Petra Š. Jirglová: Nejdražší suvenýr

Třiatřicetiletý Roman, který se ještě pořád tak trochu drží máminy sukně, se vydává do dalekého Mexika. To, co mělo být původní svatební cestou a posléze nechtěnou osamělou dovolenou, stane se jeho životním dobrodružstvím – to když pozná energickou a svůdnou Maríu, která se chce naopak za každou cenu vymanit z vlivu své rodiny. Jejich setkání okamžité obrátí naruby Romanův doposud pohodlný a nudný život.

Může ale tenhle románek dvou naprosto protichůdných povah vedle slunného a rozpáleného Mexika v budoucnu fungovat i v zatažené, deštivé Praze…?

Ukázka:

Klepající se letadlo konečně dosedlo na příletovou ranvej. Přes neúnosný rachot motorů a vrzající sedačky bylo slyšet úlevné vydechnutí pasažérů malého vrtuláku. Mrmlání připomínalo modlitby a pár nadšenců aplaudovalo a pískalo. Roman, který se ještě při přestupu na letišti v Mexico City posilnil několika předraženými miniaturami Jacka Danielse, si otřel čelo kapesníkem a vrátil do síťové kapsy před sebou papírový sáček, který pro jistotu držel po celý let otevřený. Naštěstí ho nemusel použít.

Bienvenidos a Cabo San Lucas. Pero fue un paseo! rozezněl se malou kabinou z praskajících repráků kapitánův hlas – i ten zněl, jako by mu spadl kámen ze srdce. Roman zaostřil ještě jednou na síťovanou kapsu, jestli něco nezapomněl, sáhl do džín pro peněženku, otevřel ji a vedle přihrádky na drobné přejel prstem po vyšisované pasové fotce. Blonďatá žena s dlouhými loknami se tvářila přísně, tak, jak na pasovkách bývá zvykem, ale kdyby se jen lehce usmála, vynikla by její krása mnohem víc. Přesně na to Roman myslel, když opatrně ženu hladil po vlasech a snažil se vybavit si její vůni.

Mělas tu být se mnou, zašeptal a smutně se podíval na prázdné sedadlo vedle sebe. Ve vteřině mu před očima proběhl poslední půlrok, zřejmě ten nejhorší, jaký kdy zažil. Trochu se mu zamotala hlava. Promnul si oči a na okamžik zadoufal, že tohle všechno je jen zlý sen a někdo ho z něj brzy probudí.

Hola, seňor, zaklepala mu nervózně na rameno letuška, která nedbala standardů a už byla přezutá do svých tenisek.

Roman se vrátil zpět do přítomnosti. „Sí, sí, promiňte, zamumlal, spěšně vstal a jeho žaludek zaprotestoval. Litoval, že už vrátil papírový sáček na místo, a mohutně polknul. Místo úsměvu na obličeji vyloudil škleb a zezelenal.

Letuška odskočila krok dozadu a nesnažila se skrýt zhnusení. Roman naštěstí obsah svého žaludku dokázal spolknout.

Tak to bychom měli, ženy v Latinské Americe po mně šílí, pomyslel si a vzpomínal na chytré rady svých kamarádů.

Hele, ty ženský tam po tobě půjdou jako vosy na lep. Budou z tebe celý říčný. Romane, ty po tobě budou házet kalhotky, kamkoli půjdeš, věř mi! Roman se ještě nenápadně otočil za letuškou. Nevypadala, že by si hodlala sundávat kalhotky. Zastyděl se za své myšlenky a vyrazil vpřed…

Vyjde také jako audiokniha

pod nakladatelskou značkou Témbr

Čte: Robert Hájek

Režie: Karel Jeřábek

Datum vydání: 14.7.2022

Doporučená cena: 249 Kč

Petra Š. Jirglová vždy ráda cestovala – ať už za zábavou, nebo za prací, a tato vášeň stála v základech nejen její úspěšné prvotiny Letuška z Economy aneb co na Instagramu neuvidíte (2019), ale i románového debutu Všechno nejlepší, Anno (2020), který je volně inspirován životem v její milované Anglii. O svých cestovatelských zážitcích píše blog TooSweetNothings, kde také komentuje aktuální společenské dění.

Je původem ze Sokolova, s manželem a synem však žije v Praze. Bojí se koček.

Petra Š. Jirglová: Nejdražší suvenýr, vydává nakladatelství Ikar, 256 stran, doporučená cena 299 Kč

zdroj:foto Edita Volková

Kontakt