PETR VIZINA JE NOVÝM ŠÉFREDAKTOREM ČASOPISU QARTAL

V čele čtvrtletníku Galerie hlavního města Prahy po téměř třech letech střídá od aktuálního desátého čísla Pavla Klusáka a navazuje tak na snahu oslovit širokou obec zájemců o umění, stejně jako samotné umělce a kolegy z oboru. GHMP podobně jako jiné velké zahraniční galerie skrze vlastní magazín cílí na široké spektrum svých čtenářů a zve je nejen k návštěvě, ale také ke společnému zamyšlení nad uměním samotným i nad podstatou a smyslem veřejných výtvarných institucí.

Existence, dosavadní podoba a kvalitní obsah Qartalu jako čtvrtletníku pro současné umění je pro mě signálem, že je GHMP silnou a zodpovědnou institucí, která reflektuje svůj význam i kontext. Že časopis nemá povahu pouhého příbalového letáku k umění, je vysvědčením o myšlení těch, kdo GHMP v současnosti vedou, a konečně i podpory pražského magistrátu. Považuji za výsadu, že mohu pro Qartal pracovat,“ říká nový šéfredaktor Petr Vizina.

Petr Vizina publikuje rozhovory, glosy a komentáře na serveru Aktuálně.cz a v Českém rozhlasu. Byl členem redakcí Lidových a Hospodářských novin. Vystudoval teologii a dnes působí na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Sedm let vedl redakci kultury ve zpravodajství České televize. Je nositelem Ceny Josefa Dobrovského za svou práci o etice dialogu. Vydal například knihu rozhovorů s českými výtvarníky Stará garda (2016) nebo vzpomínky Lydie Tischlerové Se žlutou hvězdou v prázdném kupé (2021). Společně se spisovatelem Janem Němcem sestavil průvodce soudobou spiritualitou v knize rozhovorů Znamení neznámého (2021). V minulém roce vyšla kniha jeho rozhovorů s Krištofem Kinterou Nad očekávání (2022). Je dramaturgem a autorem podcastu Aktuálně.cz, v němž představuje osobnosti literárního, výtvarného a hudebního světa.

Qartal se stal neodmyslitelnou součástí tváře GHMP. Pavel Klusák odvedl obrovský kus kreativní práce a přesně vystihl, o co nám obsahově jde. Střídá jej osobnost s neméně širokým záběrem a skvělými zkušenostmi, které slibují opět řadu dobře střižených témat, která oslovují celou kulturní veřejnost a přesahují až k celospolečenské problematice. V čase, kdy nás realita denně zaskakuje nepřipravené a tápající, je to obzvlášť důležité,“ vysvětluje ředitelka GHMP Magdalena Juříková. 

Do galerijního magazínu Qartal, který od prosince 2020 vydává Oddělení komunikace, doprovodných programů a ediční činnosti GHMP, přispívají přední publicisté, teoretici umění, spisovatelé i samotní umělci. Čtenáři se tak pravidelně mohou setkávat například s texty spisovatele a básníka Petra Borkovce, filozofa a publicisty Petra Fischera nebo grafického designéra Petra Babáka. Specifikem Qartalu je rubrika Téma Q, která nabízí pohled na problematiku uměleckého provozu zevnitř, z pozice veřejné instituce.

S Pavlem Klusákem, který stál u zrodu Qartalu, jsme nechtěli jen opakovat to, co už o výtvarném umění v českém mediálním prostoru vychází, ale nabídnout něco navíc. Věřím, že je to vedle zajímavých glos, rozhovorů a povídek právě kritická debata, která vychází ze zkušenosti současných výtvarných institucí, a těším se na způsob, jakým ji nadále povede Petr Vizina, jemuž je téma dialogu více než vlastní,“ doplňuje vedoucí oddělení a garantka časopisu Michaela Vrchotová.

Samozřejmou součástí galerijního titulu, který vychází částečně také v anglickém překladu, zůstává programový servis. Čtenáři v něm najdou nejen samotné výstavy, které GHMP aktuálně představuje, ale také doprovodný a edukační program, který ve svých sedmi objektech pořádá.

Qartal pod vedením Petra Viziny vychází v prvním květnovém týdnu. K dostání bude na všech probíhajících výstavách Galerie hlavního města Prahy a ve spřátelených knihkupectvích a kavárnách. Do svých poštovních schránek jej zdarma dostávají členové programu Member Plus a Patron.

QARTAL, čtvrtletník Galerie hlavního města Prahy

Vydává: Oddělení komunikace, programů a ediční činnosti GHMP

Šéfredaktor: Petr Vizina

Garantky časopisu: Magdalena Juříková, Michaela Vrchotová

Grafické řešení: Anymade Studio

Produkce: Kristýna Černá

Náklad: 2 000 kusů

Kontakt pro novináře:

Michaela Vrchotová

+420 725 818 721

vrchotova@ghmp.cz

Další informace: www.ghmp.cz

www.facebook.com/ghmp.cz

www.instagram.com/ghmp.cz