welfare platných až od roku 2026.

Snažíme se o to, abychom vůči konkurenci, i ze zahraničí, vůbec nějak obstáli. Ale bohužel máme handicap v podpoře ze strany státu, jako například zrušení dotací. Nebo zdlouhavé vyřizování stavebního povolení na farmy, které mi trvalo dva roky. V zahraničí tyto procesy často trvají jen pár měsíc,” uvádí generální ředitel Drůbežářského Závodu Klatovy, Ing. David Bednář.

Závod se také dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovníků, a proto cestu hledá i mezi zahraničními pracovníky. „Musíme se spoléhat na externí pracovníky a mnoho z nich nyní pochází z Ukrajiny. Proto už teď řešíme budoucnost a hledáme varianty, jak celou situaci zvládnout. Je možné, že pokud dojde k uklidnění konfliktu na Ukrajině, tak se mnoho pracovníků vrátí domů. Řešení v externí pracovní síle je tedy z mého pohledu v pracovnících z třetích zemí, konkrétně v našem případě se bavíme o Filipíncích. Bez externích pracovníků nejsme schopni fungovat, zastávají všechny pozice, i ty vyšší jako je mistr nebo předák a starají se také o provoz robotů. Také zdůrazňuji, že tato pracovní síla je u nás standardně placená jako lidé v ČR. Nicméně i tady jsou všechny administrativní a finanční procesy velmi zdlouhavé a povolení trvá i rok.“ upřesňuje generální ředitel Drůbežářského Závodu Klatovy, Ing. David Bednář.

Novinky

Drůbežářský závod Klatovy se snaží reagovat na nejnovější trendy v oblasti stravování a přinášet pro zákazníky produkty, které zařadí do svého jídelníčku nejen pro lehkou přípravu, ale výtečnou chuť. Letošní novinkou je Kuřecí prsní řízek obalovaný. Jde o masný polotovar z čerstvého kuřecího masa.

Každý rok také přináší novinky na grilovací sezónu, letos se jedná o Kuřecí klobásky na gril s bylinkami, Maďarské kuřecí klobásky na gril, Kuřecí špízy chilli mango a Kuřecí prsní plátky Rosemary.

Rozšířila se také nabídka krájeného sortimentu uzenin v praktickém 100 g balení. Nově zákazníci mohou ochutnat i Kuřecí extra jemný, Kuřecí Junior, Kuřecí Gothaj a Kuřecí mix Junior + Gothaj.

O společnosti Drůbežářský závod Klatovy a.s. Drůbežářský závod Klatovy a.s. je druhým největším zpracovatelem kuřecího masa a výrobce uzenin z kuřecího masa v České republice. V roce 2016 oslavila firma jubilejních 50 let. Nejmodernější světové technologie používané při výrobě a produkty, které získaly řadu ocenění, jej řadí ke špičce českého masného a uzenářského průmyslu a jsou důkazem, že kvalita českých potravin směle konkuruje potravinářským závodům v zemích EU. Více informací naleznete na: http://www.dzklatovy.cz/

úvodní snímek: Vedení společnosti DZ Klatovy

Kontakt pro média

Michaela Kadlčíková I PR specialist

janouskova.michaela12630@gmail.com: