Rekordy a nejlepší letošní časy. Birell Grand Prix Praha láká na skvělé běžecké výkony

Vytrvalecké hvězdy budou útočit na světové nebo národní rekordy. A k tomu tisíce běžců vyběhnou do večerních ulic. 25. ročník Birell Běhu na 10 km bude velkolepě atraktivní, vždyť ve startovní listině je 30 afrických běžců. „Miluji zdejší atmosféru, která mě nutí běhat ještě rychleji,“ prohlásil na tiskové konferenci Keňan Rhonex Kipruto. Kromě něho budou k vidění také nejlepší domácí a evropští běžci. „Je klidně možné, že tu padne světový rekord,“ dodal Jiří Homoláč, český elitní závodník. Prestižní sportovní událost odstartuje v sobotu v 19:30 z Náměstí Republiky a pyšní se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race. Akce však vypukne od 18:00, kdy se na Birell Grand Prix Praha poběží adidas Běh pro ženy 5 kilometrů.

Celkem 43 elitních běžců a 14 závodnic se zúčastní večerního Birell Grand Prix Praha. Z toho 11 z nich zaběhlo deset kilometrů ve městě pod 28 minut. „V letošním roce je nejlepším výkonem na trati čas 26:49 minut, který předvedl Uganďan ve francouzském Cannes. Rádi bychom ho překonali,“ prohlásil Matouš Pail z RunCzech, který se stará o profesionální atlety. Světový rekord pak drží Keňan Kipruto časem 26:24 minut. „Na sobotní závod jsem připraven, v Praze jsem startoval v roce 2017, to byl můj první závod. Rád se sem vracím,“ dodal Kipruto. „Budu se snažit předvést svůj nejlepší čas. Je hlavně důležité, aby nefoukalo.“

Favoritkou mezi ženami na deseti kilometrech je Keňanka Irine Chepet Cheptai. „Mým cílem je běžet kolem třiceti minut a chtěla bych i níže. V roce 2017 jsem tu byla čtvrtá, teď pomýšlím na lepší umístění,“ dodala Cheptai, která se letos účastnila v Praze také Sportisimo 1/2Maratonu Praha. „Ten závod byl kvůli mrazivým podmínkám hodně drsný. V sobotu očekávám úplně jiné teploty.“ Nejlepší letošní ženský výkon na 10 kilometrech má hodnotu 29:14 minut. O skvělý výsledek nebude bohužel usilovat zkušená Eva Vrabcová Nývltová, která se potýká s Covid-19 a z Birell Grand Prix Praha tak musela odstoupit.

Nejlepší domácí závodnicí by tak mohla být Tereza Hrochová s nejlepším časem 34:37 minut. „Mezinárodní konkurence je hodně velká, do předních příček Češi asi moc nepromluví. V posledních týdnech jsem absolvovala dva maratony, ještě to není zcela vyladěné. Ale věřím, že mě atmosféra vyhecuje,“ dodala Hrochová. Na skvělé jarní výkony chce navázat Jiří Homoláč, který má maximum 29:37 minut. „Chtěl bych si držet tempo pod tři minuty na kilometr a uvidíme, jak to dopadne,“ tvrdil elitní domácí atlet. „Běží se furt naplno, občas to vypadá, že to na desítce přepálíme a pak jen do cíle tuhneme. Ale snad to nebude v sobotu ten případ. Je to světový závod s hvězdami a chci na něm uspět.

Kromě afrických a českých vytrvalců se předvedou na Birell Grand Prix Praha také další skvělí evropští běžci. Vždyť Portugalec Samuel Vila Barata pomýšlí na národní rekord. „Je možné, že v sobotu padne portugalský nejlepší čas, jenž je 37 let starý. Anebo jiný evropský rekord. V Praze budou rychlí vytrvalci také z Belgie, Dánska nebo z Austrálie,“ vypočítával Matouš Pail z RunCzech.

Závod odstartuje a poběží primátor

Do oblíbené noční „desítky“ vyrazí tisícovky běžeckých nadšenců, mezi nimi také pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten Birell Běh na 10 km rovněž odstartuje. „Rozhodl jsem se k tomuto kroku na začátku července, kdy jsem po dovolené zjistil, že musím se sebou začít něco dělat. Má práce je totiž sedavější. Můj výsledný čas se bude pohybovat v jiných číslech než u elitních atletů,“ dodal s úsměvem Hřib, podle kterého je důležité, aby sportovní akce byly součástí Prahy. „Běžecké závody navíc podporují turismus, což je v dnešní době velmi důležité.

Kromě něho z Náměstí Republiky odstartuje také Jiří Ježek, ambasador týmu Birell. „Spousta lidí z mého okolí poběží. Je to závod s nádhernou atmosférou v centru Prahy, obrovské lákadlo pro začínající běžce,“ dodal úspěšný paralympijský sportovec. Na startu bude také  Heřman Volf, předseda hlavního charitativního partnera závodu Cesta za snem. Už od 18:00 je na programu Birell Grand Prix Praha adidas Běh pro ženy 5 kilometrů. Na oba závody, které se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu, je volných ještě posledních pár míst (více na www.runczech.com).

Poznámky pro editory

 • RunCzech pořádá běžecké akce v několika městech napříč Českou republikou.

 • S projektem Napoli Running pořádá běžecké závody v Itálii a má kanceláře v Japonsku a v Číně.

 • Prague International Marathon spol. s.r.o. („PIM“) byl založen v roce 1995 Carlem Capalbem, prezidentem organizačního výboru. Cílem bylo zorganizovat v Praze mezinárodní maraton na světové úrovni.

 • Za celou historii RunCzech se RunCzech akcí zúčastnilo téměř 1,2 milionů běžců. V roce 2019 jsme přivítali v cíli 120 000 z nich a to ze 131 různých zemí.

 • ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL je náš způsob, jak v běžeckém světě přivítat opravdu každého.

 • RunCzech běžecká liga a SuperHalfs motivují hobby běžce. Na podporu evropských elitních atletů vznikla EuroHeroes Challenge. RunCzech Racing podporuje mladé atlety, komunitní vazby a sportovní výkony. Osm světových rekordů a 150x na stupních vítězů.

 • V roce 2021 RunCzech představil unikátní běžeckou novinku The Battle of the Teams. „Vyrovnaný týmový souboj profesionálních maratonců, rovnoměrné a spravedlivé rozdělení týmů podle osobních rekordů jednotlivých běžců, každý tým může zvítězit“.

 • RunCzech si za svou historii připsal 10 světových rekordů.

 • Pro ty nejmenší a školou povinné máme Bambini Run, rodinné běhy a Juniorský maraton.

 • Na certifikovaných trasách můžete s FreeRun běhat bezpečně po celé České republice.

 • V našem Running Mallu se můžete setkávat s běžci z celého světa.

 • Veškeré doprovodné informace týkající se RunCzech najdete zde.

Kontakt

V případě zájmu o bližší informace, kontaktujte: