JO NESBO, NESLAVNĚJŠÍ Z PLEJÁDY AUTORŮ SEVERSKÉ KRIMI, VÁS ZVE NA KRYSÍ OSTROV

Oko za oko, zub za zub. Jak může vypadat ponurá budoucnost lidstva? Nejen o tom vypráví Jo Nesbø ve své nové povídkové knize Krysí ostrov a další povídky (399 Kč), kterou vydalo nakladatelství Kniha Zlín.

Jo Nesbø proslul svými thrillery s drsným kriminalistou Harrym Holem a jeho knih se po celém světě prodalo přes 50 milionů výtisků. Po knize Žárlivost a jiné povídky nyní v českém překladu Kateřiny Krištůfkové vychází jeho další sbírka příběhů – Krysí ostrov a jiné povídky.

Slavný norský autor v ní bere čtenáře do dystopické budoucnosti, kde už nelze věřit nikomu. Povídky plné katastrof, temných vášní a boje o přežití potěší všechny Nesbøho fanoušky, kteří si jeho knihy oblíbili pro temnou atmosféru a vyostřené pointy. Vyslechněte zpověd vědce, který objevil lék proti stárnutí, sledujte střet zabijáků připomínající šachovou partii, zjistěte, jaký výsledek má soupežení dvou mladíků o stejnou dívku a synův boj s otcem o dědictví, začtěte se do vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.

Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Povídky, které Nesbø píše, jsou stejně promyšlené a stejně opečované, jako knihy s jeho hlavním hrdinou Harry Holem. „Mám známé u policie a detektivky píši až po roční přípravě,“ říká Jo v jednom z rozhovorů. Má cit pro dobrý příběh. Jak sám zmínil v rozhovoru pro lednové vydání časopisu Formen: „… dobrých příběhů je nekonečné množství. Já poznám, z čeho by mohl být dobrý příběh, ale není to tak, že bych uměl udělat příběh ze všeho.“

Jo Nesbø (29. 3. 1960)

Norský spisovatel a hudebník je původním vzděláním ekonom a finanční analytik. Zpočátku pracoval jako makléř a novinář. Dokázal se ale prosadit i jako prvoligový fotbalista a úspěšná byla i jeho kariéra rockové hvězdy. Knihy ho fascinovaly od dětství. Jeho matka byla knihovnice, a tak spolu s bratry chodil do její knihovny a četl. V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu kriminální román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Série Nesbømu přinesla obrovský úspěch, obdržel za ni několik ocenění. Kromě příběhů s Harrym Holem ale napsal i několik samostatných románů a děti po celém světě znají také jeho veselé knížky s doktorem Proktorem v hlavní roli. Knihy Sněhulák, detektivka s Harry Holem, a neotřelý román Lovci hlav, se dočkaly i filmového zpracování. Stejně jako dětská kniha Doktor Proktor a prdící prášek. Nesbø patří v současnosti k nejprodávanějším a nejoceňovanějším autorům detektivních románů.

KNIHA VYŠLA 12 .9. 2022

__________________________________________________________________________________

Produkce skupiny Albatros Media a.s. pokrývá více než 17 % nakladatelského trhu v České republice; každoročně uvede na trh cca 2 500 nových knih. Vedle osmnácti samostatných nakladatelství (Albatros, CooBoo, Motto, Domino, XYZ, CPress, ComputerPress, BizBooks, Edika, Management Press, Mladá fronta, B4U Publishing, Fragment, Egmont, Kniha Zlín, Vyšehrad, Panteon a Valer) vlastní také vydavatelství audioknih Voxi, prodejce elektronických knih Palmknihy.cz a vydává knihy v rámci partnerského projektu Edice České televize.
Dotazy, recenzní výtisky:
Martina Vydrová, PR manažerka, tel.: +420 724 859 627, e-mail: martina.vydrova@albatrosmedia.cz