Stovky Pražanů cvičily pro pacienty s roztroušenou sklerózou

Praha, 31. 3. 2022 – Téměř 500 lidí si o víkendu společně zacvičilo, aby podpořili pacienty roztroušenou sklerózou (RS). Zapojili se totiž do jedenáctého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou MaRS.

Maratonci z Prahy a okolí změřili v pátek 25.3. a v sobotu 26.3. své ly pod širým nebem na Petříně. Zacvičit si mohli také ve studiu YogaMe na Národní třídě nebo v My Pilates Studio na Praze 5. Nadšenci si při cvičení mohli vybrat z bohatého programu. Někteří dali přednost posilování, jiní si raději protáhli svá těla při józe. Projít si mohli i tzv. Roztroušenou stezku, na které našli stanoviště prověřující všechny lidské smysly. „Kilometrová stezka na Petříně seznámila účastníky s někdy dokonce neviditelnými příznaky RS, například rozostřeným viděním,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, jenž celou akci organizuje. Letošní maraton upozorňoval na to, že při léčbě RS i v životě každého člověka je prospěšný pravidelný pohyb a zdravý životní styl. „Cílem Maratonu je pacienty s roztroušenou sklerózou povzbudit, aby nerezignovali na pohyb, který je pro jejich zdraví velmi důležitý. Není tedy podstatné podat určitý sportovní výkon, ale zapojit se, a to klidně i s handicapem. Letošní MaRS byl speciální v tom, že inicioval nemocné k návratu do správného způsobu života a zdůraznil důležitost pravidelného pohybu. Vyjít ven, být rozumně obezřetný a starat se o svoji kondici,“ uzavírá Kateřina Bémová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence jsou těžké. Na celém světě trpí RS 2,5 milionu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje především ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního registru pacientů s RS ReMuS a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O Unii ROSKA

Posláním Unie ROSKA je pomáhat lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život. Unie ROSKA ve své činnosti navázala na spolky ROSKA, které v ČR vznikaly od roku 1983. Velice efektivní je svépomoc postižených, kterou realizuje 26 samostatných regionálních spolků ROSKA. Spolek má celorepublikovou působnost ve všech krajích ČR a má asi 1 600 členů.

Kontakt pro novináře:

Mgr. Dominika Cardová, cardova.dominika@gmail.com, +420 728 297 868

Mgr. Veronika Ostrá, ostraveronika@gmail.com, +420 776 245 881