Mojina dcera Duni je v Praze, příběh pokračuje

Na letišti v Praze-Kbelích přistál včera odpoledne armádní letoun CASA, který ze Španělska přivezl gorilí samičku Duni. Ta je dcerou slavné Moji a vnučkou Kijivu a Richarda. V Zoo Praha se zapojí do chovné skupiny goril nížinných, která vzniká v nově vybudovaném pavilonu pojmenovaném Rezervace Dja. Zde by se měla stát i matkou vlastního mláděte.

Příchod Duni – dcery naší slavné Moji – do Prahy předčil i naše nejodvážnější sny. Velký příběh pražské gorilí rodiny bude v novém pavilonu pokračovat tím nejlepším způsobem,“ okomentoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek přistání letounu CASA ve Kbelích.

Transport devítileté Duni započal v Cabárcenu včera po osmé hodině ráno. Již týdny předem však chovatelé trénovali s Duni vcházení do přepravního boxu, a díky tomu její nakládání proběhlo bez komplikací. Následovala její přeprava autem na letiště v Santanderu. Tam byl již připraven armádní letoun CASA, který se do České republiky vracel ze cvičení v Zaragoze.

Děkujeme Ministerstvu obrany ČR a Armádě ČR za možnost využít vojenské letadlo. Alternativou byl v současné době pozemní transport, jehož trvání jsme odhadli až na třicet hodin a znamenal by pro Duni ohromný stres,“ uvedl Miroslav Bobek.

Odlet ze Santanderu se asi o hodinu pozdržel kvůli stávce řídících letového provozu ve Francii, ale to byla jediná komplikace, která transport provázela. V Praze-Kbelích přistála CASA v 17 hodin a přibližně o hodinu později si již Duni z přepravního boxu vystoupila do zázemí pražské Rezervace Dja. Byla klidná a nové prostředí začala vzápětí prozkoumávat.

Připojujeme pět fotografií.

Z webové adresy https://uschovna.zoopraha.cz/pickup?claimID=MFPnKPnG4eMX3geq&claimPasscode=k8oPaUrnPCzf9Htv&emailAddr=7 si můžete stáhnout další snímky z transportu Duni.

Na adrese https://uschovna.zoopraha.cz/pickup?claimID=yHCiU5CVFan4wPQy&claimPasscode=YoZMjmKNn3Sxk6WA&emailAddr=4 jsou k dispozici videa.

Fotografie Duni naleznete na adrese https://uschovna.zoopraha.cz/pickup?claimID=KVPTBdyPXQ7qU787&claimPasscode=Zps7DD4NyA77Hq2e .

Foto 1: Nakládání přepravního boxu s Duni do armádního letounu CASA v Santanderu. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nakládáni přepravního boxu s Duni do armádního letounu CASA v Santanderu.

Foto 2: Po přistání na letišti v Praze-Kbelích. Duni čeká již jen krátký převoz do Troje. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Po přistání na letišti v Praze-Kbelích.

Foto 3: Vykládání v Praze. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Vykládání v Praze.

Foto 4: Za okamžik se otevře přepravní box a Duni vstoupí do Rezervace Dja – nového pavilonu goril Zoo Praha. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Za okamžik se otevře přepravní box a Duni vstoupí do Rezervace Dja – nového pavilonu goril Zoo Praha.

Foto 5: Duni na snímku z Cabárcena. Foto Lucía Gandarillas, Parque de la Naturaleza de Cabárceno

(V Praze snímky Duni vzhledem k podmínkám karantény prozatím nelze pořídit.)