První album Jana Čmejly: PŘESKOUMÁNO / REVIEWED

Na svém debutovém albu představuje Jan Čmejla vybraná díla špičkového českého klavíristy a skladatele Adama Skoumala. Pro porovnání, jak ke kterému motivu přistupují různí skladatelé zařadil autor Berceuse (Ukolébavku) Fryderyka Chopina a Variace na Chopinovo téma Sergeje Rachmaninova.

Jan Čmejla charakterizoval Skoumala následovně: „Adam Skoumal je inovativní a originální skladatel, ale stále žije spíše v podvědomí posluchačů, dovoluji si tvrdit.“ Současnému českému autorovi věnoval interpret velkou část alba, počínaje trilogií Šašek, Alchymista a Kejklíř. Mluví o něm díky jeho Berceuse jako o „Chopinovi 21. století“. Jan Čmejla interpretoval ukolébavky rovnou dvě, a to od A. Skoumala a F. Chopina. Kruh se uzavírá Rachmaninovými virtuózními Variacemi na Chopinovo téma.

Dramaturgie alba

Na svém profilovém albu se prezentuje českou tvorbou a světové autory. Variace na Chopinovo téma Sergeje Rachmaninova z roku 1902 poslouchal od svých 15let. Byla to láska na první poslech. Titul alba vymyslel Čmejla Je to slovní hříčka (Přezkoumáno-Přeskoumáno). Celým albem prochází motiv Chopina. V albu jsou zařazeny ukolébavky-od Chopina i Skoumala, aby si posluchač porovnal, jak k motivu přistupují různí skladatelé. Chopin napsal lyrickou Ukolébavku op. 52 v roce 1843-44 v Nohantu, kde pobýval s George Sandovou. Základním stavebním prvkem je opakující se levá ruka. Nad tímto jednoduchým harmonickým základem pravá ruka hraje různé variace melodií. To samé je i ve skladbě Adama Skoumala. Skoumal Ukolébavku napsal v roce 2020 uprostřed pandemie covidu. Kromě manželky, které hrál na dobrou noc ho inspirovala Chopinova Berceuse. Na albu jsou Skoumalovy Povídky ze staré Prahy-Šašek, Alchymista a Kejklíř. Nejprve napsal Kejklíře, protože se mu zdálo, že je mu samotnému smutno. Dopsal k němu ještě dva kamarády. Premiéra Povídek byla v roce 2022, Kejklíře napsal pro soutěž Pražského jara v roce 2016.

Obsah CD:

ADAM SKOUMAL

Historky ze staré Prahy

1| Šašek………………………………………………………………………………………………… 3:30

2| Alchymista……………………………………………………………………………………….. 5:30

3| Kejklíř ……………………………………………………………………………………………….. 6:33

4| FRYDERYK CHOPIN

Berceuse ……………………………………………………………………………………….. 4:55

5| ADAM SKOUMAL

Berceuse………………………………………………………………………………………… 5:22

6-28|SERGEJ RACHMANINOV

Variace na Chopinovo téma, Op.22

Celkový čas: 56:00

Křest CD se konal v Evangelickém kostele Českobratrské církve evangelické (sborový dům J. A. Komenského) z roku 1931 v ulici Na Doubkové na pražském Smíchově. Kmotrem byl světoznámý český operní pěvec-basbarytonista Adam Plachetka. Ve svém nabitém kalendáři si Plachetka našel čas přijít. Omlouval se, že se nestačil již převléknout do gala, nikomu to ale nevadilo. Mladý interpret si zasloužil Plachetkův obdiv. Albu Plachetka popřál, aby se mu dostalo pozornosti, které si určitě zaslouží.

Klavírista Jan Čmejla se narodil v roce 2003. Hře na klavír se věnuje od svých šesti let. Své první hudební vzdělání získal na ZUŠ Ilji Hurníka a na Gymnáziu a hudební škole hl. m. Prahy, kde studoval pod vedením prof. Taťány Vejvodové a prof. Lukáše Klánského. Od roku 2018 studoval hru na klavír na Pražské konzervatoři pod vedením prof. Evy Boguniové. Od roku 2022 studuje u významného profesora Wolframa Schmitt-Leonardyho na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim.

Přední český klavírista a skladatel Adam Skoumal se narodil v roce 1969. Studoval na Pražské konzervatoři u Evy Boguniové a na Akademii múzických umění ve třídách Jana Panenky a Petera Toperczera. V získávání zkušeností pokračoval na prestižních školách v USA.

Sólově vystupoval s většinou českých orchestrů (pod taktovkou Petra Altrichtera, Serge Bauda, Lukasze Borowitze, Jiřího Kouta, Jakuba Hrůši, Leoše Svarovského, Stanislava Vavřínka, Petra Vronského a Andrease Sebastiana Weisera) i s evropskými orchestry. Představil se mimo jiné v cyklech České filharmonie, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Pražské komorní filharmonie a na významných českých festivalech. Jako skladatel na sebe poprvé upozornil na soutěži Pražského jara 1998, kde získal se svou kompozici Variace na lidovou píseň cenu za nejlepší provedení české soudobé skladby.

Je autorem mnoha komorních, zejména klavírních skladeb i dvou klavírních koncertů a houslového koncertu. Jeho skladbu Djinnia pro housle a klavír hrál ve světové premiéře Shlomo Mintz. Skoumalova houslová kompozice – Variace na cikánskou melodii – byla vybrána jako povinná soudobá skladba pro houslovou soutěž Concours International de Violon 2009 ve švýcarském Sionu a na Mezinárodní houslovou soutěž v Buenos Aires v Argentině 2010.

Natočil několik kompaktních disků s díly Schumanna, Dvořáka, Smetany, Rejchy, Janáčka, Rachmaninova a Johanna Sebastiana Bacha. Již několik let spolupracuje s houslistou Milanem Al-Ashhabem.

CD si můžete objednat v zásilkovém obchodě: www.radioteka.cz, nebo zakoupit v Prodejně Českého rozhlasu Vinohradská 12, Praha 2.

Jaromír Hampl Foto: Radioservis, J. Hampl