Středočeská centrála cestovního ruchu doporučuje 

Akce na týden 26. 4.-1. 5. 2022

Lidové zvyky a tradice a Skutečnost krásná a dramatická – Kladno (do 27. 4.)

Do 27. dubna mají návštěvníci poslední možnost prohlédnout si výstavu Lidové zvyky a tradice ve Středočeské vědecké knihovně v Kladně. Věnuje se zejména Velikonocům coby nejvýznamnějšímu křesťanskému svátku, který zároveň splývá s oslavami jara. Následně dne 28. dubna proběhne vernisáž výstavy Skutečnost krásná a dramatická v nové výstavní síni. Představí výběr z dosud nikdy nevystavených drobných kreseb kladenských rodaček, významných osobností české výtvarné scény 50. a 60. let minulého století, dvojčat Květy a Jitky Válových. Výstava se uskuteční ve spolupráci s Galerií Středočeského kraje.
Více zde:
www.svkkl.cz

Komentovaná prohlídka výstavy Čarovný svět vějířů – Roztoky u Prahy (28. 4.)

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se ve čtvrtek 28. dubna od 17 hodin uskuteční komentovaná prohlídka právě probíhající výstavy Čarovný svět vějířů s jejími autorkami. Jen velmi málo historiků umění se věnuje tomuto předmětu jako solitéru, ačkoliv si zaslouží pozornost jako plnohodnotný umělecko-řemeslný výrobek. Právě probíhající výstava historický i umělecký vývoj vějířů připomíná.
Více zde:
www.muzeum-roztoky.cz

Příbramské hornické slavnosti (29.-30. 4.)

V areálu Ševčinského dolu a v kulturním domě v Příbrami proběhnou oslavy připomínající slavnou hornickou a hutnickou historii města a zároveň i několik významných výročí. Součástí komponovaného programu bude hornický průvod krojovaných horníků a hutníků se zástupci z celé České republiky, promítání dokumentů i přednášky.
Více zde:
www.muzeum-pribram.cz

Čarodějnice na Mayrovce – Hornický skanzen Mayrau, Vinařice u Kladna (30. 4.)

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna pořádá v rámci svého bohatého programu připravených akcí dne 30. dubna tradiční pálení čarodějnic. Akce pro veřejnost s pestrým doprovodným programem začne od 16.00 hodin.
Více zde:
www.dul-mayrau.cz

Tradiční pálení čarodějnic v Zooparku Zelčín (30. 4.)

V Zooparku Zelčín se pořádá pálení čarodějnic spojené se zábavným programem. Účastníky pobaví skupiny historického šermu, živá i reprodukovaná hudba, soutěže a program pro děti, malování obličejů a samozřejmě zapálení hranice a opékání buřtů. Děti v maskách mají vstup zdarma.
Více zde:
www.zooparkzelcin.cz

Slavnostní zahájení 16. sezóny Kolínské řepařské drážky (30. 4.-1. 5.)

Na Kolínské řepařské drážce proběhne slavnostní zahájení 16. sezóny. Vlaky budou taženy parní lokomotivou a budou je přepadávat kovbojové na koních. Zároveň dojde k vyhlášení výsledků výtvarné soutěže. V konečné stanici bude zajištěno občerstvení. Hrát bude kapela Trampoty. Od této akce budou vlaky jezdit každý víkend až do začátku října.
Více zde:
www.reparskadrazka.cz

Akce na týden 2.-8. 5. 2022

Na kafe s kastelánem – hrad Karlštejn (5. 5.)

Kastelán hradu Karlštejn Ing. Lukáš Kunst zve na kafe s kastelánem – mimořádnou prohlídku celého hradního areálu. Kastelán osobně hosty provede. Obsahem bude nejenom historie hradu, jeho prostory apod., ale také témata jako návštěvnický provoz a další provozní záležitosti. Součástí prohlídky bude káva, zákusek, welcome drink a malé občerstvení. Jedná se o letošní první termín této akce, další budou následovat.
Více zde:
www.hrad-karlstejn.cz

Lodě na Labi – Nymburk (5.-8. 5.)

Ve dnech 5.-8. května se v Nymburce uskuteční již tradiční akce Lodě na Labi. K vidění na řece budou lodě různých velikostí, uskuteční se výletní plavby, půjčovat se budou rychlé čluny. Součástí akce budou také farmářské trhy, program o bezpečnosti, kreativní dílny, soutěže, setkání karavanů, ukázky nákladních aut, boxerská utkání i hudební doprovod.
Více zde:
www.pruhpolabi.cz

Fenomén Igráček – výstava v Kralupech nad Vltavou (5. 5.-2. 6.)

Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou zve na výstavu pro celou rodinu, pojmenovanou Fenomén Igráček. Věnuje se současnosti, vývoji a výrobě legendární hračky. Součástí výstavy jsou unikátní Igráčci v podobě Jaroslava Seiferta a šikovatele Jana Vaňka.
Více zde:
www.muzeumkralupy.cz

Zahájení sezóny v History Parku v Ledčicích (7. 5.)

History Park v Ledčicích letos své brány veřejnosti otevírá poprvé v sobotu 7. května. Pro návštěvníky je připraveno loutkové představení O ptáku Ohniváku od Illegumovy divadelní společnosti. Začínat bude od 11 a od 16 hodin. V mezičase bude probíhat lektorovaný program, během kterého si děti mohou zahrát na archeology nebo zjistit, jak se žilo v pravěku. Následně bude otevřeno vždy o víkendech a svátcích a také o prázdninách.
Více zde:
www.historypk.cz

Hrnčířské a řemeslné trhy Beroun (7.-8. 5.)

Ve městě keramiky Berouně se na Husově náměstí uskuteční letošní první termín oblíbených hrnčířských a řemeslných trhů. Ke dvoudenní přehlídce hrnčířů a řemeslníků patří také dobré jídlo a pití, stejně jako pohodová hudební vystoupení. Letošní jarní trhy se uskuteční ještě ve druhém termínu 11.-12. června.
Více zde:
www.htberoun.cz

Den princezen a rytířů – Červený Újezd (8. 5.)

Všechny děti jsou zvány na hrad Červený Újezd, kde je dne 8. května od 11 hodin čeká oblíbený Den princezen a rytířů. V hradním areálu budou připraveny hry i diskotéka se soutěžemi. Děti si budou moci vyzkoušet lukostřelbu nebo se pobavit ve fotokoutku a odnést si památku na dětský den. Chybět nebudou stánky na nádvoří, kam přijede papírový platnéř i rodinná ekovčelnice Ber Med. Místní Krčma připraví dětské menu.
Více zde:
www.hrad-cervenyujezd.cz