IVONA BŘEZINOVÁ VYDALA V ALBATROS MEDIA VÍCE NEŽ 90 KNIH A PODPORUJE DĚTSKÉ SPISOVATELSKÉ TALENTY

Nakladatelský dům Albatros Media vydává další čtyři knihy Ivony Březinové. „Úder tornáda“ (Albatros, 239 Kč) je osmou knihou z oblíbené série „GO!“ s příběhy o přežití v extrémních situacích. Zatímco v předchozích knihách bojovala šestice dětí ve věku
6-16 let o holý život ve vlnách oceánu, ve vánici v horách, při písečné bouři v poušti, s ohněm či při zemětřesení, tentokrát na ně čeká větrná smršť. V listopadu budou mít začínající čtenáři k dispozici titul
„Sněhuláci z Mrkvonos“ (Mladá fronta, 239 Kč)
a dobrodružný příběh o pomíchaných písmenkách „
Q a kouzelná prakniha“ (Albatros, 215 Kč). Děti, které ještě písmenka neumí, se budou moci potěšit leporelem „Není oko jako oko“ (Meander, 262 Kč). V nakladatelském domě Albatros Media vyšlo Ivoně Březinové již více než 90 knih.

Psaní knih mi pořád přináší velkou radost. Je to můj koníček i práce dohromady. Když jsem si před mnoha lety odnášela první diplom z literární soutěže, netušila jsem, že se mé dětské sny splní tak vrchovatě. Jsem za to vděčná,“ říká Ivona Březinová, která dnes sama fandí dětským spisovatelům v literární soutěži „Cena Ivony Březinové“. Letos se konala již po čtvrté. „Je to záslužný projekt, který pomáhá mladým nadějným autorům získat zkušenosti a sebevědomí. Ivona Březinová jako zkušená spisovatelka přináší do soutěže nejen slavné jméno, ale především své znalosti a dovednosti. Ochotně se o ně s mladými kolegy dělí a její zpětná vazba je pro ně nesmírně cenná. Mě osobně velmi těší, že nakladatelství Albatros může také přispět svým dílem,“ řekl Petr Eliáš, šéfredaktor nakladatelství Albatros

Literární soutěž „Cena Ivony Březinové“ pořádá nadační fond Gabrielis a Národní knihovna ČR. „Každá soutěž je poměřování schopností. A přestože v umění je stanovování pořadí mnohem složitější než třeba ve sportu, má svůj význam. Pokud se účastník soutěže zařadí mezi deset nejlepších, dostává zpětnou vazbu, že jeho snažení má smysl. Může pak dál rozvíjet talent, přijímat další výzvy a realizovat nápad,“ konstatuje Ivona Březinová. „Myslím, že velkým přínosem je i setkání oceněných autorů, kteří se sjíždějí ze všech koutů republiky. Mají možnost debatovat nejen mezi sebou, ale na besedě se mnou a s šéfredaktorem nakladatelství Albatros se dozvědí plno informací ze zákulisí tvorby a vydávání knih.“

Ivona Březinová píše pro děti všech věkových kategorií – od předškoláků po dospívající. Její tvorba zahrnuje leporela, pohádky, příběhy ze života dětí i zvířat i encyklopedie. Některé knihy jsou věnovány začínajícím čtenářům v první třídě, jiné zase jinakosti a handicapu, jako jsou například autismus, šikana, závislosti, život na vozíčku. Spisovatelka je držitelkou řady ocenění, mezi které patří Zlatá stuha, Cena knihovníků či Cena učitelů.

CENA IVONY BŘEZINOVÉ 2022

Tématem 4. ročníku literární soutěže „Cena Ivony Březinové bylo „Tajemství školních lavic“.

V Zrcadlové kapli Klementina bylo koncem září vyhlášeno celkem 10 vítězných prací v kategorii 10–14 let a 10 mladých autorů v kategorii 15–18 let. Ocenění předávala oblíbená spisovatelka Ivona Březinová, která je zároveň patronkou nadačního fondu Gabrielis.

O vítězích rozhodovala šestičlenná porota v čele s předsedkyní Markétou Dočekalovou, spisovatelkou a patronkou soutěže.

Ocenění v kategorii 10–14 let získali: Pavla Janoušková, Pavlína Krátká, Oto Liebiger, Anna Macková, Beáta Mudráková, Kateřina Murswieková, Zoe Rozwalka, Barbora Volková, Michaela Žabková a Julie Žúborová.

Vítězi v kategorii 15–18 se stali: Sofie Bradáčová, Nela Gábrišová, Anna Hurbánková, Lenka Kopečná, Markéta Neubergová, Tereza Paseková, Ivana Slachová, Julie Smíšková, Pavla Stluková a Monika Zemánková.

Tématem 5. ročníku soutěže v roce 2023 bude „Zas na poslední chvíli“. Soutěžní texty mohou děti a mládež do 18. let věku posílat na e-mailovou adresu Nadačního fondu Gabrielis: literarnisoutez@psanipomaha.cz.

Produkce skupiny Albatros Media a.s. pokrývá více než 17 % nakladatelského trhu v České republice; každoročně uvede na trh cca 2 500 nových knih. Vedle devatenácti samostatných nakladatelství (Albatros, CooBoo, Motto, Domino, XYZ, CPress, ComputerPress, BizBooks, Edika, Management Press, Mladá fronta, B4U Publishing, Fragment, Egmont, Kniha Zlín, Vyšehrad, Panteon, Valer a Garamond) vlastní také vydavatelství audioknih Voxi a prodejce elektronických knih Palmknihy.cz.

Dotazy, recenzní výtisky: Kateřina Malatincová, PR koordinátorka, tel.: +420 774 776 361, e-mail: katerina.malatincovav@albatrosmedia.cz. Eva Karasová, PR manažerka, tel.: +420 727 832 033, eva.karasova@albatrosmedia.cz.