Interaktivní rodinná výstava Fenomén Igráček se konečně dočká své frenštátské premiéry

Výstava Fenomén Igráček byla ve frenštátském Městském kulturním středisku plánována již před dvěma lety. Díky uzavření muzeí a výstavních síní však originální neprodejnou figurku Igráčka v podobě místního rodáka Jiřího Rašky vidělo jen několik málo prvních návštěvníků. Letos se proto organizátoři rozhodli výstavu obnovit. Pro zájemce bude zpřístupněná ve dnech 18. května až 24. června tohoto roku v prostorách výstavní síně Albína Poláška ve frenštátském Domě kultury. Návštěvníci expozice se seznámí s výrobou, historií i současností oblíbené české hračky. Ti nejmenší si budou moci s Igráčky pohrát v připraveném dětském koutku nebo si zakoupit bílého Igráčka, kterého si podle své fantazie vyzdobí. Velkým lákadlem bude také zmodernizovaná česká autodráha Ites. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma EFKO-karton s.r.o., která Igráčka vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a Inspirací Zlín.

V minulosti jsme v naší výstavní síni Albína Poláška vystavovali díla například Sáry Saudkové, Jindřicha Štreita či Adolfa Borna, Marie Plotěné a Petra Urbana. Dále cestovatele Jiřího Kolbaby, fotografky Gábiny Fárové nebo kostýmní výtvarnice paní Dagmar Březinové. V minulosti jsme našim návštěvníkům nabídli interaktivní výstavu IQ Parku Liberec, dále také výstavu věnovanou našim smyslům vytvořenou ve spolupráci s Centrem pro rodinu a sociální péči nebo výstavu nazvanou Zdeněk Miler dětem. Úspěšná byla rovněž výstava obřího leporela spisovatelky a ilustrátorky Lucie Seifertové. Měli jsme také výstavu věnovanou české stavebnici Seva, panenky v historických šatech či výstavu věnovanou loutkářství,“ uvádí Zuzana Kalinová, dramaturgyně Městského kulturního střediska. „Výstava věnovaná Igráčkovi měla být v našich prostorách uvedena už na jaře roku 2020. Nicméně došlo k uzavření nejen kultury. Od té doby jsme s nadějí čekali na nový termín, kdy výstavu zařadit do našeho programu. Výstava o Igráčkovi se tak v tomto roce konečně dočká své frenštátské premiéry a bude letošní první interaktivní výstavou. Do našeho konceptu velice dobře zapadá. Spojená je navíc s hernou pro nejmenší. K dispozici bude také dílna, kde si budou moci návštěvníci za 49 Kč zakoupit bílého Igráčka, kterého si vyzdobí a odnesou domů ve vlastní krabičce,“ dodává Kalinová.

Pro expozici ve Frenštátě jsme připravili spoustu novinek. Na návštěvníky čekají nové informační panely s QR kódy, jejichž prostřednictvím mohou nahlédnout například do výroby. Připravili jsme i ukázky nových Igráčkových kreativních setů s pohádkou nebo aut MultiGO. Na výstavě se také představí Igráček, který zasedl do Superkartu autodráhy Ites. Děti i dospělí si budou moci přímo v expozici zazávodit s naší legendární českou autodráhou. Musím také poděkovat panu Svobodovi, že nám pro tuto výstavu vytvořil z Igráčka další unikátní skvost, tentokrát v podobě věhlasného sportovce Jiřího Rašky. Oblékl jej do dresu, ve kterém vyhrál v roce 1968 na ZOH v Grenoblu zlato,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, s. r. o.

Výstava Fenomén Igráček se za dobu své existence těší velkému zájmu ze strany návštěvníků. Rodiče dnešních dětí si na ní zavzpomínají, se kterými Igráčky si hráli a na panelech si pročtou informace z historie nebo výroby. Děti si s Igráčkem pohrají v připraveném dětském koutku. Nebudou chybět ani starší figurky ze 70. a 80 let. Prvním vyrobeným Igráčkem byl zedník a později se postavičky rozšířily o další profese, “ uvádí Mgr. Věra Stojarová, kurátorka výstavy.

Výstava bude přístupná od 18. 5. do 24. 6. 2022. A to ve dnech pondělí až pátek od 9 – 17 hodin,
v sobotu od 10 – 16 hodin. Školní kolektivy a větší skupiny – prohlídky v dopoledních hodinách – prosíme o OBJEDNÁNÍ TERMÍNU na tel. 601 343 348 nebo 556 835 397. (o víkendu vstup na výstavu bočním vchodem od čajovny  a malého sálu).
Vstupné na tuto výstavu: dospělí – 50 Kč / 1 osoba, děti 4 – 15 let, důchodci, studenti, ZTP – 30 Kč, MŠ, studenti a žáci s pedagogickým doprovodem – 20 Kč / 1 osoba, pedagogický doprovod – zdarma.

Jiří Raška se narodil 4. února 1941 ve Frenštátu pod Radhoštěm. Zemřel 20. ledna 2012 v Novém Jičíně. Byl českým skokanem na lyžích, olympijským vítězem a českým lyžařem století. Raškova záliba v zimních sportech nebyla překvapivá; sám uvedl, že „u nás se říkalo, že se tam děti rodí s lyžema na nohou.“ Bratranec a strýc, aktivní skokani, ho přivedli k jeho budoucí hvězdné disciplíně. Raška ovšem pěstoval i řadu jiných sportů od fotbalu přes cyklistiku po házenou. Díky čtvrtému místu na MS 1966 a druhé příčce na Intersport turné se o rok později zúčastnil také ZOH 1968 v Grenoblu, jako jeden z favoritů. Raška skočil 79 metrů, což sice bylo o metr méně než v případě Rakušana Baldura Preimla, avšak díky lepšímu stylu po prvním kole vedl. Při druhém skoku netrefil odraz a přidal jen 72,5 metru, ale prvenství uhájil a stal se tak prvním českým vítězem na ZOH v historii. K tomu přidal stříbro z velkého můstku, kde jej porazil pouze Rus Vladimir Bělousov. Týž rok dokázal vyhrát šest závodů v řadě. Na mistrovství světa ve Vysokých Tatrách na něj přišlo sto tisíc diváků. Obsadil druhou příčku na velkém a osmou příčku na středním můstku. V roce 1969 se na jeden den stal i světovým rekordmanem. Na novém můstku v Planici skočil 164 metrů a o čtyři metry tak překonal den starý rekord svého velkého soka, Nora Bjørna Wirkoly. Nicméně hned následující den mu rekord vzal Manfred Wolf (165 m) z NDR. Další Raškovy úspěchy čítají stříbro na MS na velkém můstku v roce 1970, vítězství v Intersport turné rok poté a bronz na historicky prvním MS v letech na lyžích. Startoval také na ZOH 1972 v Sapporu, kde skončil pátý na středním můstku a desátý na velkém můstku. V roce 1974 vyšel Otou Pavlem převyprávěný životopis Jiřího Rašky pod názvem Pohádka o Raškovi. Od roku 1974 působil jako trenér a z počátku i souběžně skákal. Uvedl: „Řekl jsem si, že skončím okamžitě, jakmile mě porazí první junior.“ Učinil tak v roce 1976 poté, co ho porazil František Novák. Skokanské lyže naposledy obul při závodě veteránů v roce 1979. V letech 1994–1996 byl společně s Medalem a poté Malcem trenérem české reprezentace. V devadesátých letech působil i jako trenér české reprezentace, mládeže a místopředseda Svazu lyžařů ČR. V anketě Svazu byl zvolen českým lyžařem století, od Českého klubu fair play dostal za rok 2005 hlavní cenu za celoživotní činnost. Dne 28. října 2011 mu Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy.

________________________________________________________________________________________

Společnost EFKO, český výrobce her a hraček, působí na českém trhu od roku 1993. Po celou dobu se zaměřuje kromě výroby také na charitativní akce. Podporuje sponzorskými dary řadu mateřských školek, základních a zvláštních škol, dětských domovů a kojeneckých ústavů. Společnost EFKO se zařadila do projektu KLOKÁNEK na podporu týraných a opuštěných dětí. Těm již od roku 2006 pravidelně přiváží vánoční dárky a pomáhá tak jejich malým svěřencům prožít radostnější Vánoce. Za své výrobky získalo EFKO řadu ocenění – FOR TOYS 2010 – cena GRAND PRIX za IGRÁČKA. V roce 2011 obdrželo čestné uznání v rámci projektu VIZIONÁŘI 2011. Ocenění bylo uděleno za oživení tradičních dětských hraček IGRÁČEK a uvedení na trh nové série, která využívá nejnovějších poznatků z oblasti didaktiky a dětské psychologie. Projekt VIZIONÁŘI organizuje sdružení Czech Inno pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu. V roce 2012 společnost EFKO získala ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ za strategickou hru ABAKU, kterou doporučuje rovněž Mensa ČR, Jednota českých matematiků a fyziků a Univerzita Karlova. Kreativní stavebnice ROTO START, získala ocenění „Správná hračka“ za rok 2013. Populární rodinná společenská hra Jožin z bažin se chlubí hned dvěma oceněními; „Správná hračka 2013“ a „Nejlepší novinka 2013“ v kategorii Hry, puzzle a karty. V roce 2014 získal označení „Správná hračka“ 2014 soubor oblíbených her Moje první hry, v roce 2018 edukativní hra „Vyprávěj“ a konstrukční stavebnice ROTO ABC. Poslední ocenění „Správná hračka“ získala společnost Efko v roce 2019 za sety nákladních aut Multigo FIRE set a MultiGO BUILD set a za deskovou hru Picasso. Více na www.efko.cz.

Technické muzeum v Brně (TMB) je příspěvkovou organizací se samostatnou právní subjektivitou, je přímo řízeno Ministerstvem kultury České republiky. Svůj sbírkový fond prezentuje formou muzejních expozic a výstav, které pořádá samostatně nebo ve spolupráci s jinými institucemi včetně zahraničních. Pořádá konference a přednášky. Rozvíjí ediční činnost. Věnuje soustavnou pozornost práci s veřejností, především s dětmi a mládeží. Plnění vědeckých cílů dosahuje původním výzkumem v oblastech vědeckotechnického vývoje a muzejní dokumentací v oborech své sbírkotvorné činnosti. Vypracovává odborné posudky a doporučení, vědecké rešerše a expertizy. Napomáhá při odborné výchově studentů formou odborných praxí a vedení absolventských a závěrečných prací. Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími odbornými pracovišti zajišťuje výuku v oborech muzeologie a konzervování – restaurování. Vydává osvědčení k vývozu předmětů kulturní hodnoty podle příslušného zákona a eventuálně podává návrhy na prohlášení těchto předmětů za kulturní památku. Zapůjčuje sbírkové předměty k účelům studijním a výstavním. Zajišťuje činnost dobrovolných spolupracovníků muzea, zejména prostřednictvím Kruhu přátel TMB.