Letuška

Češi si oproti loňsku prodloužili jarní cesty o stovky až tisíce kilometrů, letenky totiž zlevňují

Čím dál, tím lépe. Takovým pravidlem se letošní jaro Češi řídí při nákupech letenek. Podle předního letenkového portálu Letuška.cz razantně stoupl v meziročním srovnání prodej letenek do USA, na Mauricius nebo do Vietnamu. Poptávku po dálkových trasách do Asie dál posílí i chystaná přímá linka z Prahy do Pekingu, na kterou už nyní lidé kupují letenky.

Podle zakoupených letenek na Letuška.cz v únoru a březnu je nejoblíbenější dálkovou destinací Severní Amerika. Nejvíce Čechů létá do New Yorku, do kterého bylo prodáno v meziročním srovnání o 50 procent letenek víc. Newyorské letiště je následováno Miami a Los Angeles. Obě tyto destinace v zájmu posílily dokonce trojnásobně. „Na trasy do Severní Ameriky se vrátily nízké ceny letenek díky silné konkurenci leteckých dopravců, kteří nabízí velkou kapacitu míst. Zpáteční letenky aktuálně začínají pod 10 tisíc korunami a je tak o ně značný zájem,“ vysvětlil trend Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz. Podle něj se větší konkurence postupně projevuje i na dalších dálkových trasách. Ceny letenek směr Asie a Austrálie již v uplynulých měsících stlačila díky přímé lince na Tchaj-wan společnost China Airlines. Také Qatar Airways přispěl k poklesu cen letenek do Asie i Afriky, a to díky nasazení Boeingu 787-800 Dreamliner na trase Praha – Doha. Vliv na ceny letenek do Asie a dál bude mít i chystaný návrat přímé linky z Prahy do Pekingu, kterou bude od 24. června operovat Hainan Airlines. Letenky jsou již v prodeji a cena začíná pod 15 tisíci korunami.

Co se dálkových letů týče, nejvíce se v současnosti po Severní Americe cestuje do Vietnamu, kam v meziročním srovnání února a března nakoupilo letenky dvojnásobné množství lidí. Dalšími výraznějšími skokany jsou nyní Mauricius, Tenerife, nebo Ponta Delgada,“ doplnil Josef Trejbal.

Zájem o letní dovolenou na vlastní pěst sílí

Vedle dálkových letů se zvedá také zájem o letenky do klasických dovolenkových destinací. Koncem března totiž začal platit letní letový řád Letiště Praha, který nabízí velké množství pravidelných leteckých linek. Ceny letenek do klasických letních destinací zůstávají většinou na svých loňských hladinách, nebo i mírně klesly. „Platí to ale pro letenky zakoupené s dostatečným, i několikaměsíčním předstihem. Znamená to, že pro skutečně výhodné nákupy letenek je nyní ten nejlepší čas. Rozdíly v cenách letenek koupených měsíce dopředu a na poslední chvíli může činit u cest po Evropě i několik tisíc a na dálkové trase i daleko víc. Nespoléhal bych na výhodné koupě na poslední chvíli. Letenky do oblíbených destinací bývají často rychle vyprodané,“ upozornil Josef Trejbal. Podle něj je rozhodně dobré letenku pořídit spolu s kvalitním pojištěním pro případ storna. Výhodněji letenky pak nakoupí také lidé i díky novému věrnostnímu programu na portále Letuška.cz.

úvodní foto:Linda-Lokocova_Letuska.cz_ilustracni-foto_plaz_more