Kmotrou desky MUZIKA SLAVICA ženské kapely Vesna

Byla Anička Julie Slováčková. Album finalistek Eurovize pokřtili také Michal Dvořák z Lucie nebo Karel Janeček

Finále mezinárodní soutěže Eurovize, ambasadorství celosvětové iniciativy EQUAL od platformy Spotify a vydání EP Muzika. To je výčet úspěchů, kterých v roce 2023 dosáhla skupina Vesna. Svůj zlomový rok završí novou deskou MUZIKA SLAVICA, kterou ve čtvrtek pokřtili Michal Dvořák z Lucie nebo Karel Janeček a Lilia Khousnoutdinova. Kmotrou byla dlouhodobá kamarádka a podporovatelka kapely Anička Julie Slováčková. Album vychází v úterý 21. listopadu.

Deska MUZIKA SLAVICA mapuje poslední rok skupiny Vesna, který byl plný neuvěřitelných úspěchů. Ryze ženská kapela se stihla dostat do finále mezinárodní soutěže Eurovize, vydat EP s názvem Muzika, jako první česko-slovenská kapela se stala ambasadorkami celosvětové iniciativy EQUAL od platformy Spotify, a jeden den dokonce visela nad nejrušnější křižovatkou světa, newyorskou Times Square. Úspěšný rok Vesna uzavře na turné Černý kočky mokrý žáby legendární české skupiny Lucie, které bude předskakovat ve vyprodané 02 aréně už 7. prosince.

Autorsky za novým albem MUZIKA SLAVICA stojí především textařka a zakladatelka skupiny Patricie Kaňok Fuxová. Deset písní propojuje současný pop, rap i folklor. Deska představuje hlas současné generace, vyjadřuje se k tématu (nejen) ženské svobody a především schopnosti postavit se sám za sebe. V každé písni se objevuje povaha ženských zbraní. Tou je síla postavit se za bezpráví, ale taktéž schopnost přiznat si, že už nemůžeme,“ dodává Patricie Kaňok Fuxová.

Právě schopnost a odvahu ocenil jeden z křtitelů a dlouholetý podporovatel skupiny Karel Janeček: „Dovolte mi, abych vám poděkoval za tohle úžasný dílo a celou vaši tvorbu. Chtěl bych říct, že pro nás všechny je vaše hudba úžasná, krásná, podmanivá, ale nejen to; co je pro mě osobně moc důležité, je to, že ve slovech vaší hudby je vzdor proti útlaku a apel na odvahu, a to je potřeba, zvláště v dnešní době, neustále opakovat. Celé vaše album je vlastně boj za svobodu, což je pro mě osobně zásadní téma. Vaší desce a vaší hudbě přeji hodně úspěchů, aby i nadále rostla, aby ji poslouchalo co nejvíc lidí, protože je to úžasná věc, která pomáhá všem.” Jeho žena Lilia Khousnoutdinova bravurně naplnila dress code ženské zbraně.

S Michal Dvořákem spolupracuje Fuxová už řadu let. „Musím říct, že před vámi smekám, protože jste si na budování kariéry vybraly asi tu nejtěžší dobu v showbyznysu, kterou jsem kdy zažil. Přál bych vám, abyste překonaly všechny případné překážky, i když jak vás zatím sleduji, tak vidím, že se vám všechno daří. A musím říct, že naživo je vaše hudba neuvěřitelně silná, takže doporučuji všem, kteří mají šanci přijít na nějaký váš koncert, ať přijdou. A musím říct, že pakliže takhle budete pokračovat, tak se těším, až dostanete Grammy a pozvete mě na večírek.“ popřál Vesně Dvořák.

Kmotrou desky se stala Anička Julie Slováčková, dlouholetá kamarádka Fuxové. „Když jsem sem šla, tak mi v uších začala hrát Morana a já jsem se strašně dojala, protože to byla první píseň, kterou jsem od vás slyšela XY let zpátky a poprvé jsem se do vás zamilovala. A ta láska je s každou písní jen větší a větší. Jste pro mě velkou inspirací a obrovskou motivací. A desce, která je nádherná a těším se, až ji uslyším, bych přála, aby inspirovala ostatní stejně tak, jako vy inspirujete mě. Aby předávala lásku k hudbě, kultuře a ke světu tak, jak ho vnímáte vy. A hlavně, aby ty dívčí zbraně bojovaly za tu statečnost a za dobré věci,“ uvedla Slováčková.

Deska MUZIKA SLAVICA vyjde v úterý 21. listopadu a naživo ji kapela představí během stejnojmenného turné chystaného na jaro 2024. Slovanská a ženská energie bude proudit třemi hudebními kluby: 4. dubna ostravským Barrákem, 10. dubna pražskou Roxy a 17. dubna v brněnské Flédě. Lístky jsou v prodeji na GoOut.

 

Více informací o hudební skupině Vesna najdete na vesnamusic.cz

Instagram: instagram.com/vesna__music

Facebook: facebook.com/vesnamusic.cz

Vesna je jediná ženská hudební skupina v Čechách, která propojuje současný pop s výraznými folklórními prvky, a která oslavuje ženskost a slovanství. Založena byla v roce 2016 zpěvačkou, skladatelkou a textařkou Patricií Kaňok Fuxovou. Skupinu dále tvoří houslistka a vokalistka Bára Juránková, klávesistka Olesya Ochepovskaya, bubenice Markéta Mužátková, baskytaristka Tereza Čepková. Jejich debutové album „Pátá Bohyně“ bylo nominováno v kategorii Objev roku na hudební cenu Anděl 2018. V roce 2023 se kapela umístila na 10. místě v soutěži Eurovision s písní „My Sister’s Crown“.