Pečovatelka roku 2024
Pět žen převzalo hlavní ocenění v jednotlivých kategoriích Národní ceny sociálních služeb Pečovatelka roku 2024 za svou obětavost, empatii a mimořádnou profesionalitu při poskytování sociálních služeb. Ocenění pro pečovatelky a pečovatele, sociální pracovníky či manažery organizací starajících se o potřebné se udělovalo již podvanácté. Slavnostní ceremoniál uspořádaly na Novoměstské radnici v Praze Diakonie ČCE a Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR) pod záštitou první dámy Evy Pavlové, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Patronkou akce byla herečka Ilona Svobodová.
Ocenění organizované Diakonií ČCE a APSS ČR každoročně vyzdvihuje profesionály, kteří svým úsilím a nasazením zlepšují kvalitu života klientů sociálních služeb. Ocenění Pečovatel/ka roku podporuje zviditelnění a společenské uznání důležitých profesí, jejichž role v péči o seniory a další zranitelné skupiny stále roste. Odborná porota vybírala z nominací zaslaných klienty, jejich rodinami i kolegyněmi a kolegy. Veřejnost se do hodnocení zapojila prostřednictvím online hlasování. V České republice pracuje v sociálních službách cca 114 tisíc lidí a poptávka po těchto pracovnících stále narůstá. Podle predikcí Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR se do roku 2050 zvýší počet osob závislých na péči o 300 tisíc, přičemž senioři budou tvořit téměř třetinu Hlavní oceněné Pečovatelka roku 2024
Ocenění Pečovatelka roku 2024
Sociální pracovník plánuje, organizuje a koordinuje péči o klienty, pomáhá řešit jejich sociální problémy a má vyšší kvalifikaci (VŠ nebo VOŠ)
V kategorii sociální pracovník získala nejvíce hlasů odborné poroty a hlavní cenu Jana Kielarová z Ostravy. Začínala v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz rozvozem obědů, později dokončila vysokoškolská studia sociální práce a nyní vede tým 17 kolegyň a kolegů, kteří v ní nacházejí oporu a inspiraci. Je klíčovou postavou v oblasti individuálního plánování, tvorby metodik a zavádění standardů kvality.
Pracovníci v sociálních službách zajišťují spíše přímou péči o klienty (asistence, pomoc s hygienou ad.) a vyžaduje absolvování 150 hodin kurzu pro pracovníky v sociálních službách.
Hlavní cenu v kategorii pracovníků v terénních sociálních službách si letos odnesla Kateřina Holubová z Diakonie ČCE – Střediska křesťanské pomoci v Litoměřicích, kde vede s empatií a respektem tým pracovníků. Vedle své běžné pracovní náplně, kdy se stará o klienty v jejich domovech, rovněž pomáhá ukrajinským uprchlíkům a také spolupracuje se školami v regionu, kde inspiruje studenty a pomáhá jim najít uplatnění v oboru.
Hlavní cenu v kategorii pracovníků v pobytových sociálních službách získala Marcela Chwastková (Armáda spásy), která se s neobyčejnou oddaností věnuje práci s náročnými klienty, často s duševními poruchami, tělesnými hendikepy nebo v přímém ohrožení ztrátou bydlení.
Hlavní cenu v kategorii pracovníků v ambulantních sociálních službách získala Miroslava Nováková (Sociální služby pro seniory Olomouc, p. o.), která svou empatií a odborností překonává běžné standardy péče a vyniká schopností najít cestu i k uzavřeným uživatelům v těžkém stadiu demence.
„Povolání pečovatelek a pečovatelů je bohužel často podhodnocené. Jedná se přitom o náročné pracovní pozice s velkou mírou odpovědnosti a nárokem na profesionální, a přesto empatický přístup ke klientům. My v Diakonii si velmi vážíme odvahy, profesionality a lidskosti, se kterou pečovatelky a pečovatelé ke své práci přistupují. Jsme rádi, že díky této ceně můžeme alespoň částečně vyjádřit vděčnost za jejich pracovní nasazení,“ uvedla Hana Sklenářová, ředitelka Diakonie ČCE.
Cena veřejnosti
Z nominovaných v jednotlivých kategoriích vybrala svou favoritku také široká veřejnost, a to v online hlasování, které probíhalo v prosinci 2024. Vítězkou se stala Božena Svrčinová z organizace ProSenior Nový Jičín, která získala 872 hlasů. Mezi její nejvýznamnější přínosy patří práce s náročnými klienty, například s osobami s omezenou svéprávností. Díky jejímu přístupu se podařilo zlepšit kvalitu života řady klientů a posílit jejich důvěru v péči.
Manažerka sociálních služeb
V samostatné kategorii manažer/ka sociálních služeb si hlavní ocenění vysloužila Dana Martinovičová, ředitelka Domova na Polní ve Vyškově, kde i přes velkou kapacitu zařízení (184 klientů) udržuje osobní přístup, který zajišťuje stabilní a přátelské prostředí pro klienty i zaměstnance.
„Práce v sociálních službách, zejména pak v tzv. pomáhajících profesích, patří mezi ty nejzáslužnější a nejdůležitější, přesto je často opomíjena. Ocenění Pečovatel/ka roku je příležitostí nejen vyjádřit vděk jednotlivcům, kteří věnují svou energii a péči druhým, ale také ukázat, jak nenahraditelnou roli pečovatelé, pečovatelky, sociální pracovníci a další mají pro naši společnost. Jejich příběhy jsou inspirací a připomínkou, že skutečná pomoc má tvář lidskosti a obětavosti,“ uvedl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.
Průzkum Ipsosu pro Platformu 10 o sociální práci
Potřebu zvyšování prestiže a společenského uznání oboru sociální práce potvrzuje i průzkum agentury Ipsos pro Platformu 10. právě prestiž a s ní přímo spjaté finanční ohodnocení jsou jednou z nutných podmínek, jak k tomuto oboru přivádět mladé lidi. „Podle výsledků průzkumu mezi širokou veřejností si sociální práce nese nálepku psychicky i fyzicky náročného povolání. Bohužel se i přes tuto náročnost a společenskou potřebnost s oborem pojí také nízká prestiž a podprůměrné finanční ohodnocení, které si pracovníci v sociálních službách, pečovatelky a pečovatelé ani vysoce kvalifikovaní sociální pracovníci nezaslouží,“ shrnuje Dalibor Hála, tiskový mluvčí Diakonie ČCE. Profily všech oceněných v jednotlivých kategoriích spolu s dalšími informacemi najdete na webu www.pecovatelkaroku.cz.
Diakonie ČCE je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb u nás. Služby sociálně-zdravotní, vzdělávací a pastorační nabízí ve více než 279 zařízeních po celé České republice. V Diakonii pracuje přes 2300 zaměstnanců a více než 1000 dobrovolníků. Náklady na provoz a rozvoj celkem 217 registrovaných sociálních služeb přesahují dvě miliardy korun ročně.
Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky je největší profesní organizaci sdružující poskytovatele sociálních služeb v České republice. K 22. 1. 2025 sdružuje 2 061 členů, 1 344 organizací, 3 001 registrovaných služeb a 717 členů Profesních svazů.
Jaromír Hampl Zdroj a foto: Diakonie ČCE