MALÉ PŘÍBĚHY Z VELKÉ DOBY. ROK 1989, VINAŘSTVÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ,

A ZVÍDAVÉ OČI MALÉ HOLKY

Mají v nebi skleničky? To je název něžné a vtipné knihy příběhů herečky Martiny Preissové, která vychází v nakladatelství CPress (349 Kč).

Maminka má ambice. Tatínek má maminku, housle a králíky. Děda malíř a děda vinař mají – alespoň občas – odpovědi na Marjánčiny otázky. A pak je v Praze revoluce, doba dělá kotrmelce a všichni dospělí je dělají spolu s ní. Praha je daleko, Rakousko blízko a najednou se do něj smí. Má maminka pořád ještě ráda tatínka?

Fiktivní příběh, hořký i sladký, ale ani trochu černobílý, inspirovaný zážitky z přelomového roku 1989/90, vypráví Martina Preissová zvídavýma očima malé holky z jihomoravské vinařské vesnice.

K psaní příběhu mě přivedly vzpomínky na rok 1993, kdy jsem studovala na JAMU, a na brněnské veletrhy zčistajasna přijeli bratranci mé maminky, ze kterých se stali světáci a manažeři. U večeře, na kterou mě pozvali, jsem jim vyprávěla, jak jsme vnímali revoluci u nás na vesnici. A oni na mě koukali, jako bych spadla ze švestky, že to není možné,“ říká Martina Preissová a dodává: „Vnímání historického mezníku bylo jiné v Praze, ve velkoměstě, než na venkově. Tenkrát těch dvě stě kilometrů byla opravdu vzdálenost.“

Kniha Mají v nebi skleničky? rozšiřuje zábavnou formou čtenářův obraz roku 1989. Všeobecně se sice ví, jak probíhal ve světě, v politice, v Praze, ve velkých městech a fabrikách. Jak ale na malé vesnici „na konci světa“? A jak v konkrétních rodinách, a hlavně – jak v hlavě a duši dítěte?

Právě jsem dočetla knížku své kolegyně Martiny Preissové, brečím jako malá holka a je mi hezky hřejivě u srdce – jako když doposloucháte koncert nebo když právě skončil krásný film…

A že bych si film natočený podle Martinina vyprávění dokázala představit!

Její hrdinka Marjánka, žákyně základní školy v jihomoravské vesnici na dohled od rakouských hranic, komentuje události svého dětského i rodinného života před, během i po listopadu 89 s úžasnou barvitostí, konkrétností, jímavostí a zároveň s velkým smyslem pro humor.“

Taťjana Medvecká, herečka

Martina Preissová
Narodila se v roce 1975 ve Znojmě v rodině učitelů, malířů, muzikantů a vinařů. Sen stát se učitelkou vystřídala hned po maturitě potřeba jít dál. Objevila v sobě lásku k divadlu a přihlásila se na Janáčkovu akademii múzických umění. Po absolutoriu se na čas zastavila v angažmá v brněnském Národním divadle, od roku 2000 je členkou činohry Národního divadla v Praze. Spolupracuje s Českou televizí, točí seriály, učí herectví na DAMU a nepřestává být milující matkou dvěma synům a drahou polovičkou svého muže, herce Martina Preisse, kterého potkala kde jinde než v divadle. Svou prvotinu, velmi osobní knížku povídek Jak jsem nebyla na Lvech a jiné příhody, napsala v roce 2021. Druhá kniha Mají v nebi skleničky? je povídkovým cyklem volně inspirovaným dětstvím na konci osmdesátých let na jihomoravské vesnici.