Na otázky odpovídá Martina Sikorová, majitelka sbírky skleněných plastik, jež byly vystaveny v Uměleckém průmyslovém muzeu v Praze a spoluautorka knihy Skleněná duše.

  • 1.11. se slaví svátek Všech svatých a 2.11. Památka všech zemřelých. V těchto dnech se v České republice vzpomíná na blízké zesnulé. Je to tak i v jiných zemích?

Tímto Dušičkovým pop-upem chceme poukázat na přípravu na smrt, samotný odchod i právě pietu a nakládání s ostatky. Například v Mexiku probíhá oslava přímo na hřbitovech několik dní, pozůstalí se na hřbitovech veselí, hraje hudba, tento obřad několikrát absolvovala i naše autorka a skvělá sklářka Vladěna Klumpar Pavlik. V Japonsku je rozloučení velmi silným obřadem včetně smutečních oděvů, kimona, jaké například navrhla Natálie Dufková v naší kolekci – smuteční kimono bílé barvy. Tibet oslovil Tono Stana. Tělo se při takzvaném Nebeském rituálu obětuje supům. Přístupy jsou různé…

  • Kde se mohou lidé dočíst o těchto zvycích, ale také o ukládání ostatků mrtvých a o pohřebních rituálech?

Mohou si to přečíst v knize, která se právě připravuje k vydání a jmenuje se Skleněná duše. K výstavě Skleněná duše, PIETAS, připravujeme totiž právě spolu s historikem umění Karlem Holubem rozsáhlou publikaci, která mapuje celou kolekci, uvádí autory různých profesí a studia tavené skleněné plastiky v Čechách, ale také poukazuje na historii a současné tradice po celém světě. Umělec Vladimir 518 zmiňuje Zanzibar, šperkařka Viktorie Beldová posmrtné korunky. Do knihy je začleněn i obsáhlý funerální slovník.

  • Jak osobně slavíte Dušičky Vy?

Prohlížením fotek zesnulých, návštěvou hřbitova, zapálením svíčky a vzpomínkami na to krásné. Úsměvem.

  • Veřejnost může navštívit Dušičkový pop-up, který se koná od 30.10.do 4.11. v nově otevřeném concept store Sumo Garden na Senovážném náměstí. Co zde uvidí?

Chceme návštěvníkům ukázat, jak krásně a přirozeně může vyniknout náš skleněný objekt, socha v přirozeném prostředí, doma. Máme krásné ušlechtilé sochy, které mohou a nemusí obsahovat ostatky. Pro některé jsou možností vzpomínky na krásu života. Např. uvidí zde umělecké skleněné plastiky-urny od 21 předních českých umělců napříč obory, které jsou naaranžovány do květinové výzdoby Mária Wilda a bytových designových produktů SUMO Garden….Urny mohou sloužit nejen na ukládání popela, ale také na šperky, fotografie a jiné upomínkové předměty….