Na Pálavu přijíždí partička kamarádů, bývalých spolubydlících z vysokoškolské koleje, kteří se tu každých pět let pravidelně schází, aby zavzpomínali na staré časy.

Prvním z nich je Filip (Jiří Panzner), který vystudoval historii, jeho vědomosti jsou takřka bezmezné, ale protože velice brzy zplodil dítě a potřeboval ho finančně zajistit, skončil jako vedoucí malého knihkupectví.

Dalším je burzovní makléř Jaromír (Patrik Děrgel), který se v současnosti orientuje na obchodování kryptoměn. Nemá proto problém s penězi, díky čemuž žije (oproti ostatním) v tak trochu jiném světě. Nicméně Jaromír je ukázkovým příkladem pořekadla “penize ještě nikoho neudělaly šťastným”.

Ája ( Denisa Nesvačilová) je “sportovkyně” a vyznavačka zdravého životního stylu. Je v ní však mnohem víc a dokáže nabídnout i jiné hodnoty, než skvělou postavu a fyzickou krásu. Nikdo to však nechce příliš vidět.

Svérázný flegmatik Michal (Michal Isteník) se od školních let změnil jen vizuálně. Působí jako lůzr bydlící ve staré surfařské dodávce, ale ve skutečnosti je to životní rozhodnutí pramenící z jeho touhy po svobodě. Je sám svým pánem a se svou dodávkou procestoval takřka půlku světa.

Poslední v partě je Iveta (Pavla Dostálová). Se svým manželem zasvětila většinu společného života budování rodinné firmy, která značně poznamenala jejich vztah. Vášeň se vytratila, stali se z nich obchodní partneři a spolubydlící. Pokoušeli se to zvrátit pomocí dítěte, ale těhotenství dosud nepřišlo a Iveta už ani nevěří, že se to někdy podaří. Velice vážně uvažuje nad rozvodem. Ne proto, že by svého muže neměla ráda, ale zkrátka už nevidí společnou budoucnost.

Těchto pět jedinců se v průběhu večera odtrhne od zbytku party, protože se spoustou z nich už si po letech nemají co říct. Toulají se vsí až narazí na otevřený sklípek, kde dostanou azyl. Tam pochopíme, proč sebou Michal přivezl ten zvláštní květináč se sazenicí slivoně, který nosí všude sebou. Michal byl Štístkův nejlepší kamarád. Dlouho bydleli a cestovali v dodávce spolu. Michal na Pálavu přijel splnit Štístkovo poslední přání. Zemina v květináči je smíšena se Štístkovým popelem, takže ten strom roste z něj. Michal jej tu chce vysadit na nějakém pěkném místě, přesně jak si Štístko přál. Za pár let se z něj bude pálit slivovice a Štístko tak bude žít věčně. Před samotným vysazením slivoně se rozhodnou užít si se “Štístkem” poslední večírek. Avšak víno s nimi udělá své a tak se tento záměr promění v nezapomenutelné dvoudenní dobrodružství. Na konci první epizody je už jasné, že Filip s Michalem na Pálavě zůstanou. Ostatní svůj odjezd pouze o den odkládají a ještě netuší, že tak nečiní naposledy a z celé pětice se postupně stanou tzv. “novopálavští”.

Filip s Michalem začnou brigádně pracovat na Farmě Pálava, ležící na samotě nedaleko vesnice Křetice. Vlastní ji Stano Hýsek (Bolek Polívka), tchán Kateřiny Hýskové (Tereza

Kostková) ze seriálu Vinaři. Na farmě pravidelně pomáhá i Stanův vnuk Buddy (Jan Brožek). Starají se o zvířata, pomáhají s výrobou sýrů a pěstováním bylinek. Stano ví, že mu ubývá sil a bude muset farmu někomu předat. V úvahu připadá Buddy, ale to se zas nelíbí Stanovu sousedovi, farmáři Karlu Kočímu (Jaromír Dulava). Ten se obává, že Buddy by přinesl spoustu změn, o které Kočí nestojí. Do toho však nečekaně a bez ohlášení přijíždí Stanův syn a Buddyho otec Milan Hýsek (Robert Jaškow). Profesionální klavírní virtuos, který do nedávna koncertoval po celém světě. Díky zranění ruky má zřejmě s klavírem nadobro utrum. Než pojišťovna zpracuje tuto událost, přijel si odpočinout k tátovi na Pálavu. Tady se dostává do kontaktu se svým synem, o kterého se celý život příliš nezajímal. Daleko více se věnoval své kariéře. Buddyho vztah k otci je na začátku rezervovaný, možná až lehce chladný. Nečekanou hrou osudu se i Milanův pobyt na Pálavě prodlouží na neurčito. Během této doby si znovu najde cestu k synovi. Po čase na farmu dorazí i Filipův syn Adam (Matěj Havelka). Ten vítá, že jeho otec po letech změnil prostředí a vidí v tom šanci, jak mu obrazně řečeno roztáhnout křídla. Filipovo nesebevědomí mu bylo dlouhodobým trnem v oku, protože ví, že jeho táta je jinak fajn chlap. Filipa se podaří správně popostrčit a Filip se konečně rozhodne žít podle sebe. Adamovi to zároveň poskytne čas, aby se mohl ucházet o krásnou Elišku Fuksovou (20), ze které se vyklube Buddyho přítelkyně a vznikne tak roztomile humorný milostný trojúhelník. A nebyla by to ta pravá Pálava, kdyby i ostatním z naší pětice neumožnila nahlédnout na své dosavadní životy z trochu jiné perspektivy a rozhodnout se, zda není čas pro nějaké ty změny. Zároveň jejich prázdninové spolužití všechny pomyslně přenese zpátky do vysokoškolských let, což je ideální příležitost k pročištění vzduchu, dořešení starých křivd i naplnění školních lásek. Ať už při práci na farmě či vinohradu, při cyklistických výletech malebnou krajinou, ztřeštěným kitingem na jezeře,

rybaření, houbařském bloudění po lese, nocování v obytňáku i pod širým nebem. Dřív nebo později si všichni uvědomí, že odpočinek je stejně důležitý jako tvrdá práce. A že tyhle dvě věci musí vždycky zůstat v rovnováze, přesně vyvážené, jako chuť lahodného vína. Nadarmo se neříká, že ve víně je život…

HANA HÝSKOVÁ – JANA PAULOVÁ

POPELKA – PAVEL ZEDNÍČEK

POPELKOVÁ – JANA KRAUSOVÁ

HŘEBEC – TOMÁŠ MATONOHA

LENKA – HANA HOLIŠOVÁ

TAUŠ – PAVEL NEČAS

FUKSA – MIREK TÁBORSKÝ

Scénáristé:

Tomáš Vávra

Radovan Snítil

Jakub Roll

Petr Kolečko

Režiséři:

Jaroslav Fuit

Petr Kolečko

Petr Nikolaev

Producent:

Tomáš Vican