Skláři ze severu Čech vytvořili kolekci číší pro Evropu

Křišťálové údolí (Crystal Valley) Libereckého kraje a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravily při příležitosti předsednictví České republiky Radě Evropy projekt nazvaný EVROPSKÝ STŮL. Severočeští skláři pro něj zhotovili 27 dvojic pohárů na víno, symbolizujících členské země Evropské unie. Skláři je veřejnosti poprvé představili 16. června ve stálé expozici skla jabloneckého Muzea skla a bižuterie.

Prezentovat stát i kraj v rámci Předsednictví České republiky Radě Evropské unie 2022 s využitím skla je pro liberecký region logickou volbou. „Nápojové sklo jsme zvolili jako alegorii přátelství a komunikace, tedy základních hodnot, na nichž jsme vystavěli i Evropskou unii“, uvedl manažer Crystal Valley David Pastva.

Koncept výstavy EVROPSKÝ Stůl nevznikl na základě „státní“ objednávky k významné události, ale přirozeně a organicky. Již v průběhu roku 2020 vytvořila sklářská výtvarnice a designérka Mária Burešová (*1951) návrhy 27 dvojic nápojového skla. Vždy se jedná o pohár na víno a na šampaňské. Podstatný pak byl zájem sedmičky výrobců ručního skla z Libereckého kraje, kteří si nezištně jednotlivé návrhy mezi sebou rozdělili. Pod taktovkou Křišťálového údolí a jabloneckého muzea je následně vyrobili. „Lze navíc vůbec nalézt lepší materiál, který by symbolizoval sjednocenou Evropu, než sklo? Pevné a křehké zároveň?“, dodal k projektu kurátor výstavy Petr Nový. Číše skláři vyrobili v několika vyhotoveních. Bude je tedy možné prezentovat na několika místech současně. „Po červnové premiéře v jabloneckém muzeu, kde zůstanou nejméně do konce letošního roku, je pošleme na prezentaci do Varšavy, Lodži a do Bruselu,“ uvedl D. Pastva.

Poháry pro Evropu vyrobily ve firmách Florianova huť/ Častolovice u České Lípy, Lasvit Ajeto/ Lindava, Martin Štefánek/ Desná, Novotný Glass/ Nový Bor, Pačinek Glass/ Kunratice u Cvikova, Preciosa Lighting/ Kamenický Šenov a Sklárna a minipivovar Novosad & syn/ v Harrachově. Bližší informace: Crystal Valley, ARR – Agentura regionálního rozvoje, spol. s r.o., Liberec www.crystalvalley.cz , a  Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou www.msb-jablonec.cz; https://www.facebook.com/msbjablonec

zdroj: David Pastva, foto Aleš Kosina 2x , Edita Volková 2x