Iveta Miculyčová má zlato z ME v BMX Freestyle!

Skvěle začal pro českou výpravu evropský šampionát v Mnichově ve většině cyklistických odvětví. Teprve šestnáctiletá Iveta Miculyčová vybojovala v BMX Freestyle, tedy olympijské disciplíně Park, zlatou medaili.

Do finále postoupila po sedmém místě z kvalifikace, v níž měla v první jízdě hodně nepříjemný pád a poroučela se k zemi přes řídítka. Avšak zabojovala, postoupila přes druhou jízdu a dnes kralovala.

Největšími favoritkami na zlato byly především olympijská vítězka z Tokia Charlotte Worthingtonová (Británie) a bronzová medailistka ze stejného závodu Nikita Ducarrozová (Švýcarsko). Obě však ve finálových jízdách upadly, předčasně skončily před uplynutím limitu 60 sekund a zůstaly za medailovými pozicemi. Stříbro za Miculyčovou získala domácí Němka Kim Lea Müllerová (78,60), bronz Francouzka Laury Perezová (78,20).

Z prvního místa jsem opravdu nadšená, vůbec jsem to po pádu v kvalifikaci nečekala. Je to velká euforie, nevím co víc k tomu dodat,“ řekla k závodu nová mistryně Evropy Iveta Miculyčová.

Ve finále pro osm nejlepších se Miculyčové na trati s rampami v Olympijském parku vydařila hned první jízda, za kterou dostala rovných 80 bodů, když předvedla 11 triků. Vytvořila si tak v dvoukolové soutěži, v níž se započítává lepší z jízd, dobrou výchozí pozici pro konečný výsledek. Ve druhé jízdě předvedla Miculyčová ještě o trik víc včetně backflipu, který loni na mistrovství republiky skočila jako první česká freestylistka. Bodově se ale nezlepšila (76,60) a pak už jen čekala, zda ji překoná některá z dalších závodnic. Nestalo se a závodnice, která na kole jezdí teprve dva roky, se mohla radovat ze senzačního zlata.

V sobotu pojedou v Mnichově o medaile ve Freestyle BMX muži, mezi dvanáctkou finalistů je i Tomáš Beran.

Výsledky:

1. Miculyčová (ČR) 80,00, 2. Müllerová (Něm.) 78,60, 3. Perezová (Fr.) 78,20, 4. Lessmanová (Něm.) 75,30, 5. Ducarrozová (Švýc.) 68,20, 6. Pardoeová (Brit.) 64,60,

FOTO Jan Brychta

VIDEO ČSC,UEC

Kontakt pro média:

Martin Dvořák

Marketing, produkce soutěží a eventů