Historickou řadu legendární figurky Igráček doplňuje Jan Žižka

Figurka Igráček prošla ve své novodobé historii řadou proměn. Ztvárňuje různá povolání, pohádkové postavy, sportovce, maskoty měst a podobně. Oblíbené se ale staly i postavičky ze speciální edice vzdávající hold významným českým osobnostem. Nejnovějším jejím přírůstkem je Igráček v podobě Jana Žižky, který navazuje na Igráčka Karla IV. a T. G. Masaryka. Děti si prostřednictvím těchto oblíbených figurek snáze zhmotní české dějiny. Takový Igráček se ale také může stát milým suvenýrem pro zahraniční návštěvníky České republiky. Igráčka v roli významného husitského vojevůdce uvádí na trh český výrobce z Vysočiny v době, kdy téma Jana Žižky v kulturním světě rezonuje, a to nejen díky právě uváděné premiéře filmu Petra Jákla Jan Žižka.  

Již před časem jsme v limitovaných edicích velikánů českých dějin vytvořili figurky Otce vlasti Karla IV.  a zakladatele Československé republiky našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. Všechny tyto postavičky byly vyrobeny k nějakému výročí. Igráček Karel IV. vznikl k výročí 700 let od jeho narození a Igráček T. G. Masaryk k výročí 80 let od jeho úmrtí,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, s. r. o. „A je tomu tak i v případě další figurky této speciální řady, kterou je husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova a Kalicha, se kterým si připomínáme 600 let od husitské revoluce. Věříme, že si děti s touto postavičkou vyhrají a současně si uvědomí, jak významná to byla postava českých dějin. Pro tuto speciální edici jsme vyrobili i novou lisovací formu na notoricky známý palcát. Bez něj by Jan Žižka nebyl Janem Žižkou,“ dodává Miroslav Kotík.  

Při návrhu figurky jsme narazili na velký problém. A sice, které oko Igráčkovi zakrýt. Pátrali jsme v různých historických pramenech, ale k jednoznačnému výsledku jsme nedospěli. Spor o to, zda přišel Žižka nejdříve o levé nebo pravé oko, se vede mezi vědci již mnoho let. Rozhodli jsme se tedy zobrazit Žižku tak, jak bylo obvyklé v době Národního obrození a zakrýt mu pravé oko. Podobu některých dalších grafických prvků jsme konzultovali se vstřícnými pracovníky Husitského muzea v Táboře,“ upřesňuje vývojářka firmy EFKO-karton Andrea Šindelářová. 

Letos si připomínáme 600 let od obléhání hradu Karlštejn Janem Žižkou nebo Bitvy u Habrů s dobytím Německého Brodu či Bitvu u Hluboše. Před dvěma lety to bylo 600 let od založení Tábora, kde byl Jan Žižka prvním hejtmanem a v dohledné době budou následovat další různá výročí důležitých husitských bitev za prosazení náboženských změn a myšlenek Jana Husa upáleného v Kostnici. Tyto bitvy a půtky se táhly po dobu 18 let v rozmezí let 1419 až 1437 a hlavní neodmyslitelnou postavou tohoto dění byl právě Jan Žižka. Je známo, že to byl jediný vojevůdce, který za dobu svého života neprohrál ani jednu z bitev. Také proto byl velice významnou osobou a symbolem pro národní obrození, které vedlo až k vytvoření samostatného Československa. A protože vše se odehrálo přibližně před šesti sty lety a dál, vznikla v současné době i na poli literatury či kinematografie řada počinů. Připomeňme alespoň knihu historika Petra Čorneje, Jan Žižka, která se stala knihou roku 2020 Magnesia Litera nebo filmový počin Petra Jákla, Jan Žižka – zrod vojevůdce. 

Igráčka v podobě legendárního vojevůdce mohou zájemci již nyní zakoupit přímo na stránkách výrobce https://eshop.efko.cz Naleznou zde i Igráčky Karla IV. nebo T. G. Masaryka. Jednotná cena 169 Kč. 

________________________________________________________________________________

Společnost EFKO, český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů. Společnost EFKO se zařadila do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce. Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – FOR TOYS 2010 – cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO START, získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty. V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut Multigo FIRE set a Multigo BUILD set a za deskovou hru Picasso. Více na www.efko