Projekt trojské botanické zahrady Kořeny osobností se v srpnu představuje u Národního divadla

Fotografická výstava k unikátnímu projektu Botanické zahrady hl. m. Prahy Kořeny osobností opět zavítala do centra Prahy. Po celý srpen bude k vidění na náměstí Václava Havla, tedy na piazzettě Národního divadla. Prostřednictvím fotografií se Pražané a turisté, kteří přes piazzettu procházejí, seznámí s významnými osobnostmi nejen ze světa umění, které má ve „zlaté kapličce“ svůj domov, ale i s věhlasnými jmény z prostředí vědy, sportu, veřejného života. Za 13 let se projektu botanické zahrady zúčastnilo již 113 osobností, jako je právě prezident a dramatik Václav Havel, operní pěvkyně Soňa Červená nebo filmoví režiséři Jiří Menzel a Miloš Forman. V roce 2022 se připojil nejznámější český mořeplavec Richard Konkolski, který jako první Čech obeplul celý svět. Přibudou ale i další významná jména. S projektem samotným se zájemci mohou seznámit přímo v trojské botanické zahradě.

Unikátní projekt Kořeny osobností, který ve spojení s významnými jmény upozorňuje na vzácné a ohrožené rostliny a světové rostlinné bohatství, vznikl ve spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy a Dariny Miklovičové v roce 2009. „Již 13 let a 113 významných osobností, to je bilance našeho projektu Kořeny osobností. Nechybí proslulí vědci, lékaři, státníci, filmaři, sportovci a umělci. Náš projekt upomíná na význačná jména a velké osobnosti a současně upozorňuje na nutnost ochrany a zachování rostlinných druhů. Děkuji Národnímu divadlu za spolupráci možnost představit náš projekt právě v blízkosti jeho historické budovy, která je sama o sobě největším symbolem národního umění a hrdosti,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Otevírací doba:

Venkovní expozice:

denně včetně svátků
9.00–19.00

Skleník Fata Morgana:

út–ne
9.00–19.00

Vinotéka sv. Kláry:

po–ne

13.00–19.30

Mezi ty, kteří se do projektu Kořeny osobností zapojili, dále patří zpěvačka Lucie Bílá, houslista Pavel Šporcl, významní čeští sportovci, jako je Josef Masopust, Věra Čáslavská, Jan Železný, Štěpánka Hilgertová, nebo proslulí čeští filmaři Mirolav Ondříček, Jan Svěrák a Otakar Vávra. Své stopy tu zanechala i největší jména české medicíny – Bohdan Pomahač, Jan Pirk, Josef Koutecký a přední čeští neurochirurgové Benešovi. Své rostlinné chráněnce vysadily rovněž osobnosti mezinárodního významu, jako je sir Nicholas Winton, Madeleine Albrightová nebo Jeho Svatost 14. dalajlama.

V roce 2021 obohatili projekt Kořeny osobností oceňovaná novinářka a spisovatelka Lída Rakušanová, olympionička a běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, olympijská legenda běhu na lyžích Květa Pecková Jeriová spolu s manželem, veslařem a olympijským medailistou Zdeňkem Peckou, nebo držitel Ceny Neuron za celoživotní přínos vědě, biolog, profesor Jiří Friml.

Návštěvníci botanické zahrady se s největšími postavami 20. a 21. století ve spojitosti se vzácnými a ohroženými zástupci rostlinné říše mohou seznámit prostřednictvím Stezky osobností, jež je provede celým trojským areálem včetně skleníku Fata Morgana. Projekt Kořeny osobností bude pokračovat i v roce 2022.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Michaela Bičíková

tisková mluvčí

e-mail: michaela.bicikova@botanicka.cz, mobil: 605 396 036

Darina Miklovičová

PR manažerka pro externí komunikaci

e-mail: darina.miklovicova@gmail.com, mobil: 602 200 445

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na léto 2022

14. 7. – 21. 8.

Kypr – fotografická výstava

Vydejte se s námi do teplých krajů a projděte se kyperskou flórou s naším kurátorem Petrem Hanzelkou, který zážitky ze svých putování zaznamenal pomocí fotografií a příběhů. Čeká vás atmosféra Středozemí v podobě voňavých rostlin a pestré květeny. Prázdninová nálada na vás dýchne nejenom z výstavních panelů a krásných fotografií, ale také z naší knižní novinky, která vás na Kypr přenese, kdykoliv zatoužíte.

6.–20. 8.
Odpovědná dílna – smysluplné workshopy pro lidi a přírodu
Na každou srpnovou sobotu jsme pro vás připravili inspirativní zážitkové workshopy, smysluplné pro lidi i přírodu, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti.

12. 8.
Klára má svátek

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A na to se sluší připít vínem z místní produkce. Pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky, obsluha vinotéky poradí vhodné víno pro spárování s pochutinami v balíčku, zapůjčí skleničky i piknikovou deku.

18. 8.
Den Rulandského modrého

V tento den se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylé Rulandské modré. Jeho historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob, ochutnejte.

7. 7. – 29. 9.
Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic
Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

  • 18. 8. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)

  • 8. 9. – Mokřadní rostliny (RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D.)

  • 15. 9. – Léčivé rostliny (Mgr. Jarmila Skružná)

15. 5. – 25. 9.
Hudební procházky
Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli až do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými

květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na

https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci

Změna programu vyhrazena.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na

https://www.botanicka.cz/