Osmé místo z ME třídy ILCA 4 v Izole

V pátek 12. 4. skončilo mistrovství Evropy třídy ILCA 4, které se jelo ve slovinské Izole. Kluků bylo na startu 243 a dívek 164. Český tým tvořilo 8 kluků a 3 dívky. Po kvalifikační části se do zlaté skupiny probojovaly dvě dívky Tatiana Bělunková z 13. místa a Beata Dokoupilová z 38. místa a dva kluci ze 43. místa Jiří Tomeš a z 58. místa Jeremiáš Přikryl.

„První dny foukal velmi slabý vítr. Jirka se musel potýkat s protestem, u kterého přiznal vinu a vzal arbitráž, a poté v další rozjížďce dostal penaltu. Kvůli tomu šel do posledního dne kvalifikace se dvěma rozjížďkami okolo 30. místa a musel dojet dvě rozjížďky do desítky, což se mu podařilo. Jemík zaznamenal dvě horší rozjížďky a bylo zapotřebí, také aby dojel dvakrát okolo 10. místa, což se mu také povedlo,“ popsal reprezentační trenér Štěpán Novotný, jak bojovali kluci. „Táňa celou kvalifikaci jezdila velmi dobře a včera to potvrdila 2. místem v jedné rozjížďce. Foukala bóra o síle 6–12 m/s,“ dodal.

Následovaly dva finálové dny. Dívky odjely pět rozjížděk a kluci čtyři. Tatiana Bělunková se po prvním dnu dostala první desítky, bohužel druhý den se propadla na celkové 12. místo. Beata Dokoupilová se posunula na 31. místo. Jiří Tomeš vybojoval 35. místo a zároveň byl osmý v kategorii do 16 let. Jen o místo za ním – šestatřicátý – skončil Jeremiáš Přikryl. Pro všechny jsou to skvělé výsledky.

Poslední den vál vítr 3–6 m/s, který postupně slábnul. Táňa bohužel vypadla z první desítky, kvůli poslední rozjížďce, kdy vítr zeslábl a rozjížďka byla zkrácená po druhé stoupačce. Ještě v bráně byla na 15. místě. Kdyby tak dojela, byla by celkově šestá. Jenže během druhé stoupačky vítr lehnul a pak přisel z druhé strany, na které Táňa nebyla a propadla se tak na 45. místo. To byla škoda, jinak jezdila velmi dobře,“ hodnotil trenér Štěpán Novotný závěr závodu.

Julie Čaganové bojovala ve stříbrné skupině, celkově skončila na 73. místě. V kvalifikaci se jí ale podařilo vyhrát jednu rozjížďku. Ostatní naši kluci závodili v bronzové (Lukáš Krč a Václav Zákoucký) a emeraldové skupině (Jan Fikáček, Tomáš Peterka a Richard Kováč)

Kompletní výsledky: https://2024-ilca4youth.eurilca-europeans.org

Závod hodnotím velmi pozitivně. Nyní se budeme muset pořádně připravit na mistrovství světa, které se jede koncem června v Portugalsku, kde se dá počítat se silným větrem. Myslím, že Táňa může bojovat opět o první desítku stejně jako Jirka s Jemíkem o skvělý výsledek ve zlaté skupině,“ uzavřel Štěpán.

Pro více informací, hi-res fotografie nebo rozhovory mě neváhejte kontaktovat.

Fotografie jsou volně k použití.

Eva Skořepová

PR manažerka Českého svazu jachtingu

 

e-mail: eva@skorepova.com

www.sailing.cz

www.facebook.com/sailingcz

www.zacnisjachtingem.cz