U Hluboké otevřeli další ferratu. Přístupná je z vody i autem

Novou zajištěnou lezeckou trasu, neboli ferratu, otevřeli pro veřejnost zástupci města Hluboká nad Vltavou a turistické oblasti Budějovicko tento čtvrtek. Již třetí trasa tohoto druhu je vedena opět nad hladinou Vltavy několik kilometrů po proudu od Hluboké. Narozdíl od předchozích dvou se nachází na pravém břehu řeky a přístupná je také z nedalekého parkoviště.

 

Ferrata Hluboká se v posledních dvou letech stala fenoménem pro návštěvníky Budějovicka i místní obyvatele, kteří si chtějí užít bezpečný pohyb na skalách. K původním dvěma trasám, které se nachází jen několik kilometrů od Hluboké nad Vltavou a vorařské obce Purkarec, nyní přibyla ještě třetí. Ta je situována na pravém břehu řeky a přístupná je také autem ze silnice vedoucí do Poněšic. Parkoviště je od ferraty vzdáleno jen několik desítek metrů. Nejnovější ferrata nese označení “Ferrata Hluboká – část C”, měří 170 metrů a její obtížnost je B, tedy vhodná i pro začátečníky a rodiny s dětmi. “Ferrata Hluboká je velmi oblíbeným cílem v okolí řeky a zájem o ní je především v letních měsících obrovský. Vybudování nového úseku tak bylo logickým krokem v rozšíření nabídky turistické oblasti Budějovicko a produktu Stezka Vltavy. Kouzlo ferratového lezení objevili i místní, a tak věříme, že to potěší také je,” říká David Šťastný, předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko, která se na vzniku ferraty podílí.

Vybudování Ferraty Hluboká od jejího vzniku v roce 2020 spolufinancuje město Hluboká nad Vltavou. Původní dvě lezecké trasy byly postupně vytyčeny na levém břehu řeky v oblasti Karvanických skal a svou celkovou délkou 550 m se staly nejdelší ferratou nad vodní hladinou v České republice. Stejně jako i nový úsek jsou tyto dvě cesty přístupné přímo z vody díky instalovaným molům, nebo z cyklostezky, která vede z Hluboké do Purkarce. “Nově vzniklá trasa přímo vybízí k celodennímu výletu na kole, kdy prvně zdoláte úseky A a B na levém břehu, dále po proudu navštívíte nedalekou zříceninu Karlova hrádku a po obědě v Purkarci přejedete přívozem na pravý břeh a cestou zpět na Hlubokou zvládnete ještě nový úsek C,” popisuje ideální výlet do okolí města starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.

Začínající lezci si mohou objednat zkušeného instruktora v půjčovně ve Sportovně relaxačním areálu Hluboká, stejně jako potřebné lezecké vybavení. Půjčovna disponuje také klasickými a elektrokoly či koloběžkami a řadou plavidel včetně malých motorových člunů. Lodě k zapůjčení nabízí také nedaleký přístav Hluboká, nebo si je zájemci mohou zarezervovat online na webu www.stezkavltavy.cz. V nabídce jsou plavidla k jejichž řízení není potřebná speciální licence. Do oblasti kaňonovitého údolí Karvanických skal a do Purkarce je možné vyplout také v rámci některé z vyhlídkových plaveb.

Kontakt pro média: Vojen Smíšek, manažer marketingu destinace Budějovicko, 604 689 294, smisek@cb-hl.cz