Podívejte se na Česko z jiné perspektivy. Dan Materna představí ve Fragment Gallery projekt Česko z letadla

Projektu fotografování z výšky se Dan Materna věnoval více než 12 let. Kromě záběrů krásných míst v Česku – Šumavy, Krkonoš nebo rybníků a jezer vyhledával nové pohledy na Českou republiku. Nyní bude výběr z této rozsáhle kolekce k vidění v karlínské Fragment Gallery. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 11. července a potrvá do 31.8.2024.

Česko z letadla“ je pomyslnou třešničkou na dortu v běžné práci fotografa. Během své téměř třicetileté kariéry fotografa ve vydavatelství Mafra se Dan Materna věnoval zejména reportážní, portrétní i sportovní fotografii. Vznikl tak soubor nazvaný „Civilizace“, který dokumentuje nejnovější proměny Česka: satelitní města, stavby nových dálnic a obchvatů měst, povodně nebo kůrovcová kalamita.

Většina projektů vznikala cíleně: vymyslím si téma, možnosti proberu s pilotem, který pak udělá letový plán. Když nastane vhodné počasí, jasno a dobrá viditelnost, letíme nad vytipovaná místa. Během přeletů samozřejmě vyhlížím z okna a hledám další motivy. Část snímků tak vznikne vlastně náhodou, třeba moje oblíbená fotografie louky za domem, která je posetá novými bazény čekajícími na své kupce. Nazývám ji „sklad bazénů“. Nebo při návratu z fotografování kůrovcové kalamity v okolí přehrady Orlík jsem u Prahy objevil nákladními auty výtvarně rozježděné stavební parcely. Hned křičím do mikroportu sluchátek na pilota, ať mi udělá nad místem okruh“, popisuje vznik svých leteckých fotografií Dan Materna.

Fotografie byly snímány z mnoha typů letadel i vrtulníků, většina vznikla ve spolupráci s pilotem Miroslavem Kovářem a z jeho letadel L200 Morava. 

Dan Materna se o fotografování začal zajímat již na základní škole. Vystudoval obor fotografie na SPŠ Grafické v Praze. V letech 1993–2021 fotografoval pro periodika MF Dnes, IDnes, Lidové noviny, Téma ve vydavatelství Mafra. Od roku 2021 pracuje v Czech Photo, v pozici manažera a kurátora organizuje soutěž a výstavu Czech Press Photo a také výstavní program v obou galeriích Czech Photo: Czech Photo Centre a Fragment Gallery. Stále také fotografuje, zaměřuje se na reklamní a portrétní fotografii.

 

Fotografie Dana Materny obdržely mnoho ocenění, včetně Fotografie roku v soutěži Czech Press Photo. V roce 2007 převzal z rukou prezidenta republiky hlavní cenu Křišťálové oko v soutěži Czech Press Photo s titulem „Fotografie roku 2007“ za snímek „Exekuce dítěte“.

Dan Materna je autorem obrazových publikací: Tajemství českého lesa /2009/, Já, zlatý retrívr /2013/, Česko z letadla /2015/, Rok s retrívrem /2017/, Když jsem byla štěně /2022/, Štěňata na prázdninách /2023/.

Fragment Gallery se nachází v prostorách projektu Fragment – přesně na protější straně budovy, než je 24 metrů vysoká socha Lilith sochaře Davida Černého – v blízkosti stanice metra Invalidovna.

Galerie je otevřena od čtvrtka do soboty od 11.00 do 19.00. Adresa: U Invalidovny. Vstup je pro dospělého 100,- Kč a snížené vstupné je 50,- Kč.

Generální partner: Trigema

Partneři: Samsung, Creative light, Canon, Pictoart

Public relations: Anna Vacková,