Letní komedie Prázdniny s Broučkem míří do kin

Učitel Honza a foodblogerka Monika se vydají na pořádné dobrodružství obytňákem v nové filmové komedii Jiřího Matouška s názvem Prázdniny s Broučkem. Během jejich cesty je čeká řada překvapení i nečekaných zážitků, vysněnou dovolenou ale žádná katastrofa nezkazí. V hlavních rolích se objeví Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová a František Sládek. V dalších rolích se představí čerstvý držitel Českého lva Tomáš Jeřábek, Patrik a Markéta Děrgelovi, Michal Isteník, Martin Sobotka, Pavel Zedníček, Marie Ludvíková a Pavel Nový. Brouček do kin přijede už 18. dubna 2024.

Bára Poláková alias filmová Monika se rozhodne vyměnit pohodu u bazénu za cestu zděděným karavanem Broučkem. „Jsem Monika – maminka, manželka, holka. Výborná kuchařka a ne moc dobrý plavec,“ popisuje svoji roli Bára Poláková a dodává: „Sama jsem jako dítě takovou dovolenou karavanem zažila, bylo to hned po revoluci. Vzpomínám si, že to bylo obrovské dobrodružství. Dodnes si vybavuji střípky z té cesty.“ Její filmový manžel, kterého ztvárnil Lukáš Příkazký, obavy z cesty neskrývá. „Hraju učitele a milujícího manžela Honzu. Je to realista a má trochu jinou představu o tom, jak by chtěl trávit dovolenou než jeho žena Monika. Ta ho přesvědčuje, aby se na prázdniny k moři vydali karavanem z roku 1972 přezdívaným Brouček. To si Honza neumí představit, ale nakonec na to kývne, protože ho manželka přesvědčí,“ doplňuje Lukáš Příkazký.

Jak už název filmu napovídá, děj se točí okolo Broučka, což je přezdívka červeného karavanu. Jedná se o pojízdný obytný vůz z roku 1972, jenž tvůrcům připravil řadu zapeklitých situací i ve skutečnosti. „S producentem Pavlem Váchou nám na filmových plátnech chyběl ten typ české rodinné komedie, na kterých jsme vyrůstali. Pavel přišel s historkou z jeho dětství, jak je táta brával na dovolenou karavanem, který se vždy někde rozbil, a tím jim připravil spontánní dobrodružství a nejlepší prázdniny, na jaké pamatuje. A tak se zrodila myšlenka našeho filmu. Následně jsme přizvali scenáristu Filipa Oberfalcera a vytvořili jsme společně scénář. Rád vzpomínám na naše schůze, kdy jsme seděli s Pavlem a Filipem a neopustili jsme scénu, dokud jsme v ní nevymysleli fór,“ vypráví režisér Jiří Matoušek.

Film se natáčel loni v létě na Berounsku, v Kostelních Střimelicích a dalších místech v okolí. Pár scén vznikalo i v Praze. Největší radost z toho měl Lukáš Příkazký. „Pár lokací bylo také v Praze, a dokonce kousek od našeho bydliště, vlastně ve vedlejší ulici, to bylo skvělý, protože jsem ráno byl za pět minut na lokaci pěšky. Prima bylo, že když jsem zrovna nehrál, tak jsem šel normálně domů, a když bylo potřeba, tak mě produkce zavolala zpátky,“ vzpomíná herec.

Natáčení probíhalo díky skvělému kolektivu a hereckému obsazení v přátelské letní atmosféře a přesně to film vyzařuje. „Měl jsem už z počátku jasnou představu o konkrétních hercích. Všichni z nich se rozhodli s námi do toho projektu jít, z toho jsem byl nadšený. Není jednoduché sladit termíny herců a zároveň vyhovět producentům. Potíž byla v tom, že jsme ještě v zimě neměli finální verzi scénáře. Naštěstí se hercům námět líbil natolik, že kývli na nabídku dřív, než měli finální verzi na stole. Nejdříve jsem volal Báře Polákové a potom jsme kontaktovali Lukáše Příkazkého. Oba herci se dobře znají a těšili se, že si spolu zahrají,“ popisuje nelehké začátky režisér. Bára Poláková měla o roli hned jasno. „My se známe s Jirkou a Pavlem několik let. Oba mám ráda. Měla jsem radost, že mi zavolali, a pak jsme si povídali o scénáři. Štáb byl plný jejich kamarádů, tak to byla taková pohoda a klid. Také jsem měla velkou radost, že budu hrát s Lukášem Příkazkým, se kterým se znám už od studií na DAMU.“ Ani ten neváhal a roli hned vzal. „Když mi režisér a producent zavolali a popsali mi příběh, tak mě to hned zaujalo. Líbilo se mi, že se jedná o letní komedii, a myslel jsem si, že by se to mohlo povést. Pak mi řekli, že ve filmu bude hrát i Bára, a to už jsem neváhal ani minutu a okamžitě jsem kývl,“ uzavírá Příkazký.

Film vznikl v produkční společnosti Bratři, generálním partnerem filmu je TV Prima. Film vznikl za podpory Plzeňského kraje. Distributorem je Bontonfilm.

Režie: Jiří Matoušek

Hrají: Bára Poláková, Lukáš Příkazký, Barbora Dragounová, František Sládek, Tomáš Jeřábek, Michal Isteník, Martin Sobotka, Pavel Zedníček, Pavel Nový, Marie Ludvíková, Patrik Děrgel a další

Kamera: Šimon Dvořáček

Hudba: Petr Wajsar

Střih: Alan Sýs

Masky: Alžběta Bartošová

Výtvarník filmu: Zuzana Mazáčová