Při výběru psa nedejte na módní trendy

Je pochopitelné, že si chceme pořídit pejska, který se nám líbí svým vzhledem. Do hry navíc významně vstupují i módní trendy. Řídit se jen těmito kritérii je však spolehlivá cesta k problematickému a nešťastnému zvířeti, o starostech majitele ani nemluvě.

Obliba psích plemen podléhá módě stejně jako oblékání, auta nebo hudba. Jen málo lidí dnes potřebuje psa k práci, jako tomu bylo dříve, kdy si chovatel dobytka pořídil psa pasteveckého či ovčáckého, myslivec psa loveckého a další plemena se využívala třeba jako tažná či saňová na přepravu nákladů. I v dnešní době, kdy psy bereme převážně jako společníky a kamarády, však jednotlivým plemenům zůstaly geny po předcích, šlechtěných pro specifické činnosti. Kynologové stále rozlišují plemena pracovní – sem patří například ovčáci – a společenská, která reprezentují třeba čivavy.

V Česku se na vítězné příčce oblíbenosti dlouhodobě drží německý ovčák. Podle zápisů plemenné knihy Českomoravské kynologické unie ho v roce 2021 v top desítce následovala plemena jezevčík, jorkšírský teriér, čivava, labradorský retriever, border kolie, stafordšírský bulteriér, zlatý retriever, bernský salašnický pes a anglický kokršpaněl. Většina lidí si naštěstí uvědomuje, že pořízení psa znamená závazek na dlouhá léta, při volbě plemene však stále často chybují.

Pomineme-li ten úplně nejhorší způsob pořízení, tedy nákup psa od množitele, protože ‚mi ho bylo líto‘, je nejčastější chybou výběr plemene podle vzhledu,” varuje Zuzana Daušová, zkušená cvičitelka a ředitelka organizace Helppes – Centra výcviku psů pro postižené. „Stejně tak nedoporučuji vybírat psa podle toho, že stejného mají sousedi, že jsme ho viděli ve filmu nebo že toto plemeno je právě v módě.”

Poznejte jejich povahu

Vytipujete-li si konkrétní plemeno, ze všeho nejdřív si o něm zjistěte veškeré dostupné informace. Zajeďte se podívat na pár kynologických akcí, jako jsou výstavy nebo soutěže, a promluvte si se zkušenými chovateli. Plemena se totiž neliší jen velikostí a délkou srsti, ale zejména povahou, temperamentem, přístupem k autoritám i potřebou pohybu. Jako budoucí majitel psa musíte důkladně zvážit své možnosti, a to nejen finanční a fyzické, ale hlavně časové.

Psu je většinou jedno, zda žije v garsonce, nebo v domě s velkou zahradou,” vysvětluje Zuzana Daušová. „Výjimkou jsou velcí pastevečtí a saňoví psi, u nichž je výběh nezbytný, jinak ale pes potřebuje hlavně kontakt a spolupráci s člověkem. Ani malá čivava nechce být pouze módním doplňkem, ale partnerem a společníkem svého pána či paničky.” Pro každého psa je důležitá činnost, kterou provozuje společně se svým majitelem, ať už jsou to vycházky, výcvik nebo hra.

V široké škále plemen najdete psy samostatné i nadšené pro výcvik, psy horlivé i trpělivé, poddajné i tvrdohlavé, samorosty i rodinné typy. Mezi velmi dobře ovladatelná plemena psů patří například retrieveři, které nejčastěji využívá k pomoci pro lidi s nejrůznějšími typy postižení nejen Helppes, ale podobné organizace po celém světě. Snadno vychováte i pudly, bišonky, papilony nebo kavalír king charles španěly.

K hůře spolupracujícím plemenům s vlastním názorem patří hodně zástupců teriérů a špiců, nejméně ochotní ke spolupráci jsou tzv. primitivní plemena a pastevečtí psi, kteří byli vyšlechtěni k samostatnosti a vlastnímu úsudku.

Hledáte-li psa, který bude dobrým kamarádem pro děti, opět se poohlédněte mezi plemeny retrieverů. Ať vás zaujme zlatý, labradorský, nebo flat coated retriever, všichni mají nekonfliktní povahu, ochotu se učit a nadšení ze spolupráce s člověkem. „Velkými milovníky dětí jsou také boxeři,” dodává Zuzana Daušová. „Zde je však nutno počítat s tím, že pes potřebuje po výcvikové stránce poměrně hodně času i péče, a samci bývají problémoví vůči jiným psům.” Z menších plemen jsou dobrou volbou například pudlové, mopsíci nebo francouzští buldočci. Při výběru parťáka pro děti je každopádně nutné vybírat pejska středního temperamentu, pevných nervů a bez jakýchkoli náznaků bázlivosti, prchlivosti či agrese.

HELPPES – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s.

K Fialce 399/46, Stodůlky, 155 00 Praha 5

telefon: 603 769 864 / e-mail: info@helppes.cz

IČ: 26550105 / DIČ: CZ26550105

Číslo účtu: 175188017/0300

www.helppes.cz