MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMŮ

ANIFILM

10. – 15. KVĚTNA 2022, LIBEREC

ANIFILM byl zahájen a rozdal první ceny

 

V úterý 10. května začal v Liberci Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM. Na slavnostním zahájení vyhlásili pořadatelé vítěze soutěže Český obzor a předali také Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Festival, letos zaměřený na humor v animaci, nabízí široký, nejen filmový program. V Liberci potrvá do neděle 15. května.

 

ANIFILM otevřel své brány nedočkavým festivalovým návštěvníkům už v úterních ranních hodinách. První projekce totiž startovala v 8.30. Kromě návštěvy kin (včetně letního kina na Náměstí dr. E. Beneše) mohli první festivaloví hosté zavítat také do Game zóny a VR kina, jež se nachází ve festivalovém centru v prostorách libereckého zámku. Tam si také mohli prohlédnout instalace a výstavy, či se zúčastnit animačních dílen.

Večer pak byly na slavnostním zahájení rozdány první ceny. Zatímco vítěze mezinárodní soutěže budeme znát až večer v sobotu 14. května, ocenění v rámci soutěže národní bylo vyhlášeno už dnes. O vítězích svým hlasováním rozhodla Rada animovaného filmu.

Cenu České televize za nejlepší české animované dílo získal celovečerní film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad. Tentýž snímek získal i Cenu Nadace PPF za nejlepší český krátký a celovečerní film. Nejlepším českým studentským filmem (s cenou je spojená zvuková postprodukce v hodnotě 6 000 EUR ve studiu BEEP) se stal anidok Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen.

Cenu za nejlepší český seriál získal David Súkup se seriálem Jezevec Chrujda (epizoda Jak našel svou velkou lásečku) a nejlepším českým videoklipem je počin Barbory Halířové Irvin Venyš & Epoque Quartet: Cimpoiasca. Tatáž autorka zabodovala i v soutěži českých zakázkových děl, a to se spotem Chained.

V rámci zahájení byla předána ještě jedna cena: Cena za celoživotní přínos animovanému filmu. Převzala ji zkušená střihačka Jiřina Pěčová, která stojí za mnoha kultovními seriály i autorskými filmy, jako jsou Maxipes Fík či Čtyři lásky. Spolupracovala například s režiséry Genem Deitchem, Pavlem Koutským, Václavem Bedřichem a Vlastou Pospíšilovou. Festival ANIFILM uvede výběr z její tvorby a ona sama ve speciální přednášce přiblíží, co obnáší práce střihače animovaného filmu.

V následujících dnech čeká na festivalové hosty a diváky ANIFILMu mnoho zajímavých projekcí krátkých i celovečerních filmů, a to v rámci mezinárodní soutěže i nesoutěžních sekcí. Fokus Animace & humor je nabitý komediemi všeho druhu, návštěvníci se dočkají i tradičních programových sekcí jako je Bilance, Oprášená klasika, Animo či oblíbené půlnoční animace. Bohatý je také industry program a mnoho festivalového „vyžití“ nabízí ANIFILM i v rámci doprovodného programu: ať už v podobě animačních dílen, divadelních představení či večerních koncertů.

 

Petr Slavík

Anifilm

m (+420) 604 419 042

 

PR / tiskový servis ANIFILMU:

Gabriela Zajícová, mobil: 776 757 546, email: gabriela.zajicova@anifilm.cz

Petr Slavík, mobil: 604 419 042, email: petr.slavik@anifilm.cz

www.anifilm.cz