Revmatici upozornili na svou nemoc

Pacienti s revmatoidní artritidou dnes (8. 10.) z celé republiky oslavili Světový den artritidy. Setkali se v Praze na Palackého náměstí, aby společně se svými podporovateli upozornili na svou nemoc. Účastníci pomocí jednoduchého dotazníku zjistili, zda jim hrozí revmatoidní artritida, pacienti si změřili stádium svého onemocnění. Výsledky testu se dozvěděli ihned a svůj stav poté zkonzultovali s odborníky z řad revmatologů, fyzioterapeutů i psychologů. Otestovat se mohou lidé od 12. října také na stránkách www.denartritidy.cz. Kromě dotazníků s možností okamžitého vyhodnocení zde zájemci najdou i vzdělávací videa.

Akci pořádala pacientská organizace Revma Liga Česká republika. Hlavním tématem letošního ročníku byly ruce, které bývají často prvním ukazatelem revmatického onemocnění. Účastníci proto společně zanechali otisk svých rukou na plátně. Revmatoidní artritidou trpí v tuzemsku 75 až 100 tisíc pacientů.

O nemoci

Revmatická onemocnění (revma) postihují pohybový aparát (klouby, kosti, páteř, ale i svaly, vazy, šlachové úpony), mnohdy i některé jiné orgány. Rozdělují se do několika základních skupin: revmatická onemocnění zánětlivá (revmatoidní artritida, tzv. systémové nemoci a další), degenerativní revmatické nemoci (artróza), infekční artritidy, metabolické a endokrinní choroby spojené s revmatickými stavy (dna) a mimokloubní revmatismus. Mezi nejčastější a nejznámější patří zejména revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a dna.

O Revma Lize ČR

Revma Liga ČR je společnost lidí s revmatismem, jejich rodinných příslušníků a přátel. Jejím cílem je zlepšení života lidí s revmatoidním onemocněním. Členové Revma Ligy ČR bojují za plnohodnotný, rovnoprávný život zdravotně postižených. Snaží se prosadit strategické změny v oblasti léčby revmatických nemocí tak, aby byli pacienti léčeni včas a efektivně, aby znali svá práva a povinnosti a aby spolupracovali na vlastní léčbě. Revma Liga ČR spolupracuje s mezinárodními organizacemi stejného zaměření, je vyhledávaným a rovnocenným partnerem pro pacienty, lékaře, zdravotníky i státní správu a má pobočné kluby a skupiny po celé České republice. Svou činností motivuje pacienty a ukazuje zdravé populaci svět očima revmatiků. Heslem ligy je: Revma si nevybírá, ale spolu to zvládneme. Více informací na www.revmaliga.cz.