Historická událost – Hurvínek poletí do stratosféry!

Po Krtečkovi se do vesmíru podívá další český neohrožený hrdina dětských srdcí – Hurvínek.
Divadlo Spejbla a Hurvínka rozdává dětem radost a zároveň jim i pomáhá

Hurvínek je nejenom hrdina dětských srdcí, ale brzy se stane i hrdinou doslova vesmírným. Na přelomu letošního června a července se vypraví do stratosféry naší planety na palubě družice Planetum1. O Startu 11. české/československé družice se sice ví už od loňska, ale jméno jejího slavného pasažéra oznámila až dnes, 10. dubna, při mimořádné tiskové konferenci ředitelka divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová spolu s ředitelem Planetária Praha Jakubem Rozehnalem. Hurvínek mezitím jako správný kosmonaut poctivě plnil kosmický výcvik. A jelikož zdolal i přetížení 16G v ose Y, byl připuštěn k letu. Do vesmíru se tak na počátku léta podívá dva centimetry vysoká skleněná figurka ze sklářské dílny Košler. Hurvínkova speciální cesta do vesmíru je určitě tou nevýznamnější zprávou tohoto roku, ale divadlo nezapomíná ani na své pozemské diváky, pro které i v dubnu připravilo bohatý program. A jelikož má na srdci i ty diváky, kteří z různých důvodů potřebují pomoc, uspořádalo například i mimořádné představení pro děti s postižením zraku a sluchu. Během března proběhl také benefiční koncert na podporu dětí na Ukrajině a sbírka hraček.

Hurvínek poletí do stratosféry

Divadlo Spejbla a Hurvínka a vesmír

  • Po Spejblovi a Hurvínkovi jsou pojmenované dvě hvězdy/planetky

  • Jména Spejbla a Hurvínka donesla sonda InSight až na Mars

  • Do vesmíru se Spejbl a Hurvínek podívali i ve svých hrách: Se Spejblem do stratosféry (1932), Spejbl na Venuši (1956) a Hurvínek ufonem (1997)

Oblíbený nezbedný hrdina Hurvínek je sice chlapec s hlavou v oblacích, brzy ale bude mít možnost podívat se daleko nad ně. Jak uvedl dramaturg Divadla Spejbla a Hurvínka Miki Kirschner, který je rovněž iniciátorem spolupráce s Planetáriem hl. m. Prahy, jedná se o dvoucentimetrovou skleněnou figurku vytvořenou ve sklářské dílně Košler, kterou vynese až do stratosféry naší planety družice Planetum1. Na oběžnou dráhu by ji tam měla vynést raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska. „Spejbl a Hurvínek jsou hvězdami nejen na pódiu našeho divadla, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, nebo chcete-li hvězdy. Nyní bude mít Hurvínek šanci podívat se na ně z paluby družice, která vystoupá do stratosféry naší planety. Již prošel kosmickým výcvikem a začátkem léta ho čeká jeho asi největší dobrodružství,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.

Družice Planetum1 patří do třídy tzv. cubesatů – malých družic složených z „kostek“ o standardizovaných rozměrech 10 x 10 x 10 cm. Planetum1 bude základní verzí s jednou jednotkou (1U). Proto se se pro účely této cesty musel vyrobit Hurvínek speciální, skleněný. Družice bude během své mise obíhat přibližně 550 km nad povrchem Země. Vystoupá tedy asi o 100 až 200 km výše než Mezinárodní kosmická stanice ISS. Prolétávat bude s periodou 90 minut a rychlostí téměř 28 000 kilometrů za hodinu (7,9 km/s). Při této rychlosti by družice překonala vzdálenost mezi Prahou a Brnem za pouhých 20 sekund, pokud by ovšem nejela po dálnici D1.

Družice samotná poslouží zejména k výukovým účelům. Řídicí centrum umístěné v pražském planetáriu bude přijímat školní exkurze a pořádat workshopy. Žáci budou mít možnost s družicí přímo komunikovat, získávat data o průběhu letu či pořizovat snímky z oběžné dráhy. Pomáhat jim bude i nebohý pan Spejbl, kterému jeho syn poletí „kdovíkde nad hlavou“. Vysokoškoláci se zapojí v rámci bakalářských či diplomových prací. Cílem je pomoci vychovat v České republice generaci budoucích špičkových odborníků.

Hurvínek a vesmír – víte, že jsou spolu se Spejblem opravdovou hvězdou a jejich jména doletěla až na Mars?

Hurvínek má k vesmíru blíž, než se na první pohled může zdát. Spolu se Spejblem jsou totiž opravdové hvězdy, tedy lépe řečeno planetky. Dvě planetky č. 29471 a 29472, které 27. října 1997 objevila Lenka Šarounová na Ondřejově, se od 24. června 2002 jmenují Spejbl a Hurvínek.

Když v roce 2018 NASA poskytla příležitost vyslat jména zájemců spolu se sondou InSight na Mars, Spejbl spolu s Hurvínkem neodolali a dvě „letenky“ si také pořídili. Díky tomu jsou i jejich jména na čipu, který je součástí sondy. Kromě našich hrdinů využilo tuto možnost ještě dalších 2 429 805 obyvatel naší planety. 26.11.2018 sonda InSight po více než půlroční cestě vesmírem přistála na Marsu. Spejbl a Hurvínek jsou tudíž tak trochu také Marťani.

Do vesmíru se Spejbl s Hurvínkem podívali několikrát i na prknech jejich dejvického divadla. Například v roce 1932 ve hře „Se Spejblem do stratosféry“, v roce 1956 ve hře „Spejbl na Venuši“, nebo v roce 1997 ve hře „Hurvínek ufonem“. Třeba se diváci v budoucnu dočkají ztvárnění i toho letošního Hurvínkova dobrodružství.

Divadlo Spejbla a Hurvínka se srdcem na dlani

Spejbl a Hurvínek přinášejí úsměv na dětské tváře už více než sto let. Kromě toho, že baví publikum svými patáliemi, také pomáhají těm, kteří to potřebují. Během března proběhly v Divadle Spejbla a Hurvínka v pražských Dejvicích hned tři takové akce. „Nejprve to byl koncert kapel „Bombarďák“ a „UTB“, které bez nároku na honorář uvedly na podporu dětí na Ukrajině. Díky kasičce Dětského fondu OSN – UNICEF byla vybrána hezká finanční částka. Kasička UNICEF zůstává v divadle i nadále k dispozici a stále je tak možné přispět i bez navštívení divadelního představení. Zájemci ji najdou v prostoru pokladny,“ doplňuje Denisa Kirschnerová. Následně proběhla také sbírka hraček, které byly předány přes nadační fond Šatník Nory Fridrichové k další distribuci dětem.

S podporou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a také SCS Software odehrálo divadlo dne 31. března čertovský muzikál Jak s Máničkou šili všichni čerti pro neslyšící a zrakové postižené děti. Všechny děti samozřejmě měly vstup zdarma, představení bylo tlumočené do znakové řeči a děti měly možnost nahlédnout i do zákulisí.

Divadlo dále připravuje představení pro děti s titulky v ukrajinštině a pracuje na speciálním představení přímo v ukrajinském jazyce. Budeme rádi, pokud budeme moci přinést Ukrajincům, kteří se ocitli ve složité životní situaci, neznámém městě a neklidné době alespoň malé rozptýlení a optimismus díky našim postavám říkají David Janošek, umělecký šéf a Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka

V dubnu do divadla za Spejblem a Hurvínkem a paní Kateřinou, nositelkou Lipového Ámose

Také v dubnu čeká na všechny fanoušky divadla oblíbená představení. Těšit se mohou na nejnovější hru Hurvínek a nezvaný host a chybět nebude ani speciální miminí divadlo pro ty nejmladší diváky ve věku od jednoho do tří let Žeryčku, hop! V divadle pokračují také představení pro školy a zážitkové workshopy pro školní skupiny i veřejnost. Těší se na vás Spejbl, Hurvínek, Mánička, Žeryček i bábinka alias nositelka Lipového Ámose, paní Kateřina Hovorková.

Pro více informací prosím kontaktujte:
Darina Miklovičová
PR manažerka pro externí komunikaci
e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

PROGRAM DIVADLA SPEJBLA A HURVÍNKA

DUBEN 2022

Pátek 1.4. 10:00 Jak s Máničkou šili všichni čerti

Úterý 5.4. 15:00 Žeryčku, hop! („miminí“ divadlo)

Středa 6.4. 10:00 Hurvínkova cesta do Tramtárie

Středa 6.4. 14:30 Hurvínkova cesta do Tramtárie

Sobota 9.4. 14:00 Hurvínkova cesta do Tramtárie

Sobota 9.4. 16:30 Hurvínkova cesta do Tramtárie

Neděle 10.4. 10:30 Hurvínkova cesta do Tramtárie

Středa 13.4. 10:00 Hurvínkova cesta do Tramtárie

Středa 13.4. 19:00 S+H – „Ve dvou se to lépe…“ (pro dospělé)

Čtvrtek 14.4. 14:00 Žeryčku, hop! („miminí“ divadlo)

Úterý 19.4. 15:00 Žeryčku, hop! („miminí“ divadlo)

Středa 20.4. 15:00 Žeryčku, hop! („miminí“ divadlo)

Pátek 22.4. 10:00 Hurvínek mezi osly

Sobota 23.4. 14:00 Hurvínek mezi osly

Sobota 23.4. 16:30 Hurvínek mezi osly

Neděle 24.4. 10:30 Hurvínek mezi osly

Neděle 24.4. 14:00 Hurvínek mezi osly

Středa 27.4. 10:00 Hurvínek a nezvaný host

Čtvrtek 28.4. 10:00 Hurvínek a nezvaný host

Sobota 30.4. 14:00 Hurvínek a nezvaný host

Sobota 30.4. 16:30 Hurvínek a nezvaný host

OBSAHY HER

Nezvaný host u Spejblů – představení pro děti od 4 let

Představte si, že u vás jednoho dne zaklepe nezvaný host. Nejenže je nezvaný, ale navíc je úplně jiný než kdokoliv a cokoliv, co znáte. A to se přesně stane u Spejblů. Z ničeho nic u nich bydlí Člunozobec a Spejbl s Hurvínkem jsou rázem podnájemníci ve vlastním bytě.  Protože má Člunozobec opravdu nezvyklé potřeby a rituály, není možné s ním společný prostor sdílet. Jenže Člunozubec všechno ví, všude byl a neplatí na něj žádné logické argumenty, se kterými na něj Spejbl vyrukuje. Za to Hurvínek, ten si ví vždycky rady, na něj je i Člunozobec krátký anebo je to naopak?

Hurvínek mezi osly – představení pro děti od 5 let.

Škola pro Hurvínka znamená jen velkou ztrátu času. Kéž by do ní už nikdy nemusel vkročit! Toto přání se Hurvínkovi splní, když se setká s prapodivnou osůbkou s oslíma ušima jménem Hýkálek!!! Ten ho totiž pozve do Oslova, města, o němž Hurvínek, a dokonce ani Mánička, nikdy neslyšeli. Děti si tam žijí jako v ráji! A jak by ne – nemusejí totiž chodit do školy! A tak se Hurvínek, navzdory Mániččiným protestům, vydává po boku Hýkálka do města Oslovo!! Jaké to tam doopravdy je, se spolu s Hurvínkem můžete přesvědčit i vy!

Hurvínekova cesta do tramtárie – představení pro děti od 4 let.

Kam se to ti dva zase dostali! Stačilo jen, aby se Hurvínek trochu nastydl, Mánička mu předčítala z pohádkové knížky, a už to celé začalo. Ocitli se totiž v zemi plné žíznivých květin, kde vládla protivná princezna Gerbera. Ještě se ani nestačili rozkoukat, a už jim uvěznila Žeryčka! Jak si s tím oba poradili, to v pohádce o koloběhu vody v přírodě sami uvidíte.

Jak s Máničkou šili všichni čerti – představení pro děti od 5 let

pekelný muzikál pro děti

To je k uzoufání, nosit stále ty samé, staré a nemoderní šatičky,“ vzdychá Mánička a smutně si prohlíží své spolužačky, pyšnící se modely podle poslední módy. Za jejich kamarádství a za krásné šatičky by dala cokoliv. Přátelství Hurvínka, lásku bábinky a snad by se upsala i samotnému čertu. Od přání ke skutku není daleko. Pak už nezbývá než nastoupit do tramvaje a vydat se do Ďáblic. Do samého pekla, kde šijí všichni čerti…Jakou cenu bude muset Mánička za splnění svých přání zaplatit a jak to nakonec dopadne, to se dozvíte ve hře plné písniček.

Žeryčku, HOP! – miminí divadlo (1-3 roky)

První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka. Interaktivní divadelní program vytvořený přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků.
Z naší loutkové rodinky hraje v tomto představení pouze pejsek Žeryk, pro kterého se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem!

S+H – „Ve dvou se to lépe…“– představení pro dospělé (a děti od 12 let)

V duchu slavné československé tradice hovorů mezi V+W, H+W, S+Š, Š+G, L+S i S+H s nadhledem jim vlastním, glosují zásadní otázky mimo jiné – Kdo mě vede? Kam mě vede? Co ho k tomu vede? Kdo je, šmankote, navedl!!!
Během zcela originálních, myšlenkových ekvilibristik Spejbla a Hurvínka, divák zjistí, že ani život této dvojice nejde jako po drátkách, resp. po nitkách.
Martin Klásek pokračuje v autorském dialogu S+H v duchu Miloše Kirschnera, Heleny Štáchové a rozvíjí tak dál tuto tradici.

Děkujeme za podporu našemu zřizovateli – Magistrátu hl. m. Prahy

Divadlo Spejbla a Hurvínka
Dejvická 38, Praha 6, 160 00

sekretariat@spejbl-hurvinek.cz / dsh@volny.cz /

www.spejbl-hurvinek.cz