Příběh Františka Křižíka opět ožívá na Výstavišti – Magická fontána se rozezněla už v pátek 3.června

Živelná show nově přidává světově unikátní světelné drony
a vzkřísí Křižíkovu hlavní trysku

Show Magická fontána opět rozzářila na pražském Výstavišti. V pátek 3. června se totiž na Křižíkovu fontánu vrátil příběh českého vynálezce Františka Křižíka, a to s novými efekty i začleněním hlavní trysky do inovovaného představení. Velkolepá živelná show bude po deset letních večerů vyprávět příběh prostřednictvím vody, ohně a světla. Diváky čekají ohromující taneční a akrobatická vystoupení uprostřed stříkající barevné fontány, a navíc je čeká světová premiéra. Přímo nad fontánu se vznese roj dvaceti dronů, které vykouzlí během představení efektní obrazce. Původní českou show produkuje i v druhé sezóně umělecká skupina Pyroterra, která patří mezi světové průkopníky světelných rekvizit, kostýmů a artové práce s ohněm a světlem.

První představení Magické fontány se v letošním roce se odehrálo v pátek 3. června, poslední pak 27. srpna 2022. Absolutní novinkou jsou v letošním roce autonomní světelné drony, kterých se na scéně objeví hned dvacet. Vůbec poprvé je autoři použijí jako přímou a interaktivní součást exteriérového představení. „Vzhledem k tomu, že nad fontánou musí drony létat přesně do hudby, za jakéhokoli počasí, větru, deště, a navíc splňovat legislativu, nebyl to jednoduchý úkol. Finální řešení uvádíme ve spolupráci s německými vývojáři a troufám si říct, že v současné době máme bezkonkurenčně nejlepší technologické řešení dronů a jejich světel vůbec,” upřesňuje režisér Marek Solnička.

Magická fontána také přidává do letních představení více pyrotechnických efektů a ohně, tanečníky pak čeká vystoupení v blízkosti blesků o milionech voltů z Teslova transformátoru. Častěji se na scéně objeví také Královna ohně v podání violoncellistky Terezie Kovalové: „Po roce se vrátit na tak úžasné místo, jakým je Křižíkova fontána ve mě vyvolává lehké chvění nervozity, i z toho důvodu, že se mé postavě přidalo v příběhu více prostoru. Díky tomu se natáčely i nové skladby, které opět napsal Juraj Klička, takže se velmi těším, až si to zahraji,“ upřesňuje ´Královna ohně´ Terezie Kovalová.

Vlastní scény se letos dočkal také Teslův transformátor, který jako dobová rekvizita s elektrickými výboji o milionech voltů hraje hudbu přímo před očima diváků. Chybět nebudou ani letos obloukové lampy – zázračné technologie 19. století vylepšené o současný technologický pokrok, které propůjčují scénám neopakovatelnou atmosféru. Vokály k ústřední melodii nazpívala zpěvačka a herečka Eva Burešová.

Světová premiéra původního českého představení Magická fontána se uskutečnila loni v červenci. V letošním roce uvede umělecká skupina Pyroterra deset prázdninových repríz. Více na www.magickafontana.cz.

Křižíkovu elektricky osvětlenou fontánu mohli poprvé vidět Pražané v roce 1891 při příležitosti Všeobecné zemské výstavy. Sestrojil ji „český Edison“ František Křižík a měla velký úspěch. Její současná podoba je z doby, kdy slavila sto let – z roku 1991. Tehdy se dočkala rekonstrukce u příležitosti Všeobecné československé výstavy. V 19. století bylo na dně bazénu na padesát barevných reflektorů, nyní ji osvětlují stovky různobarevných světelných zdrojů. Letos po pěti letech se dočká znovuspuštění také největší, více než třicetimetrová vodní tryska.

Kontakt pro bližší informace:

Hana Tietze

602 349 483

press@magickafontana.cz