Juniorka Hanáková skončila na ME šestá

Nejlepším českým výsledkem na evropském šampionátu v belgickém Namuru v dnešní úvodní den bylo šesté místo Eliška Hanákové v závodě juniorek. Mezi muži kategorie U23 dojel Matyáš Fiala na 24. místě.

Úvodní závod absolvovaly na náročné rozbahněné trati juniorky a titul vybojovala favoritka Lauren Molengraafová z Nizozemí. Ta ovládla i dva úvodní podniky Světového poháru, ale dnes musela o zlato bojovat až do závěrečných metrů, když stříbrnou Italku Valentinu Corviovou porazila o pouhé tři vteřiny, bronz získala domácí Xaydee van Sineayová.

Česká šampionka Hanáková se od startu pohybovala mezi nejlepší sedmičkou startujících, a nakonec obsadila velmi solidní šestou příčku, dvanáctá skončila Vanda Dlasková, šestnáctá Karla Nováková a Kateřina Douděrová dojela na konci třetí desítky.

„Závod to byl pro všechny holky ne úplně povedený. Někdy je to lepší, někdy horší. Hanáková a Dlasková zajely to, na co měly a šesté místo Hanákové rozhodně není špatné. Dlasková po dvouměsíční pauze zaviněné zraněním, zajela také slušně. Žádná z našich závodnic vyloženě nezklamala, ale ani nepředvedla excelentní výkon,“ zhodnotil vystoupení našich juniorek reprezentační trenér Petr Klouček.

Šance na dobrý výsledek v kategorii U23 mužů zmařil hned v úvodu pád, v němž se ocitli Matyáš Fiala a Patrik Černý. „Oba tak v prvním kole jeli na samém chvostu startovního pole a na takto těžké trati je strašně složité se někam dopředu posunout,“ řekl Klouček. Pavla Jindřicha zase po slušném startu zbrzdily ve druhém kole technické problémy.

Závod opanovali podle očekávání domácí Belgičané, ale nevyhrál největší favorit Thibau Nys, toho o šest vteřin předčil Emiel Verstrynge, třetí skončil Witse Meeussen.

Elitního závodu žen se žádná česká závodnice nezúčastnila. Zítra je na programu mistrovství závod juniorů, žen U23 a elitních mužů, kde česká reprezentace bude mít zástupce v každé kategori.

Výsledky:

Juniorky:

1. Molengraafová (Niz.) 36:55, 2. Corviová (It.) +3, 3. van Sineayová (Belg.) +14, 4. Fergusonová (Brit.) +48, 5. Mullerová (Fr.) +1:04, 6. E. Hanáková +1:17, …12. Dlasková +2:21, 16. Nováková +2:57, 29. Douděrová (všechny ČR) +4:41.

Muži U23:

1. Verstrynge 51:40, 2. Nys +6, 3. W. Meeussen (všichni Belg.) +11, 4. Toneatti (It.) +15, 5. Ronhaar +35, 6. del Grosso (oba Niz.) +1:15, …24. Fiala +5:10, 30. Černý +5:56, 40. Jindřich (všichni ČR) -3 kola.

FOTO: Jan Brychta

Kontakt pro média:

Martin Dvořák

Marketing & Events

+420 776 697 243

dvorak@ceskysvazcyklistiky.cz